Millainen pikalomakohde on Bremen/ kokemuksia kaupunkilomasta vauvan 10kk kanssa?
Mietittiin miehen kanssa josko elokuussa lähdettäisiin viikonloppulomalle Saksan Bremeniin. Löytyykö lomakokemuksia ko. paikasta? Missä kannattaa käydä, onko kiva paikka? Mitenkäs lapsiystävällisyys/turvallisuus?
Entä ylipäätään onko kokemuksia kaupunkilomailusta vauvan kanssa, miten teillä sujunut tai voitteko suositella? Onko ihan järjetön ajatus lähteä himpun verran alle 10kk vauvan kanssa kaupunkilomalle? :)
Mietittiin kahdestaan lähtemistä mutta toisaalta en tiedä raaskitaanko jättää vauvaa kahdeksi yöksi hoitoon mummolaan (kerran ollut yökylässä, silloinkin lähti illalla ja tuli aamulla).
Mielipiteet otetaan mielellään vastaan, kiitos!!
Kommentit (5)
Viikonloppuu riittää just hyvin, siinä ajassa ehtii nähdä kaiken ja jää vielä luppoaikaakin :) Tosi kaunis kaupunki. Lainatkaa vaikka kirjastosta opaskirja, jossa kerrotaan siitä, ihan hirveesti siellä ei ole nähtävää.
Vauvakin lähes saman ikäinen matkan ajankohtana.
Onko jollain kokemusta vauvan kanssa Saksan sisällä matkustamisesta? Lähinnä Hampuriin ajattelimme Bremenistä jatkaa. Matka-aika on päivän pari pidempi kuin ap:llä.
Kaupunkilomailusta vauvan kanssa on kokemusta ihan Suomesta. Ainakin meillä sujui todella hyvin, kun ei pitänyt kiirettä. Vaunujen kanssa oli mukava kuljeskella ja katsella kaupunkia.
Pitänee jatkaa suunnittelua ja tutustua tarkemmin, josko vaikka tuon opuksen löytäisin. Kaamea lomakuume! :)
hyvää matkaa ap:lle.
Ja samalla nostelen, jos olisi muillakin kokemuksia.
t. 4
ja siinä ajassa kaupunki oli tullut jo liiankin tutuksi, joten ehkä tuo viikonloppu on juuri sopiva aika. Itse ottaisin kantorepun mukaan.