annako vauvalle rintaa vai en, kun tuntuu olevan mahavaivoja,
ja kirkuu itkua, mutta rinnalla rauhottuu, vaikka vähän välillä kouristeleekin?
Muutenkin päivän mittaan oksennellut paljon(ilmeisesti liian kuuma ilma).
annanko rintaa vaikka tuntuu että syö liikaa?
Kommentit (8)
Rintaruokitut lapset osaavat itse säännöstellä syömisensä, eli eivät "syö liikaa". Luultavasti vauvalla on myös jano näillä ja hän käy siksikin tissillä usein. Rintamaito on täysimetetylle vauvalle paras janojuoma :)
Onko vauva ihan oksentanut (kaarella, yökkien, kroppa nykien, maha tyhjäksi) vai puklannut? Jos vauva on tosiaan oksentanut useamman kerran päivän aikana, niin kannattaa lähteä herkästi lääkäriin, pienet kun kuivuvat herkästi.
..sun omat syömiset? meillä vaikutti aika paljon se, mitä itse olin syönyt!
kyllä hieman epäterveellisesti esim.grilliruokaa ja nameja...
vauva puklaa.
ap
niin kannattaa tosiaan ensin kiinnittää huomiota siihen mitä itse syö, että vaikuttaako joku syömisistäsi vauvaan. Sitten tietysti ilmavaivoihin kannattaa kokeilla disflatyliä/cuplatonia ja relatippoja - toisilla auttaa toisilla ei. Ja tietysti tiheä tissillä olo voi olla merkki tiheänimunkaudestakin!
että esim äidin syömät voimakkaasti maustetut ruuat voivat aiheuttaa vatsavaivojen lisäksi puklailua, tai joku jolle veuva on allerginen.
Meillä on on himassakin helleraja rikki ja poika tissillä 1,5 h välein. Nyt illalla helpompi olla, kun läpivetää viileämpää ilmaa.