Lapseni on varmaan juuri sellainen, joka teitä ärsyttää. :(
Kun luin tuota lapsivieraat-ketjua, niin tulipa mieleen.
Meillä on herkkupäivä lauantai, muuten saattaa saada keksin tai kaksi satunnaisesti, jos käy ihmisiä kylässä. Kotona hän ei edes pyydä herkkuja muulloin, koska tietää, että niitä ei tule. Kuitenkin, kun menemme kylään, hän saattaa jo eteisessä kysyä, että "saanko jotain hyvää" - ja minä vajoan maan alle häpeästä.
Käymme saman keskustelun tästä joka kerta ennen ja jälkeen kyläilyn, ilman tulosta. Ei kuitenkaan huvittaisi lopettaa kyläilyä, koska miten tuo muuten ikinä oppii tavoille.
Voin vain kuvitella, että minkälainen lapseni on, kun käy kavereilla kylässä. Sanon hänelle joka kerta, että kotiin tullaan syömään, jos tulee nälkä ja mitään ei kerjätä, mutta eipä sitä tiedä.
Kyseessä 5-vuotias tyttö. Ja on muuten yltiö-sosiaalinenkin, että hän varmaan pommittaa teitä äitejä kaiken maailman kysymyksillä. :(
Kommentit (16)
Osaan kyllä sanoa ei tarvittaessa. ja ei tarvitse hävetä.
Rakastan lastani, mutta en ole ilmeisesti parhaiten onnistunut kasvattaja. Tiedän, että monet pitävät lastani ärsyttävänä.
5v tyttö meilläkin.
jos aikuinen ihminen ei pärjää vieraalle 5 vuotiaalle joka kerjää herkkuja kylässä :) jos meille tulisi kylään sellainen herkun kerjääjä, niin sanoisin vaan, että "et saa kun ei ole äiti mukana sanomassa saatko ottaa" ja sillä selvä. Kerjäisi sitten vaikka loppu päivän, mutta siitä ei enää keskusteltaisi.
Eikä minua ainakaan ärsyttäisi...ennemminkin huvittaisi :)
kurjaa tietysti se, että lapsi huomaa ihmisten ärtymyksen. Yrittää sitten vielä enemmän miellyttää, ja metsäänhän se menee.
En nyt puhu pelkästään tuosta herkkuhommasta, vaan yleensäkin.
eipä ärsytä ollenkaan herkkujen kerjääjät, kun omani kerjäävät kotonakin herkkuja lähes 24/7.
minä tykkää makeasta, niin lapsetkin ja se on luonnollista.
yltiösosiaalisista en hirveästi tykkää, kun en jaksaisi aina vastata omillekan. ei ole paljon lomaa lapsista ollt sen jälkeen kun esikoinen syntyi. ehkä kerran kesässä pari pävää.
Varmaankin lapsesi on ihan herttainen, ehkäpä hassu. Lapset ei yleensä ärsytä mua, joku aggressiivinen saattaa säälittää jos vaikuttaa siltä, että kotona kaikki ei ole hyvin.
Mun mielestä tuo on vähiten ärsyttävimmistä asioista! Ei ollenkaan haittaisi asia, hymyilyttäisi enemmän. Lapset on lapsia :)
Tuli tosi hyvä mieli, kun luin vastauksianne, kiitos!!! :)
Ap
Mua ärsyttää ainoastaan sellaiset lapset, jotka kiljuu ja vingahtelee julkisilla paikoilla kuin pienet siat ja joita vanhemmat eivät edes yritä hiljentää.
Ennenminkin tuntuu, että ihmiset jotka eivät osaa lapselle napakasti sanoa jos tilanne niin vaatii, valittavat sitten täällä.
Olen itsekin hävennyt silmät päästäni sitä että kolmevuotiaani kulkee kylässä herkkuja ruinaten kun niitä ei koskaan kotona anneta. Se on musta itsestänikin todella ärsyttävää, mutta mukava tietää että ymmärrystäkin riittää.
minulla on huonompi itsekuri kuin lapsillani. syön kaapista karkit, heidän karkkipäiväksi ostamansa.
joten ei siis ärsytä yhtään. tottakai on normaalia, että jos yleensä lapsi on kylässä saanut keksejä/jotain hyvää, osaa sitä etukäteen toivoa, myös ääneen
on olemassa hirveän paljon ärsyttävämpää, kuten että "pojat on poikia" ja pengotaanja hajotetaan kyläpaikassa, ei kunnioiteta toisen omaisuuttaa, vaan luullaan, että voidaan itse mennä koskemaan toisten tavaroihin kysymättä lupaa.
ei kyllä ärsytä yhtään. Lasten pitää saada olla lapsia, eikä mitään miniaikuisia täydellisine käyttäytymisineen. Meillä saa ruinata herkkuja, kylläpä maailmaan kamlampaakin käytöstä mahtuu :)
Todennäkösesti juuri sellainen ärsyke (ei millään pahalla.)
Minua ärsyttää sellainen, että aletaan kerjätä heti jotain, vaikka eihän pienet sitä tietysti tajua.