Loppuajan turvotusta muilla???
Onko muita joilla vaivana loppuajan turvotus? Onko nilkoissa? Onko muita oireita ollut tähän liittyen joka viittaisi raskausmyrkytykseen?
Kommentit (2)
Ja se on kuulemma hyvin yleistä näin loppuvaiheessa. Itestäni oon huomannu, että helteet on suurin syy turvotukseen. Mulla on turvonnu sormet niin ettei sormukset mahdu, samoin jalat ja nilkat, ainoastaan säädettävät sandaalit mahtuu jalkaan puristamatta. Onneksi nyt ei paljon kenkiä tarvi edes käyttää.. Mutta ei tällanen ns.normaali turvotus tietääkseni viittaa raskausmyrkytykseen, ellei sitten ole tosiaan muitakin oireita. Turvotukseen auttaa (ainakin mulla) runsas vedenjuonti, sekä ananas ja mansikka:)
Jaksamista helteiden ja turvotusten kanssa!
t. satu ja pikkunen rv 38+1
ja enimmäkseen jaloissa. Huolestunut olen sikäli että turvotusta on enemmän toisessa jalassa kun toisessa ja jossain lukikin että se voi oireena viitata laskimotukokseen. Siis toispuoleinen turvotus. Nilkassa myös turvotusta..
Raskausmyrkytykseen en ainakaan itsellä usko, ei mitään muita oireita.