Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Siis onko toi Pohjois-Korea ryhtymässä sotaan Pohjois-Korea vs. Muu maailma?

Vierailija
13.06.2009 |

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
13.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikä amerikkalaiset uskalla mennä väliin, koska niillä on huonot muistot Korean sodasta ja toisaalta Pohjois-Korealla on tukena iso ydinasevaltio..

Vierailija
2/8 |
13.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

korean tän hetkiset aseet, jotta ihmiset leipääntyisivät Obamaan ja republikaanit pääsisivät taas valtaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
13.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pohjois-Korea on uhitellut vuosia, Bush ei todellakaan uskaltanut mennä sinne sohimaan (eikä siellä ole edes öljyä).

Vierailija
4/8 |
13.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos Pohjois-Korea julistaisi sodan koko muulle mailmalle ja ne julistaisivat vastavuoroisesti sodan Pohjois-Korean kanssa, olisiko määritelmällisesti kolmas maailmansota syttynyt?

Vierailija
5/8 |
13.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun se Pohjois-Korea haluaa olla niin eristäytynyt niin miksi sen ei anneta olla.



Ei muuta kuin Kiinan puolelle sellainen 200 m korkea Berliinin muurin tapainen muuri, ettei sieltä pääse rajan yli.Samoin Etelä-Korean puolelle, niin ettei varmasti ole näköyhteyttä. Ja merelle tiukka vartiointi. Olkoon siellä omassa yksiössään ihan rauhassa.



Sitten ei myöskään mitään yhteyksiä ulkomaailmasta sinne. Mitä sinne mitään avustuksiakaan lähettämään kun aina väittävät sitä vakoiluksi. Heillä kun on niin mahtava Kim ja sosialismi niin kyllähän ne siellä hengissä pysyy kantoja puremalla. Tai keksiköön jotain muuta millä pysyvät hengissä.



Eli eristetään entisestään niin kukaan ei kohta enää edes muista koko Pohjois-Koreaa. Pakkoko sinne on tunkea kun eivät kerran halua.

Vierailija
6/8 |
13.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

pakkohoitoon. Pitäisikö psykoottiselle valtiolle tehdä sama?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
13.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihmsethän siellä elävät hirvittävissä oloissa johtajiensa julmuuden takia. Ja miljoonat ovat niihin oloihin kuolleet. Minä ajattelen, että tuolle maalle pitäisi tehdä jotain, olisiko pakkohoito oikea sana...



Kautta aikojen valtiot ovat "vapauttaneet" toisia valtioita, eikä usein ole ollut todellisesta vapauden tuomisesta kysymys. Mutta Pohjois-Korean tapauksessa tuntuu siltä, että sen kansa olisi oikeasti vapautuksen tarpeessa. Bush ei uskaltanut mennä sinne, ja miksipä tosiaan olisi mennytkään, kun siellä ei ole öljyä.

Vierailija
8/8 |
13.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

siksi, että hyötyi siitä itse jotenkin rahallisesti. Itse asiassa ensin oli ajatuksissa se hyötyminen ja hyödyn saavuttaakseen oli keksittävä syy.



Pohjois-Koreassa asuu ihmisiä, joilla ei ole mitään tekemistä hirmuvallan kanssa. Se on se syy, miksi sille ei saa antaa periksi. Ne ihmset eivät ole kohtaloaan ansainneet. Tämä sille, joka ehdotti muurin rakentamista P-K:n ympärille. Taas tätä omanapa paras napa ajattelua, niin sitä amerikkalaistutaan vaan, että huhhahhei. Vähän laaja-alasempaa ajattelua perään.



On vaikea ymmärtää P-K:n tarkoitusperiä, kun tosiaan alkaa vaikuttamaan siltä, että maa uhittelee koko länsimaailmalle. Luuleeko tosiaan, että YK:n pakotteita lievennetään jos tekevät pari ydinkoetta? Ei voi muuta sanoa kuin, että alkaa tosiaan olla aika harhaista ajattelua maan johdolta.



Diagnoosi: Psykoottinen valtio, pakkohoitoon.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi neljä viisi