Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lasten kännykän käyttö. Eka- ja tokaluokkalaiset lapsenne,

Vierailija
12.06.2009 |

soiitavatko aina takaisin kaveriille jos eivät ole vastanneet puheluun. Onko kännykkä aina mukana vai saattaako unohtua useiksi päiväkisikin siten, ettei edes katso siihe?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
12.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei ole kännykkää, eikä saa vielä vähään aikaan.

Vierailija
2/6 |
12.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jonkun verran soittelee kavereilleen. Aika harvoin on mukana, useimmiten puhelin roikkuu pussissaan naulasta eteisessä. Eniten se varmaan ottaa sillä kuvia:-9

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
12.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole kavereiden numeroita. Hakevat ulos perinteisesti tulemalla pimpottamaan ovikelloa. Ottaa mukaansa, jos lähtee pihalta pois. Kuuntelee musiikkia ja ottaa valokuvia. Joskus lähettelee isovanhemmille teksiviestejä. Saattaa olla päiviä, ettei edes koske kännykkään.

Vierailija
4/6 |
12.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähinnä silloin, kun lapsi itse lähti jonnekin, oli känny mukana. Usein kävi niin, että kännykkä unohtui huoneeseen äänettömälle eikä lapsi sitä seurannut. Nukkumaanmennessä saattoi huomata jonkun soittaneen. Nyt esikoinen menee kutoselle ja vasta tänä keväänä on kännykästä alkanut tulla tärkeä tytölle. Usein näprää sen kanssa pitkän aikaa ja lähettelee tekstareita. Tosin vieläkin saattaa kotona ollessa unohtaa kännykän jonnekin takintaskuun. Neloselle menevälle pojallekaan kännykkä ei ole vielä hirveän tärkeä, varsinkaan jos on tekemistä. Tosin lukiessaan tykkää kuunnella siitä musiikkia kuulokkeilla.

Vierailija
5/6 |
12.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei ole kännykkää tulossa...

Vierailija
6/6 |
12.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joskus ehkä, mutta ei yleensä.



Puhelimen ottaa aina mukaan kun menee ulos. Kaulassa roikkuu sellaisessa Gollan pussissa. Lähinnä on mukana siksi että voin soittaa hänet kotiin tarvittaessa.



Lapsi ei paljon puhelinlaskua tee. Liittymämaksu ja rajoitukset ovat valtaosa puhelinlaskusta, varsinkin nyt kun on Saunalahden Eliitti+, jolla saa soittaa Saunalahden numeroihin ilmaiseksi. Vanhemmilla ja isovanhemmilla on Saunalahden liittymät, ja ne ovat ne joille lapsi lähinnä soittelee.