Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

mitä/miten teidän 4-5v pojat leikkii?

Vierailija
11.06.2009 |

meillä batman, spiderman ja muut figuurit tappaa, lyö turpaan ja ampuu toisiaan.

normaalia?

Kommentit (18)

Vierailija
1/18 |
11.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai on meillä eläimien mallisia vesipyssyjä ja mökillä normaalin mallisia pumpattavia vesipyssyjä.



Pojat 4½ ja hieman yli 3 vuotiaat. Tänään olivat koko päivän ulkona leikkimässä. Pyöräilivät ja kävelivät purkeilla, joissa narut. Keinuivat ja leikkivät hiekkalaatikolla autoilla ja muilla hiekkaleluilla. Suosikki leluja ovat myös Little people sarja, legot, brion junarata. Tykkäävät paljon myös piirtää ja värittää, sekä askarrella. Muovailuvaha ja saippuakuplat ovat myös in tällä hetkellä.



Pelaavat välillä joko internetissä lastenpelejä, tai nintendo Wiillä muutamia erilaisia pelejä, mm. ralli ja glof, sekä sims party pelejä.



Mopot ja monsteri autot myös kiinnostavat. Isän kanssa käyvät ajelemassa polttomoottori ja sähkö käyttöisiä kauko-ohjattavia autoja. Sisällä ajelevat mielellään myös akku käyttöisellä mopolla.



Molemmat tykkäävät myös koota palapelejä.



Meidän pojat eivät vielä ole olleet päiväkodissa, tai muuallakaan hoidossa (paitsi mummojen hoidossa silloin tällöin), joten voi olla etteivät ole saaneet niin paljon vaikutteita muilta lapsilta noista pyssy ym. jutuista. Tietävät toki mitä pyssyt ovat ja miltä näyttävät jne.

Vierailija
2/18 |
11.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tekee myrkkykoneita ja avaruusaluksia legoista, leikkii kauppaa, haluaa pelotella muita pukeutumalla spiderman -pukuun, askartelee, rakentelee majaa ja autoratoja.

Pojalla ei ole pyssyleluja, mutta taistelujutut kiinnostaa, uhoaa esim. miten sejase vihollinen tuhotaan salamalla, myrkyllä, voimalla yms. Jonkun verran on poika saanut katsella näitä lasten action-ohjelmia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/18 |
12.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Piirtää, askartelaa, leikkii autoilla (joita myös heitellään ja kolaroivat ja juttelevat (Autot-leffa). Myös junarata, vanhat Little-people-jutut, lentokoneet, tekee leikkiruokaa, hoitaa vauvadinosaurusta tms (meillä vauva), ampuu joskus sormella (aseita ei ole ja ehkä kerran duploista sellaisen tehnyt). Katsoo liikaa dvd/tv, mutta erittäin kontrolloituja dvd:tä. Autot ja Wall on pahimmat leffat meillä. Spiderman, batman on ihan vieraita hänelle.







Ulkona hiekkalaatikko, jalkapallo, pyörällä ajo, tähään tuhosi äidin pihakukat, vesileikit kesällä, luonnon tutkailu...

Vierailija
4/18 |
12.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaiken maailman batmanit hakkaa,tappaa,lyö..välillä toinen hahmo huutaa toiselle "mä tapan sut" jne. Arvatkaa vaan miten järkyttävää kieltä tuo 5v. käyttää. Ja EI,meillä kotona ei puhuta noin ja ollaan kielletty tommoset puheet. En vaan tiedä mitä tuon lapsen kanssa tekis että uskos..

Vierailija
5/18 |
12.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

leikkivät tällä hetkellä lähinnä Pakuganeilla. Sisko 9v. on myös leikissä mukana. Pelaavat noilla siis jonkinnäköistä peliä ilmeisesti. Innostuivat Pakuganeista ennen kuin edes olivat nähneet sitä telkkarista. Sittemmin saaneet myös katsoa ko. ohjelmaa. Myös muut sankari/pahis leikit ovat suosiossa aika ajoin. Meillä pojat ei kyllä le tappamisesta puhuneet vaan punhuta aina taistelemisesta ja hyvis voittaa aina leikissä pahiksen joka on näkymätön eli kaikki kolme poikaa ovat aina hyviksiä.



Tämän lisäksi pyöräilee, hyppii tarmpoliinilla, leikkii maalla mommolassa jos vaikka mitä, pelaa pleikalla tai tietokoneella, käy ratsastamassa omia aikojaan, piirtää ja lukee kirjoja. Siis kaksi vanhinta poikaa. Välillä koko sakki leikkii kotia, eläimiä tms.

Vierailija
6/18 |
12.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

.. hän soittaa rokkia (soittimien kanssa on touhunnut ja tykännyt esiintyä jo 3-vuotiaasta asti) tai menee touhuilemaan jotain pallon kanssa. Iskän kanssa lähtevät harva se ilta kentälle jalkapalloa pelaamaan.



Naapurin poikien kanssa (joukossa vähän isompiakin poikia) menevät pistettä, piilosta, keinumattia ym.



Pelit ja sääntöleikit on siis kova sana. Sisällä tykkää pelata nitendo wii:tä, joka on tosin melko rajoitettua meillä. Erilaiset pitkäjänteiset rakentelujutut (ihan puupalikat, legot, majat ym.) myös välillä viehättää.



Mielestäni selkeä ero samanikäisiin poikiin verrattuna on, että ominpäin ei juuri hero tai taisteluhahmoista puhu eikä niillä leiki. Päiväkotikavereiden mukana tosin jonkun verran, mutta ei selvästi ole meidän pojan juttu.



Soittaminen, urheilu ja pelaaminen on meillä SE JUTTU! - tulee niin isäänsä :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/18 |
12.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja leikkivät niitä. Dinosaurukset kiinnostavat, autoilla meidän pojat eivät ole koskaan jaksaneet leikkiä. Piirtävät ja maalaavat vesiväreillä.

Vierailija
8/18 |
12.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

leikkii autoilla, isoilla sellaisilla. Lastaa niiden kyytiin tavaroita ja kippaa johonkin mutta vauhtia on aivan liikaa.

Pihalla ajaa edelleen niillä autoilla, lisäksi kuljettaa omilla kottikärryillään multaa, leikkaa omalla ruohonleikkurilla nurmikkoa, pelaa palloa, ajaa pyörällä, tekee hiekkakakkuja...



Ei mitään tappamisjuttuja ole ollut. Meillä ei ole leikkiaseita lainkaan eikä myöskään mitään supersankarifiguureja. Eikä meillä katsota kolmosen tai nelosen lastenohjelmia lainkaan

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/18 |
11.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

päivän kylppärissä vesileikkejä. Äsken just kurkkasin, ja ne selitti jotain maidon hakemisesta leikisti.



Yleensä leikkivät niitä hommia mitä isäkin tekee. Eli tällä hetkellä leikeissä on rakennustyömaata, kaivurihommia ja maan ajoa. Ja ihanasti leikeissä on mukana ne nimetkin, jotka on niillä oikeilla työmiehilläkin.

Vierailija
10/18 |
11.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta autot ja pelit on kanssa kova sana... tärkeintä on voittaa, aivan sama mikä on laji...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/18 |
11.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aamulla leikkivät jollain skateboardeilla ainakin tunnin...en jaksa seurata niin tarkkaan, koska leikit vaihtuvat niin usein.

Vierailija
12/18 |
11.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja majojen ym. rakentelua. Legoilla rakentamista. leikkikaverina on tosin taaperosisko, mutta enpä ole huomannut poikienkaan kanssa leikkiessä tappamisleikkejä, keppipyssyillä ampumista joskus.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/18 |
11.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

4v poika leikkii autoilla, pikkulegoilla, hiekkalaatikollla,rakennusmiestä, sähkömiestä sekä päiväkotia ja koulua (on leikissä itse opettaja).



Pyssyt yms. ei ainakaan vielä kiinnosta yhtään.

Vierailija
14/18 |
11.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joskus pyssyillä, joskus remontteeraa, joskus leikkii autoilla tai muilla pärinävehkeillä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/18 |
11.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikka poika ei koskaan mitaan naista telkkarisarjoista tai elokuvista ole nahnytkaan eika kotona ole minkaanlaisia leikkipyssyja yms. Kavereilta oppii nakojaan paljon... Useimmiten nama hahmot vakoilevat, ottavat kiinni toisiaan ja laittavat vankilaan.



Kaikki takaa-ajoleikit ovat kivoja, dinosauruksilla ja legoilla myos puuhataan, kun taas autot eivat ole meidan poikaa kiinnostaneet oikeastaan koskaan. Poika myos mielellaan piirtaa, kirjoittelee omia kirjojaan ja tutkii hyonteisia.

Vierailija
16/18 |
11.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Selvästi pahis-hyvis asetelma kiinnostaa poikaa.

Pyssyjä meillä ei ole. Sellaset vaahtomuoviset miekat on, niillä joskus leikkii olevansa ritari.



Leikkii legoilla, joista yleensä rakentaa autoja. Se kaikki muut autot on edelleen mielekkäitä, on aina ollut.



Ulkona lähinnä pyöräilee, jonkin verran leikkii muuta, jos muutki leikkii (siis omalla pihalla).

Vierailija
17/18 |
11.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

pojat 3,5,8v.



myös puissa kiipeily, pyöräily, pikku legot, ritari ja ninjaleikit on kovasana.

meillä myös ajellaan mopolla ja pelaillaan tietokoneella tai pleikkarilla.

nämä siis 5v:n lemppareita tällähetkellä.

Vierailija
18/18 |
11.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

piirtelee, katsoo ohjelmia dvd/TV. Pyöräilee pitkin asuinaluetta kavereiden kanssa, hyppivät trampolinilla, pelaavat sählyä, jalkkista, leikkivät rosvoa ja poliisia jne.



Ihania nuo pienet pojan viikarit :)



On perheen kuuopus. Muut pojat jo 18, 16 ja 12 vuotiaita.