Silmistä jotain tietävät!!!
Kertokaahan mistä voisi olla kyse vai onko mistään? Minun silmien pupillit(mustuaiset) pienennee ja suurenee esim. taskulampun valon osuessa sivulta tai edestä. Pupillit ei siis pysy pienenä valossa vaan seilaa ees taas. Laittakaahan kommentteja!
Kommentit (21)
Normaalisti pupillithan pienenee valossa ja pysyy pienenä valossa. Minulla vaan eivät pysy pienenä valossa vaan suurenee ja pienenee. YMMÄRSITKÖ JO!???? Vai väännetäänkö rautalangasta???
T:AP
suurentuvat ja pienentyvät, vaikkei valaistus muutu. En osaa vastata tuohon.
Kantsii mennä lääkäriin.
vähän vähentää tuota itsetutkiskelun määrää.......
Sattumoisin taskulamppu leikkien lomassa huomasimme tämän ja katsoimme miten muilla perheen jäsenillä siinä samalla. Voi kauhistus mikä paliikki tästä syntyy kun kysäisee palstalla! Jäitä hattuun miten teillä joillakin on pipo niin kireellä?
Siis kai sä sen tajuat että pupillit laajenee/suurenee riippuen valon määrästä? Ja laajenemiseen/suurenemiseen ei tarvita mitää kovin isoa heittoa että tämä tapahtuu? What?
Tiedän että pupillit laajenee ja pienenee riippuen valon määrästä. Jos silmääsi osoitetaan taskulampulla niin silloin pupillin pitäisi pysyä pienenä eikä seilailla jatkuvasti suureksi, pieneksi, suureksi, pieneksi vaikka taskulampun valo pysyy samana osoitettuna silmään. Joko selkiää?
Muksujen kanssa pelleilimme taskulampuilla peilin edessä ja teimme hassuja/pelottavia ilmeitä. Ettekö itse ole näin lapsena tehneet tai omien lapsin kanssa? vai pelataanko nykyään vain pelikoneilla ja katsotaan dvd:tä?
Niin kuin aiemmin kirjoitin, silmät ovat herkkiä vähäisellekin valon vaihtelulle. Ja ne todellakin seilaavat. Tää on ihan peruskamaa. Ja tää kysymys on mun mielestäni ihan legendaarinen avaus...IKINÄ!
Joko selkiää?
Niinpä!!
Mä olen siirtyny kyselemään omat juttuni kaksplussan sivuille.. sieltä saa sentään asialliset vastaukset.
KAikilla ei mene ihan samalla lailla. Pienikin silmän liike ja valon muutos /liike vaikuttaa pupilleihin. Joillain silmä reagoi voimakkaammin valoon, kuin toisilla. Eli älä panikoi, olet aivan normaali!
Muilla 5 perheen jäsenellä ne pupillit ei seilaa vaan pysyvät pienenä.Mitenkäs selität tuon? Oletkos katsonut omia silmiäsi taskulampulla? T:Ap
Muilla 5 perheen jäsenellä ne pupillit ei seilaa vaan pysyvät pienenä.Mitenkäs selität tuon? Oletkos katsonut omia silmiäsi taskulampulla? T:Ap
lun nyt vasta selvinnyt tuollainenkin asia.
Mutta mulle on yksi ensi hoitaja sanonut että se on normaalia.. Johtuu kuulema siitä että kun valo on niin kirkas että pupillit pienimmilläänkään riitä suojamaan silmää kirkkaudelta silmä yrittää hakea sitä parasta suojaa.. vähän smalla lailla kun vanhan mallisessa radiossa yrittä rullailla sitä kanavaa paikalleen. Ja mulla se seilailu lisääntyy kun yritän itse sitä katsoa peilin kautta. ensin katsoo suoraan siihen valoon ja sitten tarkentaa katseen siihen pupilliin niin myös se valon määrä vähän muuttuu, jolloin pupilli automaattisesti elää. Mulla se seilailu vähenee kun joku toinen katsoo lampulla, enkä ite tarkkaile peilin kanssa
Löysin tietoa tästä mun pupilli jutusta ja sitä esiintyy lisämunuaisen uupumuksessa. Sairastan vielä kilpirauhasen vajaatoimintaa joka sopisi muuten myöskin tuohon lisämunuaisen uupumukseen. Mitäs sanotte tuosta?
ÄLÄ mene tuon asian takia lääkäriin. Ole niin kiltti. Kesällä on muutenkin raskasta kun ihmiset ovat niin sekaisin. Tai jos menet, niin mene yksityiselle niin saa joku edes hyvät rahat.
T. lääkäri
P.S. "Lisämunuaisen uupumus"? :D Eipä riitä kuuden vuoden peruskoulutus + neljän vuoden erikoistuminen + tohtorintutkinto nyt, AV:lta löytyy ihan uusia termejä.
että miten saatanassa joku voi fiksoitua itseensä noin. Keksii itsestään jonkun normaalin pikkuasian tai ilmiön, sitten keskittyy tarkastelemaan sitä ja paisuttelemaan ja hysterisoimaan, etsii tietoa netistä, kirjoittaa jollekin palstalle ja ei vielä usko kun sanotaan että kyse on ihan normaalista asiasta! Tällä on pakko olla joku narsismikirjon häiriö, joku pakonomainen tarve löytää nyt itsestä jotain erikoisen hienoa tai erikoisen kauhisteltavaa tai mitä tahansa, jolla saa paljon paljon paaaljon huomiota. Onnea sille tielle.
Laitappa googleen lisämunuaisen uupumus ja lukaise sieltä. Löytyy myös www.kilpirauhanen.com Siellä tämä kummajainen löytyy.
Enkä ole menossa lääkäriin! Ihan puhtaasta mielenkiinnosta utelen. Enkä pidä itseäni sairaana. Olen vaan todella kiinnostunut lääketieteestä jne..
nukkumaan ku taso palstalla tämmöinen,mut sitä ennen ap,ota peili käteen ja mee ikkunan eteen katsomaan silmiäsi ja sit taas käänny pois valosta,ja hah katso ku pupillit laajenevat