Oletko kokenut kohdunulkopuolisen raskauden?
Muistatko oliko sinulla kohdunkannattimien löysistymisestä aihutuvia vihlaisuja siinä raskaudessa, joka oli kohdun ulkopuolella?
Ne kivut aiheutuvat kohdun kasvamisesta ja kohdunulkopuolisessahan kohtu ei kasva.
Itselläni oli kohd.ulk.raskaus jonkin aikaa sitten ja olen uudestaan raskaana. Olen kirjoittanut tänne monta viestiä aiheesta, koska moni asia jännittää. Joten, kyllä, se olen minä taas :)
Itse en muista, että minulla olisi ollut näitä vihlaisuja kohd.ulk.raskaudessa. Muissa raskauksissa on kyllä ollut. Stressasin jo niiden puuttumista, mutta nyt ne ovat alkaneet. Tällä hetkellä rv 5+4 ja ultraan 10 päivää. Oireet tuntuu muutenkin voimakkaammilta kuin edellisessä epäonnisessa raskaudessa.
Kertokaa toki, jos muistatte!
mulla ei kohdun nippasuja ollut kohdunulkoisessa, tuulimunassa, normaalissa keskeytyneessä keskenmenoraskaudessa eikä tässä viimeisessäkään josta sain 5kk sitten terveen pojan. en tiedä syytä, olisiko toistuvat kaavinnat ja kohdun rasitus siinä mielessä?