Siskoni suuttui kun emme kertoneet raskaudesta heti hänelle.
Siskoni kiukuttelee minulle kun en kertonut että olen raskaana. Viikkoja minulla on nyt 10, emmekä ole aikoneet kertoa kenellekään vielä, koska minulla on takana kaksi keskenmenoa.
Kysyin mistä siskoni tietää minun olevan raskaana. Ilmoitti vain tietävänsä. Onko voinut käydä katsomassa potilastietoni, on aloittanut kevään aikana paikallisessa terveyskeskuksessa sairaanhoitajan työt. Ei ole kyllä neuvolan puolella töissä.
Syytti myös minua keskenmenojen salailusta.
En ole halunnut asioista siskolleni puhua, koska emme ole mitenkään läheisiä.
Kommentit (30)
Eli siis ei voi katsella sun tietoja jos et ole hänen potilas jos on näin tehnyt voit tehdä vaikka rikosilmoituksen asiasta, sinun tietosi ovat salaisia! Tämä on jokaisen terveydenhuolto ihmisen tiedettävä, että omia ja sukulaisen tietoja ei voi lukea jollei ole asiaskkaana.
Mutta siskosi voi tietenkin arvailla asian ihan sinun käytöksestäsikin joten onnea sinulle ja perheellesi!
Eri asia on sitten se, saako niin tehdä...
Eli siis ei voi katsella sun tietoja jos et ole hänen potilas
Ei kukaan saa mennä lukemaan potilastietoja vaikka kuinka olisi sisko! Ei ole mitenkään aikuismaista käytöstä muutenkin tuo toiminta. Kysy mistä sai tietää ja kerro että menet poliisin pakeille, kun tietosuojaasi on loukattu. Tutkivat sitten teidän tk:n toiminnan ja toivottavasti pistävät uteliaat akat kuriin.
Näemme todella harvoin ja nyt ensimmäinen kommentti oli kun näimme miksi salailen raskauttani. Hyvä, että oli ovesta sisälle ehtinyt.
Ja keskenmenoistani ei tiedä muut kuin minä ja mieheni sekä paras ystäväpariskunta joita siskoni ei tunne.
Epäilen kovasti että siskoni on lukenut potilastietoni. Saanka sen jotenkin selville? Eikö niihin jää joku jälki jokaisesta lukemiskerrasta.
kuka on käynyt katsomassa tietojasi? Ne rekisteri tiedot kaiketi v0i pyytää tksta. täälläkin oli muutamapäivä sitten ketju siitä. uhkaa siskoasi vaikka leikillään oikeustoimilla. Mietipä kenen muun tietoja siskosi on voinut käydä urkkimassa...
törkeän teon, jos on käynyt lukemassa tietosi. MUTTA jos teet selvityspyynnön siskosi irtisanotaan työstään, vaikket vaatisi mitään jatkotoimia. Itse vastaavassa tilanteessa puhuisin siskosi kanssa ja mikäli hän myöntäisi asian ja pyytäisi anteeksi antaisin asian olla.
Kerroin omalle siskolleni olevani raskaana vasta joskus raskausviikolla 18 eikä hän ollut yhtään suuttunut.
Siskoni on tunnetusti oikea juoruakka. Kuinkahan moni tietää tästäkin asiasta.
Varmaan puolisukua :(
Nyt kaikki sitten odottaa koska julkistamme tiedon. Mutta jos kaikki ei menekkään hyvin en jaksa kyselyitä ja kommentteja.
Juteltiin asiasta miehen kanssa ja tultiin siihen tulokseen että laitetaan sisko koville. Ja selvitetään mistä on tiedot saanut.
Onko itse lukenut vai onko joku ne vuotanut.
Ap
törkeän teon, jos on käynyt lukemassa tietosi. MUTTA jos teet selvityspyynnön siskosi irtisanotaan työstään, vaikket vaatisi mitään jatkotoimia.
Siskoasi ei tulla irtisanomaan, jos et tee asiasta numeroa. Henkilötietojen tarkastelu ilman potilaan suostumusta tai että osallistuu potilaan hoitoon on asianomistajarikos eli sun on tehtävä rikosilmoitus. Eiväthän ne muuten tiedä kuka on käynyt luvallasi ja kuka luvatta tiedoissasi.
t. th
oli kyseessä tuttu tai vieras. Hoitaja, joka menee yhden tuttavansa tietoihin luvatta, menee takuulla toisenkin joka ei ehkä saa koko asiaa selville.
Hoitajilla on oltava tässä asiassa riittävän korkea moraali.
t. th
Juteltiin asiasta miehen kanssa ja tultiin siihen tulokseen että laitetaan sisko koville. Ja selvitetään mistä on tiedot saanut.
Onko itse lukenut vai onko joku ne vuotanut.Ap
sukulaisten asioiden urkkiminen ei ole leikintekoa. Pidä puoliasi tässä asiassa ja selvitä juttu.
tapauksen, jossa sairaanhoitaja irtisanottiin käytyään luvatta lukemassa muiden tietoja. Tuttavani oli tässä tapauksessa eräs, jolta oltiin urkittu tietoja. Irtisanominen sinänsä on mielestäni kohtuullinen rangaistus, mutten soisi sitä sentään sisarelleni (siis jos on ainut moka).
oli kyseessä tuttu tai vieras. Hoitaja, joka menee yhden tuttavansa tietoihin luvatta, menee takuulla toisenkin joka ei ehkä saa koko asiaa selville. Hoitajilla on oltava tässä asiassa riittävän korkea moraali. t. th
^^Komppaan täysin!
JOS siskosi on tosiaan käynyt luvatta tiedoillasi, olisi asialle tehtävä jotakin. Vaikka kuinka olisi sukua - tai itse asiassa sitäkin pahempi asia - niin tiukille on tuollaiset laitettava.
Ajattelee vain, mitä kaikkea minunkin tiedoissani lukee, sellaista mitä en ole kellekään kertonut...
niin sitten kyseessä on jo todella iso moka.
Tuosta muistui tapaus kun vanhempieni seudulla asuva tuli ostamaan raskaustestiä (olen farmaseutti) ja kun tieto vauvan syntymästä tuli niin äitini valitti kun en ollut hänelle kertonut tuon ihmisen raskaudesta.
tapauksen, jossa sairaanhoitaja irtisanottiin käytyään luvatta lukemassa muiden tietoja. Tuttavani oli tässä tapauksessa eräs, jolta oltiin urkittu tietoja.
Mikäli asianomainen ei tee asiasta ilmoitusta, ei tietoja luvatta kurkkinut jää asiasta edes kiinni.
Tuttavasi tapauksessa asiaan on puututtu ja totta hemmetissä sellainen hoitaja, joka tutkii tuttaviensa tietoja ansaitsee tulla vaikka erotetuksi.
Jos hän ei olisi jäänyt asiasta kiinni esimiehelleen, ei häntä olisi erotettu.
t. th
Ja mistä tietäisi minun menneen sinne raskauden vuoksi. Olisinhan voinut mennä ehkäisyasioissa.
Se että tiesi keskenmenoistani viittaa kyllä vahvasti siihen että on lukenut potilastietoni.
tarkistat tietosi ja kuka niitä on lukenut!! Todella törkeää.
Ja valitettavasti uskon, että ei mitenkään epätavallista, tarkisteleeko sitä kukaan, kuka on mitäkin urkkinut? Naapurini on töissä terveyskeskuksessa ja on hirveän utelias ja rikkonut vaitiolovelvollisuutta muutenkin. En ihmettelisi yhtään, jos selviäisi, että lukee tietoja. Ehkä siskosi ei tajuakaan, miten vakavan teon teki? Pistä tajuamaan! Muidenkin potilaiden kannalta.
muuten voi pyytää? Käykö sitten niin, että kahvihuoneessa hoitajat naureskelevat, että sekin pyysi selvityksen, kuka on hänen tietojaan katsellut.. Ja nolona on se, joka niitä on katsellut.
Luotan pienten terveyskeskusten hoidon tasoon, mutta en vaitiolovelvollisuuden säilymiseen varsinkaan tilanteissa, joissa useita tuttuja on terveyskeskuksessa töissä.
Anteeksi vain, mutta minä sanoisin tuollaiselle suorat sanat! On voinut nähdä potilastiedoistasi, vaikkei neuvolan puolella olekaan. Haistata pitkät, eihän sun asiat sille kuulu jos et halua kertoa!