Muita jotka haluavat Halloweenin pois Suomesta?
Tämä on mennyt liiallisuuksiin, ärsyttää käydä kaupassa kun hyllykaupalla pääkalloja ja muuta turhaa. Amerikkalainen kaupallinen juhla joka ei tänne kuulu.
Kommentit (23)
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ei tämä vaan sovi Suomeen, vaikka miten sitä pakotetaan.
Saisiko perusteluja? Itse en näe mitään ongelmaa. Karkkikierrosta varten tarvitaan se vakituistettu päivä ja yhteiset säännöt. Tämä onnistuu sitten kun kaikki hyväksyy että Halloween kuuluu nykyään Suomeenkin.
Työnnä kerjäläiskierroksesi hanuriisi, meille riittää jo yksi kerjäläiskierros kevällä. Silloinkaan kiertelevät kerjäläiset eivät tiedä oikeaa päivää ja käyvät pahimmillaan kahtena eri päivänä kerjäämässä. Kaupustelu ja kerjääminen kielletty!
Mä vietän sekä All Hallow’s Even ja Kekrin. Nauravat kurpitsat ovat jo ovien edessä odottamassa illan työtään.