Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko mielestänne väärin nukkua etätöissä päiväunet

Vierailija
07.09.2026 |

Jos se auttaa jaksamaan tehdä pitkää päivää.. Saan siis paljon enemmän tehtyä, kun nukun pienet unet välillä.

Kommentit (48)

Vierailija
41/48 |
07.09.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä saa ottaa, mutta tehtävä pitää olla tehty työpäivän aikana loppuun. Jotkut on nopeampia kuin toiset ja ehtivät, ja joskus voi jatkaa iltaan töitä jos oli pidettävä tauko jostain syystä. Tiedän ettei päde kaikkia firmoissa, meillä onneksi käytetään järkeä jopa johdossa. 

Vierailija
42/48 |
07.09.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Etätyöpäivinä voi aloittaa työt helposti seitsemältä, pitää lounasaikaan pidemmän tauon kuntoilua ja syömistä varten ja palata työn ääreen 16-17 saakka. Kun työ vaatii paljon ajatusvoimaa ja ongelmanratkomista, tekeminen ei ole mitenkään tehokasta pelkällä lounastauolla ja kahvitauoilla, jotka kotona tarkoittavat lähinnä eri pöydän ääressä istumista. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
43/48 |
07.09.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ei, kunhan tekee ne tunnit takaisin ja saa työtehtävät tehtyä.

Jos kukaan ei tiedä niin voi kirjata projektille myös nukutut tunnit!

Ei meillä ainakaan voi. Lisäksi ruudun aktiivisuutta mitataan.

Laitonta Suomessa.

Vierailija
44/48 |
07.09.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Etäpäivänä ei ehdi edes syömään lounasta saati nukkumaan. Palavereja koko ajan klo 8 - 17, jossain välissä 5 min tauko, että pääsee vessaan. Toimistopäivät on leppoisia, koska ei ole omaa työpöytää eikä rauhallista tilaa, joten ei voi teamsissa pitää kameraa päällä (GDPR) tai puhua, jotta ei häiritse muita.

Vierailija
45/48 |
07.09.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse kävin tänään päivällä n. 45 minuutin juoksulenkillä. Laskin  työajaksi, koska samalla pää prosessoi erästä ongelmaa taustalla. Lenkiltä suihkuun ja sen jälkeen testaamaan ajatusta hiottavaan malliin - ja menihän se oikeaan suuntaan. Istumalla pöydän ääressä tuijottamassa samoja datoja ja kaavoja ei olisi tuossa ajassa auennut. 

Ihmisen aivot on aika pirunmoinen elin, kunhan niille antaa tilaa hengittää. 

Vierailija
46/48 |
07.09.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko väärin jutella töissä muuta kuin työasioita? Samaan vertaisin. Tauot ovat sallittuja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
47/48 |
07.09.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nukun lähitöissäkin pikku yökkärit about klo 4-5 välillä.

- laitosyökkö

Vierailija
48/48 |
07.09.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksei jos se virkistää. Olen nyt kylläkin työtön: kipujen takia yöuni jää liian vähäksi. Nukun sitten aamulla 1-2 tuntia. Kyllä se 6-7 tuntia tulee yleensä täyteen, päivässä.

Joskus ne 2 tunnin aamu-unet eivät piristä vaan päinvastoin - herään väsyneempänä kuin sänkyyn mennessä. Eli liian pitkät.

Tein joskus etätöitä, asuin lapsuudenkotona, äidin luona. Hän teki aamu- ja iltavuoroa. Heräsin kyllä säännöllisesti klo. 7-8. Silloin kun hän aamussa, niin otin .... aika monesti päikkärit. Joskus tein töitä 8-24. Kun se flow tuli niin mikä ettei. Sitten taas sellasia päiviä, etten saanut juuri mitään aikaiseksi. 

Neljän vuoden päästä sain tuosta töistä kiitokset - hyvin tehty! :) Tilanne se, et pääsin samaan paikkaan lähitöihin, minne olin tehnyt etänä. Muutto toiselle puolelle maata.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi kaksi