Lotta Kemppinen juoksi 100 metriä aikaan 10,95 Espoossa! Myötätuulta 2,3 metriä sekunnissa.
Näkyi äsken TV:ssä. Moniko täällä katsoi? Aivan huikea juoksu! Tuohan oli reilusti alle Suomen ennätyksen 11,13, mutta myötätuulta oli tosiaan hieman liikaa, kun sitä saa olla maksimissaan tasan 2 metriä sekunnissa. Olisi siinä tuulessa ollut Suomen ennätys ihan kirkkaasti, vaikka ei ehkä ihan noin kova aika silloin.
Amy Hunt voitti viime viikolla Birminghamin EM-kisoissa kultaa ajalla 11 sekuntia tasan. Amynkin 100 metrin ennätys on muuten "vain" 10,97.
Kommentit (17)
Lotta on hyvässä iskussa nyt! SE vielä tänä syksynä?
Katsotaan nyt, pystyykö uusimaan alle 11 sekuntia sallituissa oloissa ja vakiinnuttamaan tason, vai sattuiko nyt vaan se kuuluisa pöljä päivä.
Pylly Emma oli viimeinen, onneksi nähtiin Emman pylly.
Tommi Evilä hyppäsi joskus Ruotsi-ottelussa Göteborgissa pituutta 841. Sekin oli tuulitulos. Siinä hypyssä oli aivan järjettömästi liikaa myötätuulta.
Kertoohan tuo sen, että potentiaalia on. Sopivat olosuhteet ja hyvä päivä, muuta ei tarvita.
Tuuli pilasi se.
Tuo tulos kun juoksee ilman tuulta, niin voi iloita, nyt ei voi.
Eipä tuolla tuloksella ole mitään virkaa.
Kyllä Kemppaisella on rahkeita juosta liki tuon ajan ilman tuultakin.
0,02 auttoi tuossa tuuli eli alle 11 olisi ollut 2,0 tuulessa. Hienoa! Näkyy myös kropasta että on treenattu.
Eiköhän se Suomen ennätys rikkoudu vielä lähiaikoina. On kuitenkin aika paljon eroa 11.15 ja 10.95 tuloksilla, vaikka 0,3 liikaa tuulta jälkimmäisessä olikin.
Vierailija kirjoitti:
Niin se tuuli auttaa. Yksi valmennettava hyppäsi aikanaan pituudessa kotimaisen kärkituloksen, mutta tuulta oli takana muistaakseni 9 m/s. Joten eihän se sinne tilastoihin kelvannut.
9 m/s on "ihan pikkuisen" yli sallitun verrattuna 2,3 m/s, kun sallitun raja on 2 m/s...
Ei halunnut hurrille hävitä, tappio oli Lindahlille kova paikka, naamasta näki.
Vierailija kirjoitti:
Tuulitulos ei mitään arvoa.
0,3 metriä sekunnissa liikaa tuulta. laillisilla tuulilla ei olisi ollut juurikaan vaikutusta aikaan. Se olisi ollut silti alle 11 sekunnin. Hieno suoritus oli. Harmi, että kuntohuippu osui vasta EM kisojen jälkeen kevään loukkaantumisen vuoksi
Vierailija kirjoitti:
Pylly Emma oli viimeinen, onneksi nähtiin Emman pylly.
Tunnen valtavan puristuksen kun muna on Kemppisen pakaroitten välissä.
Haavekuva, mutta hyvältä tuntuu silti.
ap
Niin se tuuli auttaa. Yksi valmennettava hyppäsi aikanaan pituudessa kotimaisen kärkituloksen, mutta tuulta oli takana muistaakseni 9 m/s. Joten eihän se sinne tilastoihin kelvannut.