Relove myymälöiden tasonlasku
Relove oli aiemmin siistejä ja upeita kirpputoreja ja kahviloita. Nykyään kahvilatuotteet on ylihintaisia (esim. leipä 8€).
Kävin Stockmannin myymälässä ja haju tuolla oli juuri kirpputorimainen; ummehtuneet vanhat vaatteet. Vaatteet ovat kuin kuolinpesän siivouksesta tuotuja mummon vanhoja vaatteita. Sama Fredan myymälässä, jossa ei ole enää mitään ostettavaa. H&M rievusta pyydetään samaa hintaa kuin vastaava uutena.
En viitsi enää itse käydä, koska vaatteet ja kahvilatuotteet ylihintaisia. Ja vaatteet ovat pahalle haisevia ja mummon vanhoja. Todella harmi, koska joskus myymälät olivat todella kivoja paikkoja.
Kommentit (49)
Ravintoloissa kaikki kalusteet uutta
Kävin kerran fredan myymälässä, eipä tarvitse mennä uudelleen. Kierrätyskeskuksista olen tehnyt parhaat löydöt.
🇺🇦🇮🇱
Vierailija kirjoitti:
Olenko ainoa, jonka mielestä Stockmannin kaltaisen paikan ei tulisi myydä käytettynä kuin korkeintaan luksusmerkkejä (ja nekin erillään muista tuotteista)? Tuntuu aivan absurdilta tämä nykyinen touhu.
Stockmann ei ole osannut tehdä mitään järkevää enää 2000-luvun puolella ja siksi niillä meneekin niin huonosti.
🇺🇦🇮🇱
Miten misseys olisi voinut pilata -
Häntä ei kukaan edes tuntisi ilman
Myin alkusyksystä All Iclusive -palvelulla viikon aikana omia ja tyttären vaatteita, myynti yli 400 e, paljon keskihintaista ja hieman halvempaa mm. Gina Tricot, HM, Lindex. Olin tyytyväinen, noin 2/3 meni kaupaksi tuotteista, oli helppoa, mutta toki provikka korkea.
Yrittäjän ylimielinen asenne heijastuu suoraan siihen, miten röyhkeästi pöytävuokria ja myyntiprovisioita (nyt jo 22 %) on nostettu moninkertaisesti. Jo vuoden 2024 virallisessa tilinpäätöksessä yhtiön omavaraisuusaste oli painunut kriittiselle 5 % tasolle, eli yrityksellä ei ole ollut mitään taloudellista puskuria pahan päivän varalle.
Nyt yritys panttaa parhaillaan vuoden 2025 lakisääteisiä tilinpäätöstietojaan viranomaisilta ja maksaa mieluummin PRH:n sakkoja kuin tuo lukujaan julki.
. Kulissit ovat kaatumassa, eikä yrittäjän sokea riskinotto kalliisiin ravintoloihin enää elätä tätä konseptia.
Vierailija kirjoitti:
Kannattaa myös etenkin näin syyhy-aikaan miettiä kannattaako käytettynä ostaa yhtään mitään, etenkään tekstiilejä tai sohvaa, nojatuolia tmv.
Syyhy-aikaan? Ei kai nykyaika ole mitään syyhyaika, ennen sitä oli enemmän.
Syyhy tarttuu todella harvoin vaatteista tai huonekaluista. Syyhy kuolee 1-3 päivän kuluessa kehon ulkopuolella.
Ihan samoin syyhyn voi saada jos sovittaa uutta vaatetta, tai istuu kahvilan tuolissa.
liiketilan vuokrat on varmaan kamalat ja siksi hinnat liian korkeat, muuten varmaan toimiva idea.
Missivuosi sai huijarisyndroomani puhkeamaan?