MikÀ on pelottavin kauhuleffa?
Kommentit (3834)
Non si deve profanare il sonno dei morti (1974) on 100% kulttikamaa netflixissÀ. On kylmÀÀvÀÀ kauhua. Yksi kaikkien aikojen parhaimmista zombie-elokuvista.
Obsession on herÀttÀnyt paljon tuntoja. Olihan tuo omalla tavallaan sellainen ÀÀrimmÀinen deittileffa ja varmasti keskustelua herÀttÀvÀ ihan siitÀkin, ettÀ miksi se deitti haluaisi mennÀ treffeillÀ katsomaan just tÀtÀ ;D
-winner-
Vierailija kirjoitti:
Obsession on herÀttÀnyt paljon tuntoja. Olihan tuo omalla tavallaan sellainen ÀÀrimmÀinen deittileffa ja varmasti keskustelua herÀttÀvÀ ihan siitÀkin, ettÀ miksi se deitti haluaisi mennÀ treffeillÀ katsomaan just tÀtÀ ;D
-winner-
EnsimmÀiset treffit ja heti leffan pÀÀtyttyÀ suhde ajautuu karille.
Vierailija kirjoitti:
Kertokaa uusia hyviÀ kauhuleffoja. Kiitti.
Jos etsit uutta elokuvallista visiota ilman niitÀ kaikkein kuluneimpia valtavirran puheenaiheita, ota seurantaan tuottaja Roy Leen ja hÀnen tiiminsÀ kauhuleffat. NÀmÀ tunnetaan nimenomaan siitÀ, ettÀ ne rikkovat genren kaavoja ja pitÀvÀt katsojan tÀysin pimennossa siitÀ, mitÀ tuleman pitÀÀ:
Barbarian (2022) â Alkaa hyvin viattomasta majoitusmysteeristĂ€, mutta tarina vie katsojaa paikkoihin, joihin kukaan ei osaa varautua.
Late Night with the Devil (2023) â Painostava ja omaperĂ€inen 70-luvun tv-lĂ€hetyksen muotoon rakennettu piina.
Strange Darling (2023) â ErittĂ€in tyylikĂ€s, epĂ€lineaarisesti etenevĂ€ kissa ja hiiri -leikki, joka leikitellee genren odotuksilla.
Cobweb (2023) â SynkkÀÀ ja intensiivistĂ€ tunnelmaa, joka rakentuu hienosti perinteisen mysteerin ympĂ€rille.
Weapons (2025) â Viime vuoden ylistetyimpiĂ€ hittejĂ€, joka niputtaa tĂ€mĂ€n saman tekijĂ€tiimin arvaamattoman ja vahvan DNA:n tĂ€ydellisesti yhteen.
Kaikissa nÀissÀ on todella virkistÀvÀ, uuden polven ote kauhuun. Kannattaa tsekata!
Ja tÀssÀ vielÀ pari kovaa bonusta samalta tekijÀtiimiltÀ, jos haluat mennÀ pintaa syvemmÀlle:
Companion (2025) â Viime vuoden ylistetyimpiĂ€ kauhuhittejĂ€. Zach Creggerin ja Roy Leen tuottama intensiivinen teos, joka leikitellee genren rajoilla ja tarjoaa tĂ€ysin kieroutunutta jĂ€nnitystĂ€.
The Vigil (2019) â TĂ€mĂ€n saman tuotantotiimin vanhempi ja vĂ€hĂ€n tuntemattomampi indie-helmi. ErittĂ€in painostava, omaperĂ€inen ja piinaava kauhuelokuva, joka on jÀÀnyt suurelta yleisöltĂ€ tĂ€ysin pimentoon.
Joo ehkÀ se en ole katsonut vielÀ kaikkia tuhansia kauhuleffoja vastaa sulle vuonna 2100, tosin saataa olla ettÀ niitÀ on vielÀ katsomatta kun uutta pukkaa no vastaa sulle vuonna 2999.TÀllÀ hetkellÀ pelottavin on Erkki hain kidassa.
Kuutamosonaatti heh kauhua ja erotiikkaa, jatko kertomus Kadunlakaisijat , oikeasti hyviÀ elokuvia.
Skinamarink on todella pelottava, mutta se ei sovi kaikille. Elokuva on erittÀin hidas, kokeellinen ja siinÀ ei ole perinteistÀ juonta tai selkeitÀ hahmoja. Se on kuvattu pimeÀssÀ ja rakeisella kuvalle, joten se vaatii katsojalta paljon kÀrsivÀllisyyttÀ. Toisia se pitÀÀ piinaavassa otteessa, mutta osan mielestÀ se on pelkÀstÀÀn tylsÀ.
Elokuva luottaa ÀÀnimaailmaan ja kuvaus on kirjaimellisesti pÀin seiniÀ.
EnsimmÀinen Insidious on aika pelottava. Insidious: Out of the Further tulee ensiviikolla valkokankaalle. Kannattaa katsoa leffat jÀrjestyksessÀ niin pysyy parhaiten elokuvissa perillÀ.
Ei ole trilogia vaan heksologia. Vai tarkoitatko kolme ensimmÀistÀ vain olevan pahoja?