Miksi lapset huutaa kerrostalojen lähiöissä
Kommentit (9)
Täällä lasten huudot ainakin kaikuu kun kerrostalot on niin lähekkäin. Kuuluu näin paljon kovemmalta.
Lastenohjelmat ovat yhtä huutoa ja parkumista. Lapset luulevat, että niin pitää puhua. Koulujen ja päiväkotien pihoilla on myös kauhea kakofonia. Ei ennen vanhaan tuolla tavalla karjuttu, mutta silloin lastenohjelmat olivat rauhallisia.
Huutaa ne maallakin mutta naapurit ei ole yhtä lähellä.
Lapset saavat äänellään yli 80 db helposti, vaikkapa ruokaillessaan koulussa. Jos se on evoluution tulosta että lapset on kovaäänisiä?
Olisiko parempi, jos huutaisivat sinun kodissasi?
Jos tarkoitat maalaiskylän raittia, jossa naapureita 5 km välein, niin en ihmettele jos raitti ei raikaa. Lähiöissä asutusta tiiviisti, joten lapsiakin luonnollisesti piisaa. Kun lapset leikkii vapautuu ja eläytyy, niin kyllähän siitä mölyää lähtee. Mene siellä maalla vaikka päiväkodin lähelle kuuntelemaan ulkoiluhetkiä.
Jos äänet lähiössä häiritsevät, on parempi muuttaa syrjäseudulle. WIN-WIN.
Rakennusten suunnittelu niin että ollaan kaukana toisista? Ohikulkutiet kauemmas?