Hei, onko Tampereen keskusta muuttunut paljon 20 vuodessa?
20 v sitten kävin siellä vielä ainakin kerran vuodessa. Nyt en ole käynyt. Olen kuitenkin kuullut, ja uutisistakin lukenut kaikenlaista.
Mikäs siellä oikeasti on tilanne?
Kommentit (18)
Ratto-Raili päivystää nykyään Ohranjyvän sijasta Tillikassa.
Minulla sama juttu etten ole yli 20 vuoteen käynyt ja minusta kaupunki oli todella mukava ja selkeä. Nyt kävin kesällä tyttären perheen kanssa ja olipa rakennettu ahtaaksi ja kirjavaksi. Ihan mukaavia ihmisiä kyllä tapasin niin, etten tiedä mitä ongelmia kaupungissa on siinä suhteessa.
Suurin ero entiseen on tietysti ratikka ja sen myötä vähentynyt yksityisautoilu keskustassa. Ratinan kauppakeskus on rakennettu Koskikeskuksen viereen. Ratinan stadion on entisellä paikallaan. Areena on rakennettu ortodoksikirkon viereen. Sokos on entisellä paikallaan, ja sen alakerta on nyt Prisma. Kauppahalli paikallaan kuten ennenkin. Tammelan puolelle on rakennettu suuri jalkapallostadion entisen pallokentän paikalle. Tammelan tori on paikallaan, samoin Laukontori. Rullakioski joka oli Itsenäisyydenkadun, Rautatienkadun, ja Hämeenkadun risteyksessä on viety pois mutta tallessa. Sille mietitään uutta paikkaa. Nekalan Rullakioski on peruskorjattu ja avataan piakkoin jossain lähellä Viinikan risteystä jos oikein muistan. Kauan eläköön Rullakioskit!
Tampere on alkanut muistuttaa kaupunkia. 20 vuotta sitten muistutti hämäläistä härkäpolkua.
No ainakin katukuvan perusteella Tampere näyttäisi sijaitsevan päiväntasaajalla.
Autot kadonneet. Tilalle tulleet narkomaanien massat ja huippuosaajien katujengit.
Onneksi tajusin muuttaa pois jo 20v. sitten.
Kaikenlaista inkkaria on hitosti enemmän!
Ensin Tampereella sekoilivat kokoomuslaiset. Kaikki päin helvettiä. Nyt Tampereella sekoilee lima-Ilmari ja demarit. Ja kaikki päin helvettiä.
Keskusta on muuttunut aika vähän 20 vuodessa. Ravintoloita tullut ja mennyt. Ratina tietty nyt isoin muutos.
Hervannassa on aika paljon outoa jengiä, siis Petterin huippuosaajia.
Nykymeno on samanlaista kuin pohjois-koreassa, uusin keksintö voit ilmiantaa ilman syytä kenet tahansa ratsismista. Mitähän seuraavaksi keksivät?
Yli 70 työntekijälle annettu potkut, silti rahaa riittää osta pormestarinn ex:ltä 2500000 euron taulu.
Pormestari otatti itsestään valokuvia. Lasku veronmaksajille 5000 euroa. MInä olisin ottanut ne kuvat parilla sadalla eurolla.
Tampere on bileilmaroitunut pilalle
Väki lihonnut ja tummunut kuten muuallakin Suomessa. Inkkaria riittää.