Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kulta ylitti neljä tuhatta euroa unssilta.

Vierailija
19.01.2026 |

Ei ylitä uutiskynnystä.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
19.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rumppi on viisas mies.  Nostattaa kullan hinnan ja myy sitten omansa pois.  Nauraa paskasta naurua huulet tötteröllä.

Vierailija
2/8 |
19.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Realisoin teininä saadun rippikoruni joskus aikoinaan.. Sain siitä nelinkertaisen hinnan mitä siitä oli uutena maksettu. Kiitos mummivainaalle! Ei mennyt kaljaan!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
19.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

No nyt pitää äkkiä viedä muija sinne myyntiin niin saa fyrkaa 🤪

Vierailija
4/8 |
21.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viime viikolla julkaistiin uutinen, jota harva sijoittaja odotti: oikeusministeriö on aloittanut rikostutkinnan keskuspankin pääjohtajaa Jerome Powellia vastaan. 

Miksi korot ovat todellinen taistelukenttä 

Ymmärtääksesi panokset sinun on tarkasteltava hallituksen tasetta. 

Seuraavien 12 kuukauden aikana noin  25 % Yhdysvaltain liittovaltion velasta erääntyy ja on jälleenrahoitettava . Vuosien ajan tämä uudelleenjärjestely tapahtui lähes nollakorolla, mikä piti korkokustannukset hallittavina. 

Tuo aikakausi on ohi. 

Korkojen pysytellessä lähellä 4 prosenttia, jälleenrahoitus tänään lisäisi korkomenoja dramaattisesti. Nettokorkokulut ovat jo nyt  liittovaltion budjetin toiseksi suurin erä  . Jos korot pysyvät korkeina, korkokulut uhkaavat syrjäyttää kaikki muut hallituksen menot. 

Yksinkertaisesti sanottuna: valtiolla ei ole varaa korkeisiin korkoihin. 

Siksi Powellin kommentti on niin tärkeä. Oikeustoimien uhka ei liity aiempiin todistuksiin vaan Fedin pakottamiseen tulevaan politiikkaan. 

Miksi tämä on rakettipolttoainetta kullalle ja hopealle 

Jalometallien näkökulmasta tämä asetelma on tehokas joka tapauksessa. 

Jos korot pysyvät korkeina, hallituksen finanssipoliittinen asema heikkenee edelleen mikä heikentää luottamusta dollariin ja laajempaan järjestelmään. Tämä on jo nyt nousujohteista kullan ja hopean kannalta. 

Jos korkoja lasketaan poliittisen paineen alla, seuraukset voivat olla vieläkin räjähdysherkemmät. Korkojen alennukset korkean inflaation ympäristössä työntävät  reaalikorot syvemmälle negatiiviselle alueelle   tilanne, joka on historiallisesti ollut linjassa tärkeimpien jalometallien nousumarkkinoiden kanssa. 

Negatiiviset reaalikorot pienentävät kullan ja hopean hallussapidon vaihtoehtoiskustannuksia ja korostavat paperivarojen riskejä. Siksi metallit reagoivat yleensä  ennen kuin  politiikka virallisesti muuttuu. 

Markkinat eivät odota lehdistötilaisuuksia. Ne toimivat, kun kannustimet tulevat ilmeisiksi. 

Suurin oppitunti, jota hallitukset eivät ole vieläkään oppineet 

Koko tämän jakson taustalla on syvempi ongelma: hallitukset yrittävät edelleen ratkaista velkaongelman lisäämällä velkaa. 

Keinotekoisen alhaiset korot auttoivat luomaan nykyisen velkataakan. Keinotekoisen alhaisten korkojen käyttäminen uudelleen tämän taakan hallitsemiseksi ei ratkaise ongelmaa se pahentaa sitä. 

Vierailija
5/8 |
21.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja miljoonia unsseja viedään EUROOPAN SUURIMMALTA SUOMEN KITTILÄSSÄ SIJAITSEVASTA KULTAKAIVOKSESTA ULOS JOKA VUosi. 

Muut varastaa. Suomalaisille jää sotkut ..MIKSI NÄIN? Kuka antoi luvan kuka hyötyi

Vierailija
6/8 |
21.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oliko tuo artikkeli käännös jostain? Saisinko linkin!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
21.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Suurin oppitunti, jota hallitukset eivät ole vieläkään oppineet 

Koko tämän jakson taustalla on syvempi ongelma: hallitukset yrittävät edelleen ratkaista velkaongelman lisäämällä velkaa."

 

Tämä ei ole hallitusten vika, eivätjkä HE VOI ratkaista velkaongelmaa millään muullakaan tavalla. 

Tämä on nykyisen rahajärjestelmän luonteeseen liittyvä piirre, joka tulee matematiikasta.

Tiedättehän korkoa korolle -ilmiön sijoitustuotoissa?

Noh, sama ilmiö koskee myös velkamarkkinoita ja velanottoa! Eli aluksi pienet määrät lainaa, joilla oli isompikin korko saattoi maksaa takaisin vain vähän suuremmilla summilla rahaa. Mutta kun lainanottomäärät asteittain kasvoivat, niin vaikka korot madaltuivat, se silti luo lumipalloefektin maailman velkamääriin ja tietysti niiden korkovastuille.

Ja kaikki maailmaan ilmestyvä raha luodaan tänne lainana, jolla on aina korko, joka pitää maksaa takaisin lainan lisäksi. 

Sen takia rahaa on koko ajan pakko luoda lisää, että ne korot pystytään maksamaan. 

Ja mitä liian iso rahanluonti aiheuttaa? Hintojen nousua. Eli inflaatiota, rahan arvon heikkenemistä toisin sanoen. 

Samalla tavalla kuin sijoittamisessa tuottokäyrä on eksponentiaalikäyrä, kiitos korkoa korolle -ilmiön, niin se on sitä myös velanottoon liittyvässä rahan määrässä. 

Eli pian meille pitää luoda lisää rahaa sellaista vauhtia, että rahan arvo meneteteään täysin ja siirrymme uuteen rahajärjestelmään. 

Vierailija
8/8 |
21.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan seitsemän yksi