Suomen talouselämän perusongelma on näennäist työttömyys.
Punavihreän vasemmiston vaalilupausten seurauksena työttömyysedut ovat niin korkeat että ihmisten ei kannata hakeutua töihin todellisuudessa. Asia on hyvin arkaluontoinen ja siitä ei oikeastaan saisi edes puhua. Työnantajat vaativat jatkuvasti että saataisiin ulkomailta todellisia työntekijöitä eikä tällaisia suomalaisia näennäist työttömiä jotka todellisuudessa eivät halua palata työelämään pitkäaikaistyöttömyydensä takaisin. Yhteiskunnan pitäisi ottaa niin sanotusti koppi pitkäaikaistyöttömistä, heidet tarjotaan mahdollisuutta tehdä viikossa viisi päivää kuusi tuntia töitä yhteiskuntapalvelussa ja helpottaa Ankaran työtaakan takana olevia sote-alueita esimerkiksi. Jos työtön kieltäytyypi niin hänen sosiaalietunsa putoaa yhteen neljäsosaan nykyisestä ja se on hänen oma valintansa.
Kommentit (9)
Useat työttömät työpaikkaa hakiessaan vähän rivien välistä ilmoittavat että heidän oli pakko hakea työttömyys toimiston määräyksestä työpaikkaa vaikka tarkoitus töihin ei ole ryhtyä. Sosiaalietuudet vievät motivaatio tehdä rehellistä työtä.
Vaalilupausten seurauksena korkeat tuet :D
Niin, tarjotkaapa nyt sitten niitä töitä. Huhuu. Missä ne työtarjoukset viipyy?
Työnantajat vaatii että saataisiin ulkomailta työntekijöitä :D No menkää palkkaamaan. Pitääkö nekin vassareiden raahata tänne?
Aloittaja on todella välkky
Perusprovo, ei kovin hyvä eikä oivaltava.
0/5
Kannattaisiko yritysten alkaa maksamaan sellaista palkkaa jolla tulee toimeen, sitten töihintulijoita saisi häätää kepillä pois
Vierailija kirjoitti:
Kannattaisiko yritysten alkaa maksamaan sellaista palkkaa jolla tulee toimeen, sitten töihintulijoita saisi häätää kepillä pois
Johan ne nytkin häätelee työttömiä työnhakijoita pois. Joka paikkaan tuppaa hakemuksia satamäärin, työttömien hakemukset nakataan kattomatta roskiin ja valitaan palkattava niistä työssäolevista tutuista. Hirveä ulina sitten työhakemustulvasta, mutta toisaalta myös työvoimapulasta, kun ei niitä verkostojen työssäolevia HuippuParhaita kaikille riitä.
Kukaan ei uskalla palkata, kun jokainen pystyy näyttelemään koeajan 6kk ja sitten rupeaa lusmuamaan, saikuttamaan, ryhtyy ammattiliittoaktiiviksi tms. ja sitten ko. työntekijästä ei pääse eroon. En tarkoita, että työnantaja saa riiståå, mutta sen lauluja pitää laulaa, kenen leipää syö, suomalainen harvoin osaa, valitettavasti.
"Eduskunta hyväksyi potkulain"
https://yle.fi/a/74-20200730