Sen hoksaaminen, että aina ei kaikkeen tarvitse suostua, vaan voi ollakin kotona enemmän, itseensä ja hyvinvointiinsa keskittyen?
Somessa tulee enemmän ja enemmän vastaan ihmisten hoksaamisia siitä, että aina ei tarvitsekaan lähteä, tehdä ja mennä, suostua kaikkeen ja viipottaa siellä täällä. Ja olla sitten väsynyt. Että voi vaan sanoa että nyt en jaksa, jään kotiin. Eikä siinä ole mitään pahaa.
Jatkuvasti ihmiset puhuu miten hyvää tekee, kun kalenterissa ei olekaan koko viikolle mitään sovittua tekemistä vapaa-ajalle. Ja tämä tulee monelle yllärinä, miten ihanaa on vaan OLLA. Karsia kaikki mahdollinen ylimääräinen pois.
Oletko kokenut, tajunnut tämän aina, vai sopiiko sinulle (ainakin vielä) se sinne tänne meneminen?
Kommentit (9)
Nyt Jutta Larmikin on tämän hoksannut. Myöhäisherännäisiä.
Mua niin vähän pyydetään mihinkään, että todellakin aina menen. Saan olla itsekseni ihan tarpeeksi muutenkin.
Oon hoksannut jo aikaa sitten. Oon aina viihtynyt kotona.
En sovi mitään, oleskelen miehen kanssa
Ihmiset ovat erilaisia. Joku viihtyy kotonaan, toinen harrastuksissaan ja kolmas vaikkapa luonnossa liikkuen. Tokkopa tuossa mitään ihmeellistä on.
Vierailija kirjoitti:
Mua niin vähän pyydetään mihinkään, että todellakin aina menen. Saan olla itsekseni ihan tarpeeksi muutenkin.
Itsekin toivoisin, että kalenterissa olisi edes jotain eikä pelkkää kotona oleilua.
Sen takia en sovi mitään menoja vapaa-ajalle koska viihdyn parhaiten kotona. Lähinnä käyn vain ruokakaupassa töiden lisäksi.
Tähän elämään solahti helposti kun muutti keskelle ei mitään.