Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Vituttaa yksinasujana: 700 g:n porkkana/lanttulaatikko maksaa vain puoli euroa enemmän kuin 400 g:n laatikko

Vierailija
01.12.2025 |

Pakko ostaa hehtaarikokoiset laatikot?

Kommentit (57)

Vierailija
41/57 |
01.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

No ei sulla sitten se ärsytä yksin asujana jos ihan ehtaa kinkkua tahtois itte laittaa uuniin,niin minimissään pitää ostaa melkein kolmen kilon kinkku? Ei kai mitkään vakuumiviipaleet ole kaikille ainut ratkaisu? Tosin meille ostetaan yli 10 kilon kinkku. Neljä syöjää.

Nyt kun sanoit, niin sekin kyllä. Olen mennyt valmisviipaleilla ja yrittänyt valita mahdollisimman paljon oikeaa kinkkua muistuttavat viipaleet.

Meneehän se kolmen kilon kinkku äkkiä joulunpyhien jälkeen leivänpäällisenäkin, ei tarvitse ostaa muita makkaroita. Kastikettakin siitä voi tehdä ja pizzaa. Miten avuttomiksi nykyaikuiset oikein ovat heittäytyneet?

Itse en ole avuton, en vaan tykkää kinkusta enää joulun jälkeen. Siihen tulee tosi pian joku sivumakukin.

Vierailija
42/57 |
01.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä olen nykyään sinkku, entinen perheen äiti, ja teen ruokaa aina useammalle päivälle. Jaan ruuan sopiviin annoksiin ja pakastan tuoreeltaan. Sieltä on sitten helppo ottaa valmiita ruokia itselleen, eikä tarvitse joka päivä olla ruokaa tekemässä. Laatikot varsinkin on juuri sellaisia, joita kannattaa aina tehdä iso vuuallinen kerralla, koska valmistus vie aikaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
43/57 |
01.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikissa tuotteissa sama juttu. Jostain mystisestä syystä kilohinta nousee, kun pakkauskoko pienenee. Ottaa päähän myös kahden hengen taloudessa asuvaa. 

Vierailija
44/57 |
01.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuka tuollaista sianruokaa ylipäätään syö. Mutta määränähän 700g on vähän. Korkeintaan 2 pv.  Säilyyhän nuo lisäainemoskat varmaan kuukauden, jos ei kaksikin.

Vierailija
45/57 |
01.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kaikissa tuotteissa sama juttu. Jostain mystisestä syystä kilohinta nousee, kun pakkauskoko pienenee. Ottaa päähän myös kahden hengen taloudessa asuvaa. 

Olettepa te pieniruokaisia, jos einesruokien pakkauskoot on jopa teille kahdelle liian isoja. Oletteko hiiriä? 🐁🐁

Vierailija
46/57 |
01.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

No ei sulla sitten se ärsytä yksin asujana jos ihan ehtaa kinkkua tahtois itte laittaa uuniin,niin minimissään pitää ostaa melkein kolmen kilon kinkku? Ei kai mitkään vakuumiviipaleet ole kaikille ainut ratkaisu? Tosin meille ostetaan yli 10 kilon kinkku. Neljä syöjää.

Nyt kun sanoit, niin sekin kyllä. Olen mennyt valmisviipaleilla ja yrittänyt valita mahdollisimman paljon oikeaa kinkkua muistuttavat viipaleet.

Meneehän se kolmen kilon kinkku äkkiä joulunpyhien jälkeen leivänpäällisenäkin, ei tarvitse ostaa muita makkaroita. Kastikettakin siitä voi tehdä ja pizzaa. Miten avuttomiksi nykyaikuiset oikein ovat heittäytyneet?

Itse en ole avuton, en vaan tykkää kinkusta enää joulun jälkeen. Siihen tulee tosi pian joku sivumakukin.<

 

Jätä ostamatta. Ja sikalallehan tuo haisee ja maistuu Aina.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
47/57 |
01.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Sä ostaa purkin kermaa ja porkkana pussin ja teet ite.

Vieläkin halvempi.

Tai voit tehdä siitä ison lootan lopusta porkkanarieskaa.

Kaupan on parempaa kuin itsetehty laatikko

No sitten sä et osaa tehdä itse porkkanalaatikkoa. Itse tehty on aina parempaa.

Vierailija
48/57 |
01.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Kaikissa tuotteissa sama juttu. Jostain mystisestä syystä kilohinta nousee, kun pakkauskoko pienenee. Ottaa päähän myös kahden hengen taloudessa asuvaa. 

Olettepa te pieniruokaisia, jos einesruokien pakkauskoot on jopa teille kahdelle liian isoja. Oletteko hiiriä? 🐁🐁

 

Vanhat ihmiset syö vähän. Sitten ovat heikkoja. 

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
49/57 |
01.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Tommosen 700g vetää yhdellä aterialla

Ei kaikki.

Vierailija
50/57 |
01.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun 300g lisäys maksaa 50 senttiä ja voittoineen, niin siitä voi laskea mikä se ruoan oikea hinta olisi ilman jotain 4 tuhannen prosentin välityspalkkioita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
51/57 |
01.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Just niin. Tee ite.

Vierailija
52/57 |
01.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osta se minkä tarvitset. 

Kumpi on parempi:

1. Maksa 50 snt enemmän ja olla sitten ongelmissa ylijäämän kanssa: ei tee enää mieli, tulee syötyä liikaa

2. Maksa pienestä rasiasta, syö se ilman ähkyä tai jälkipakastointeja. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
53/57 |
01.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

No ei sulla sitten se ärsytä yksin asujana jos ihan ehtaa kinkkua tahtois itte laittaa uuniin,niin minimissään pitää ostaa melkein kolmen kilon kinkku? Ei kai mitkään vakuumiviipaleet ole kaikille ainut ratkaisu? Tosin meille ostetaan yli 10 kilon kinkku. Neljä syöjää.

Nyt kun sanoit, niin sekin kyllä. Olen mennyt valmisviipaleilla ja yrittänyt valita mahdollisimman paljon oikeaa kinkkua muistuttavat viipaleet.

Meneehän se kolmen kilon kinkku äkkiä joulunpyhien jälkeen leivänpäällisenäkin, ei tarvitse ostaa muita makkaroita. Kastikettakin siitä voi tehdä ja pizzaa. Miten avuttomiksi nykyaikuiset oikein ovat heittäytyneet?

Itse en ole avuton, en vaan tykkää kinkusta enää joulun

 

No en jätä. Syödään sitä joulun pyhät, ja jos jotakin jää syömättä, laitetaan biojätteisiin.

Vierailija
54/57 |
01.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä käy äSSässä vaan superissa, siellä näkyi olevan kaksi 400gr:n laatikkoa äitientekemää vitosella. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
55/57 |
01.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Sä ostaa purkin kermaa ja porkkana pussin ja teet ite.

Vieläkin halvempi.

Tai voit tehdä siitä ison lootan lopusta porkkanarieskaa.

Jos teen itse, sitten on kaksi kiloa porkkanalaatikkoa. Yhdelle hengelle.

Minä tein eilen kilosta lanttua itselleni koe-erän. Se on kohta syöty.

Vierailija
56/57 |
01.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Älä käy äSSässä vaan superissa, siellä näkyi olevan kaksi 400gr:n laatikkoa äitientekemää vitosella. 

Kiitos vinkistä!

Vierailija
57/57 |
01.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ota iso perunalaatikko ja syö sitä jo nyt.

Eipä mahda tänään ostetussa riittää päivämäärä jouluun asti.

Syö ennen joulua. Eilen ostin perunalaatikon, loppuu viimeistään ylihuomenna. Vähän voita pannulle ja siinä paistaa yhden annoksen, on herkkua. Tätä menoa ehtii syödä useammankin laatikon ennen joulua.