SM-liigan kättelyperinne ei saa kannatusta seuroilta
"Suomen Jääkiekkoilijat ry (SJRY) tiedotti tiistaina, että SM-liigan ja Mestiksen pelaajat ovat antaneet selkeän viestin: kättelyistä voitaisiin luopua ainakin flunssa-aallon aikana ja mahdollisesti pysyvästi."
https://www.iltalehti.fi/smliiga/a/3e0bfbf6-640d-45d9-8fec-40069b9d4f4a
Minulla on superälykäs ehdotus. Ainoastaan joukkueitten kapteenit kättelevät. Käsien desifioinnin jälkeen kapteenit kättelevät jokaisen oman joukkueen kentällisen keskushyökkääjän, jotka puolestaan kättelevät kentällistoverinsa. Käsidesin kautta. Maalivahteja ei kätellä jotta oppisivat. Näin säästyy aikaa.
Kommentit (4)
Ei kannata luopua. Tuolla on voimakas psykologinen vaikutus. Kättely on nöyryyttävää ja juuri siksi hyvä juttu. Ihminen muuttuuu ihmiseksi, kun sitä kättelee. Vasta kun siihen on koskenut.
Voihan sen käden sitten kättelyn jälkeen desinfioida. Tietysti jos kättelyn aikana nuolee sormiaan, niin saa ehkä flunssapöpön.
naistenliigaan tulee halaus ja pepulle taputus
up