Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä ihmettä lentokoneeseen nyt sitten saa ottaa ja mitä ei?

Vierailija
17.11.2010 |

Siis pitäis lähtee lentokoneella reissuun muutaman vkon päästä. Mutta mitä ja miten pakattuna saikaan ottaa mukaan?



Siis johonkin 100 ml läpinäkyviin pulloihin esim. shampoo vai? Vai tarkoittiko tuo vaan että jos aikoo kuljettaa esimerkiksi sen shampoon käsimatkatavaroissa eikä ruumassa? Saako ruumassa olevassa matkalaukussa kuljettaa esim. shampoot ja aurinkorasvat ihan omissa puteleissaan?



Entäs esim. kynsiviila? hiustenkuivaaja, kiharrin? deodorantti?



Mitä nyt yleensä rantalomamatkalla äiti, isä ja pikkulapset tarvitsevat, mitä voin pakata käsimatkatavaroihin (mitä sinne kannattaa pakata) ja mitä ehdottomasti en voi viedä koko lentokoneeseen?



Ja mitä ylipäätään pakkaan mukaan, passien, lentolippujen, vaatteiden, kesäkenkien ja uikkarien, shampoiden, aurinkorasvan, hammasharjojen lisäksi?

Kommentit (36)

Vierailija
21/36 |
17.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuli vain mieleen. Ei tarvitsisi pähkäillä nestemäisen käsidesin kanssa, jos sellaista haluaa pitää lennolla mukanaan (käsimatkatavaroissa).

Mitenkäs sellainen alle 100 ml käsidesi? Saako ottaa käsimatkatavaroihin? ap

Vierailija
22/36 |
17.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämän palstan parhaita puolia :)



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/36 |
17.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

esim. kertakäyttöpiilarit, jossa nestettä n. 5ml pitää pakata minigrip pussiin ja samoin ripsivärikin?

Vierailija
24/36 |
17.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos matka suuntautuu muualle kuin schengen-maihin. Amsterdamin kentällä ottivat lentokentältäkin ostetut juomat pois kun noustiin Bangkokin koneeseen

Kaiketi tiedät sen että kun olette päässeet läpi turvatarkastuksesta voit ostaa vaikka 5 litraa nesteitä käsimatkatavaroihin

Vierailija
25/36 |
17.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

esim. kertakäyttöpiilarit, jossa nestettä n. 5ml pitää pakata minigrip pussiin ja samoin ripsivärikin?

Vierailija
26/36 |
17.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

silmätippapullo laukun pohjalle. Se olikin sitte minen läpivalauksen juttu ennenkuin se löyty laukun uumenista. En ollenkaan muistanut että se siellä oli. Aina vaan laittoivat takas ja minä vaan sanoin, ettei mulla ole siellä mitään... meinas mennä hermot, mutta kun eivät kuitenkaan alkaneet laukkua purkaan. En tajua miten se oli niin vaikeeta. Kuvattiin ja kuvattiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/36 |
17.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näkyi laukun läpivalaisussa ja se piti kaivaa sieltä esiin, mutta sai laittaa takaisin sen jälkeen.

Vierailija
28/36 |
17.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esim. Pirkkalan kentän sivuilla lukee selvästi että ripsiväri on neste ja laitetaan siis pussiin. Myös esim. vahamainen meikkivoide on neste. Huulikiilto on neste, mutta huulipuna ei ole.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
29/36 |
17.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joillakin kentillä menevät kertakäyttöpiilarit, huulipuna, huulirasva ja mascara läpi muutenkin kuin minigripissä. Yleensä taas ei. Siksi otan varman päälle ja pakkaan ne aina minigrippiin. Pääsee helpommalla.

Matkustan myös ilman vyötä, tyhjennän taskut etukäteen, laitan rannekellon, rannekorut ja aurinkolasit käsilaukkuun, riisun takkini valmiiksi ja kaivan läppärin ja minigripin esiin hyvissä ajoin ennen security checkiä, ihan vain omaani ja muiden reissua helpottaakseni. Niin ja otan passin ja boarding passin esille. (Ikävä kyllä iso osa jonoista aiheutuu ihmisistä, jotka tekevät kaiken tämän vasta kun heidän vuoronsa turvatarkastukseen koittaa..).

t. 20 joka reissaa työkseen (ja huvikseen)

t. 20 (joka matkustaa työkseen ja huvikseen)

esim. kertakäyttöpiilarit, jossa nestettä n. 5ml pitää pakata minigrip pussiin ja samoin ripsivärikin?

Vierailija
30/36 |
01.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mikä on linkki/ sivuosoite?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
31/36 |
01.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta muuten otan käsipakaasiin. Niin monta kertaa on laukku tullut vasta seuraavana pvnä tai pari pvä jälessä, että en viitsi olla ilman sitä siellä matkakohteessa.

Viimeksi joulun aikaan kun tulin Suomeen, laukku oli viikon kadoksissa...

Kiva oli olla ilman paksuja vaatteita -30 asteen pakkasessa :/

Vierailija
32/36 |
14.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käsidesin voi kätevästi korjata ihan marketeistakin saatavilla desifioivilla kosteuspyyhkeillä. Niitä me ollaan ainakin otettu ihan käsimatkatavaroihin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
33/36 |
14.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos teillä on joku suora lomalento niin laitat vaan kaikki nesteet matkalaukkuihin ruumaan. Tuskin niitä tarvitset lennolla. Jos jotain nesteitä otat, niin pidät huolen että eivät ole yli 100ml ja sitten lentokentällä ennen turvatarkastusta otat sellaisen läpinäkyvän pussin ja laitat ne siihen.

Sitten ehkä tärkein mielestäni pakkaamisessa muistaa, että jokaiseen matkalaukkuun laitat jokaisen matkallelähtijän vaatteita. Jos yksi laukku hukkuu tai tulee vaikka pari päivää myöhässä niin jokaisella on kuitenkin jotain vaatteita millä selviää. Lasten kanssa kun matkustetaan, niin tarpeeksi vaihtovaatteita myös käsimatkatavaraan. Itse otan laosille myös evääksi jotain hedelmiä aina koneeseen ja ostan turvatarkastuksen jälkeen muutaman juoman mukaan.

Meillä on myös todettu järkeväksi laittaa johonkin matkalaukkuun joku keksipaketti/ myslipatukoita tms. ja pari pillimehua,  mitkä saa lapsille heti lentokentällä perillä. Useamman pienen lapsen kanssa kun matkustaa niin siinä on sitä hässäkkää että heti ensimmäiseksi ei jaksa lähteä jotain kioskia lähteä metsästämään.

Suomen päässä sen käsidesiputelin saa ottaa koneeseen ja jos suora lento jonnekin niin ei ongelmaa. Mutta jos vaikka vaihto jossakin ja jatkat matkaa Jenkkilentoyhtiöllä niin nappaavat sen pois. Siinä kun on se merkki että tulenarkaa. Suosittelen kosteuspyyhkeitä mieluummin käsimstkatavaraan ja käsidesi ruumaan.

 

Vierailija
34/36 |
18.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itselläni on lääkitys, jota tarvitsen aamuin illoin, yksikään kerta ei saa jäädä välistä. Ei olisi ensimmäinen kerta, kun matkalaukut jäävät jälkeen/menevät väärään koneeseen tms. En siis todellakaan riskeeraisi lääkkeiden häviämistä. Resepti tietysti lääkkeiden mukaan ja lääkkeet alkuperäisissä pakkauksissa, niin ei tarvitse ihan niin paljon selitellä (tämäkin tuttua).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
35/36 |
18.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

sellainen meikkipussi, jossa toinen sivu on läpikuultavaa verkkomaista materiaalia. Se on mulla normaalistikin meikkipussina ja toimii myös turvatarkastuksessa. Tungen sinne lennon ajaksi huulirasvat, piilarit, särkylääkkeet sun muut "kosmetiikaksi" luettavat jutut mitä ehkä tarvitsen. Se on Samsoniten lentolaukun lisätarvike ja mitoitettu tämän hetken säännösten mukaan.



Helpointa on laittaa kaikki vähänkään nestemäinen samaan pussukkaan niin ei tarvii siinä turvatarkastuksessa arpoa, se on muutenkin työlästä kaivella kännykät, mahd. läppärit, soittimet sun muut erilleen ja sählätä vyön yms. kanssa. Helpointa ettei tarvii siinä enää alkaa setvimään että mikä lasketaan nesteeksi ja mikä ei.

Vierailija
36/36 |
11.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuinka paljon esim. Huulirasvaa saa olla käsimatkatavaroissa ja miten se pitää pajata?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme kahdeksan