Mitä maksaa oikomishoito yksityisellä?
Olen aikuinen ja kunnan hammaslääkäri suositteli hammasrautoja, mutta vaiva ei ole niin paha, että kunta sitä maksaisi. Aiheuttaa päänsärkyä ja ei ole kovin kaunista katseltavaa... :) Mulla ei vaan ole minkäänlaista käsitystä millaisista summista puhutaan. Ei kauheesti ole ylimääräistä, joten mietin viitsinkö edes mennä konsultaatioon. Onko kokemuksia?
Kommentit (73)
Nro 9: Missä olet Turussa käynyt?
Mulla yksityisellä hinta-arvioiksi annettiin 3600e. Otin ylähampaisiin valkoiset raudat, jotka maksoivat 20e/hammas lisää arvio hintaan. Hoito vielä kesken, joten lopullista hintaa en vielä tiedä.
Minulla ylä- ja alahampaissa Six month smiles -oikominen käynnissä. Kolme viikkoa takana.
http://onkssulraudat.blogspot.fi/
Alunperin piti laskea joka ikinen lasku hoidon lopuksi, mutta enpä ole jaksanut.. Arvioin noin 3500-4000 €. Yksityisellä siis ja käytössä oli sellaiset vaaleat, aika huomaamattomat raudat.. Alkutilanne ei niin paha edes ollut, mutta häiritsi itseäni.
Ihan sama vaikka oli kallista kuin mikä, olen tosi tyytyväinen, että päätin laittaa hampit kuntoon, vaikkakin näin aikuisiällä, olin 25 v kun loppui hoito. ;B Suosittelen kaikille, ketä häiritsee omat hampaat ja voi panostaa sen ~120 € /kk!
Tähän väliin voisin kysyä, kun tuntuu olevan niin paljon oikomistietoisia paikalla, että auttaako tuo oikomishoito myös leuan lonksumiseen? Minulla on jo vuosia lonksunut leuka ja hammaslääkäri siitä mainitsi ohimennen ja puhui että vois harkita oikomista, mutta siis juu..jäi vähän kysymysmerkiksi nyt. Antoi vain mukaan leukajumppa-lappusia.
Yleensä lonksuvat leuat ovat hoidettavissa. Ongelman ratkaisemiseksi tarvitaan sekä fysioterapeuttia että hammaslääkäriä, joka valmistaa purentakiskon.
- Kun liikerata paranee, pitää harjoitella sitä, mikä sieltä on aiemmin puuttunut. Jos leuat ovat toimineet pitkään väärällä tavalla, tietyt lihakset unohtavat toimintansa ja liike siirtyy väärille lihaksille, sanoo Aino Lähdesmäki.
Äidilläni kesti Tampeeen Tullinsuussa oikomishoito vähän toistakymmentä vuotta. Hintaa tuli 20 - 30 tuhatta euroa, ja lopputuloksena se, että hampaita on lähtenyt irti ja jouduttu heiluvina poistamaan. Nekin jotka on suussa törröttävät ikenistä ulospäin. Että silleen.
Miettikää kahteen kertaan, että tarvitsetteko oikeasti tuota hoitoa aikuisiällä.
Ahaa, kiitos 28. Purentakisko kuulostaa ystävälliseltä. Sehän on eikös vain sellainen yöllä käytettävä :) otan asiakseni.
29.. Eiköhän äidilläsi ollut joku todella erikoinen keissi.... ??
Kyllä kannattaa hoito aikuisiällä, älä pelottele.
Vierailija kirjoitti:
29.. Eiköhän äidilläsi ollut joku todella erikoinen keissi.... ??
Kyllä kannattaa hoito aikuisiällä, älä pelottele.
Ei ollut. Terveet hampaat ja kosmeettisista syistä tehtävä oikomishoito kyseessä,
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
29.. Eiköhän äidilläsi ollut joku todella erikoinen keissi.... ??
Kyllä kannattaa hoito aikuisiällä, älä pelottele.
Ei ollut. Terveet hampaat ja kosmeettisista syistä tehtävä oikomishoito kyseessä,
Kosmeettisista syistä tehtävä hoito on aina kuitenkin melko pientä ja kesyä, jos kerran varsinainen purenta on ok.
Ensinnäkin tuo hinta :O Siinä on ollut kyllä mukana paljon muuta, kuin perusoikomista. Kahden leuan esteettisen hoidon hinnaksi kun pk-seudullakin "jää" noin 5000 euroa, joten 20 000 - 30 000 euroa sisältää jo joitain erikoistoimenpiteitä.
Aikuisena hampaiden oikomishoito on aivan turvallista ja se vaikuttaa paitsi ulkoisesti, myös sisäisesti. Itselläni ainakin itsetunto on parantunut jo nyt, vaikka edelleen rautoja suussani kannan.
Minulla on oiottu hampaita aikuisiällä juuri päänsärkyjen ja virheellisen purennan takia. Korjauksessa meni n. vuosi, jonka jälkeen käytin purentakiskoa ja metallilankaa hampaiden takana n. 5 vuotta. Hintaa tälle tuli n. 3500 € ja nyt n. kahdeksan vuoden päästä operaatiosta hammasrivistö on edelleen ihan suora, vaikka pientä palautumista onkin nähtävissä. Kaverille tehtiin vastaava, mutta järeämpi oikominen ja sille tuli hinnaksi n. 6000€. Itse en olisi oikonut hampaita esteettisistä syistä, mutta purentavirheet
.. (edellinen jatkaa) kyllä kannattaa korjata. Sukulaisellani oli purentavirhe ja hän narskutteli hampaita öisin, joka aiheutti hampaiden löystymistä. Se yhdistettynä vuosikymmenten tupakanpolttoon, joka heikensi hampaiden ääreisverenkiertoa, johti siihen että nyt 6-kymppisenä puolet hänen hammasrivistöstään on irronnut / irrotettu kokonaan ja tilalla on proteesi.
Vierailija kirjoitti:
...siksi siis kyselen jo etukäteen kannattaako. Tietäisi edes maksaako 500e vai 5000e - keskimäärin.
ap
Varmaan jotain 2000 euroa
Vierailija kirjoitti:
Minulla on oiottu hampaita aikuisiällä juuri päänsärkyjen ja virheellisen purennan takia. Korjauksessa meni n. vuosi, jonka jälkeen käytin purentakiskoa ja metallilankaa hampaiden takana n. 5 vuotta. Hintaa tälle tuli n. 3500 € ja nyt n. kahdeksan vuoden päästä operaatiosta hammasrivistö on edelleen ihan suora, vaikka pientä palautumista onkin nähtävissä. Kaverille tehtiin vastaava, mutta järeämpi oikominen ja sille tuli hinnaksi n. 6000€. Itse en olisi oikonut hampaita esteettisistä syistä, mutta purentavirheet
Onko sinulla suussa enää mitään rautoja?
Hinta hoidoissa riippuu hoitomuodosta. Yksi hyvä, nopea ja melko edullinen hoitomuoto on Inman Aligner. jossa käytettään irtokojetta. (http://www.aboadent.fi/inman-aligner) Hinta tolle hoidolle vaihtelee, mutta esimekiksi noilla se on 2000-2500 € ja se on yksi halvimmista joihin olen törmännyt.
Tästä keskustelusta sai vähän suunta-arviota hinnoista, kiitos niistä. Kävimme lapseni kanssa konsultaatiossa Tampereella ja arvio oli 1 vuosi ja 2000€, kuullostaa ihan kohtuulliselta, mutta epävarmaa on, jos hoito pitkittyisikin. Olen soittanut tämän konsultaation jälkeen 3-4 eri yksityiselle asemalle ja kukaan ei suostu arvioimaan hintaa tai ei kerrota edes yhden oikomiskäynnin hinta-arviota - tämä on todella erikoista ettei edes suuntaa antavia arvioita voida antaa kuin yhdestä paikasta. Pelkkä konsultaatio maksaa useassa paikassa 160-180€, jolla saa melkein yhden hoitokerran jo. Kunnallisella kestää hoidon odotus yli vuoden ja senkin jälkeen ehdotetaan hampaiden poistoa hoidoksi, yksityisellä arvioitiin, että hampaita ei ole syytä poistaa vaan kiinteä laite on hyvä hoitomuoto. Tampereella järkyttävät jonot myös lasten hammashoitoon ja oikomiseen.. :(
Vierailija kirjoitti:
Tästä keskustelusta sai vähän suunta-arviota hinnoista, kiitos niistä. Kävimme lapseni kanssa konsultaatiossa Tampereella ja arvio oli 1 vuosi ja 2000€, kuullostaa ihan kohtuulliselta, mutta epävarmaa on, jos hoito pitkittyisikin.
Tarkoitatko tällä epäilyllä, että hintakin sitten kasvaisi? Minä sain maksettua juuri viimeisen erän hoitoarviossa saadusta summastani ja vielä on ainakin yksi käynti edessä. Se on kuitenkin maksuton, sillä se sovittu summa on tullut jo täyteen. Hinta sovittiin siis aluksi ja se on maksettu pienemmissä erissä käyntien yhteyksissä. Summa pysyy koko hoidon samana, vaikka käyntikertoja tulisi lisää.
Minulle tehdään ylä- ja alahampaiden oikomishoito. Kysyin koko prosessin ja sitä edeltävien toimenpiteiden arvioitua hintaa: hinnaksi piti tulla n. 3500e x 2, mutta kappas kummaa: jo pelkät suuhygienistit, viisaudenhampaidenpoistot, pari paikkausta ovat jo maksaneet yli pari tonnia. Viisaudenhampaiden poistot vajaa 1500e ja antibioottireseptiä ei edes tarvinnut kirjoittaa. Ylä- ja alakojeiden kiristys on 200-300e kerta. Niin ja kojeiden asennus n. 750e/puoli. Kaiken kukkuraksi koko lysti on jo maksettu kerran aiemmin, tosin silloin oli halvempaa. Hammaslääkäri käski kuitenkin luopumaan kojeista parin vuoden kuluttua ja eihän ne hampaat suorassa pysyneet. Kymppitonneja sinne tänne, eihän sille rahalle olisi muutakaan käyttöä ollut.. Elämä on kuitenkin valintoja.
Terve, minulla on menossa molempien hammasrivistöjen oikomishoito. Ylähampaiden aika-arvio 1 vuosi, alahampaiden puolitoista tai kaksi vuotta. Hinta-arvio on 3000€ yhteensä, yksityisellä Turussa. Tähän päälle n. 60€ hampaan poistosta.
Itse kojeet (minulla keraamiset raudat) maksavat n. 550€-650/hammasrivistö, mutta lisäksi oikomishintaa nostattavat kuukauden tai parin välein tehtävät tarkastukset, jolloin rautoihin voidaan esim. lisätä erilaisia mekanismeja kuten kumivetoja. Lisäksi metallilanka vaihdetaan näissä tarkastuksissa. Eli ne ovat siis pakollinen osa hoitoa. Riippuu siis hoidon kestosta kuinka paljon raudat oikeasti tulevat maksamaan -> eri hammaslääkäreillä erilaiset käyntitaksat. Summaa ei siis tarvitse onneksi maksaa yhdellä kertaa, ainoastaan kojeiden hinnat tulevat asennuskertojen kanssa isommassa satsissa. Uskon että monet yksityiset mielellään neuvottelevat kuitenkin maksuaikatauluista ja laskun jakamisesta pienempiin osiin, jos tarvetta.
Kannattaa lähetellä sähköposteja useammalle klinikalle. He eivät voi antaa tarkkaa hinta-arviota ilman konsultaatiota, mutta jos olet saanut jonkun lausunnon kunnalliselta missä ovat selittäneet mitä tulisi tehdä ja mikä on ongelma, he voivat antaa jonkin sortin viitteellisen hinnan maililla. Ja sellainen kannattaa myös vaatia - itse törmäsin niinkin suuriin arvioheittoihin kuin ~3000€! Eli nyt kun maksan koko hoidosta tuon 3000€, niin eräältä yksityiseltä arvioitiin yhteishinnaksi joku 5900€. Hinnakkuus johtui varmasti osittain siitä että halusin keraamiset hammasraudat. Paikassa, missä käyn hoidossa, keraamiset maksoivat vain 200€ enemmän kuin metalliset, mutta joissain paikoissa ne voivat maksaa tonninkin enemmän. Eli rohkeasti kyselemään!
-T.