Kun mies ei halua seksiä??!!!
Meidän suhteessa on itselleni aivan uusi ongelma,koska kyse on seksin puutteesta! Olen seurustellut mieheni kanssa 2vuotta ja alussa seksiä oli päivittäin,välillä useitakin kertoja päivässä. Vuoden jälkeen tilanne tasaantui ja seksiä harrastettiin 3-5kertaa viikossa. Haaveiltiin yhteisestä lapsesta,molemmilla oli lapsia jo ennestään mutta yhteinen puuttui,kunnes sitten ilmoitti tulostaan. Seksielämä jatkui normaalina kunnes raskauden loppupuolella se alkoi harvenemaan. Ensin se harveni kerran viikoon,sitten kerran kahteen viikkoon ja lopulta kerran kuukauteen. Oletin että syy on minussa ja paisuneessa ulkomuodossani ja etten enää vain sytytä miestäni. Kysyinkin asiasta kyllä,mutta eihän se sitä myöntänyt,sanoi haluavansa ihan niinkuin ennenkin,toki käytös oli aivan muuta. Nyt synnytyksestä on pari kuukautta,mies ei edelleenkään halua seksiä. Jälkivuodon loputtua olin itse innoissani kun ajattelin,että nyt päästään heiluttelemaan lakanoita taas urakalla mutta toisin kävi.. Viikon verran sain vihjailla ja ehdotella,sitten tuli se päivä kun sitä seksiä sai ja siihen se taas jäi.. Missä siis vika? Olen ehdottanut miehelle vaikka mitä,olen valmis kokeilemaan kaikkea jos kyse olisi kyllästymisestä ja hän kyllä tietää sen,olen kysynyt suoraan että missä vika on kun seksiä ei enää ole tai eikö hän nauti siitä enää kanssani. Vastaukseksi saan,että en ole koskaan valittanu seksistä kanssasi,tietenkin haluan sua ihan yhtä paljon kuin ennenkin jne. Miehen puheiden perusteella kaikki on siis enemmän kuin hyvin,mutta kun käytös on kyllä aivan muuta.. Olemme molemmat seksuaalisia ihmisiä,ainakin olleet ja siksi tämä kuivahtanut seksielämä ei mahdu järkeeni ja joku selitys tälle täytyy olla.. Olen epäillyt että miehellä on toinen,mutta mitään viitteitä siitäkään en ole löytänyt ja niitä kyllä olen etsinyt mutta mikä sitten voi olla vialla...?
onko kenelläkään ollut samaa ongelmaa ja mikä siihen oli syynä?
rakastan miestäni ylikaiken ja kaipaan meidän seksielämää todella paljon,haluaisin tyydyttää hänet kaikin mahdollisin tavoin,mutta melko hankalaa se on kun toisella ei tunnu olevan läheisyyteen juuri kiinnostusta.. Suukkoja hän kyllä antaa mutta siihen se läheisyys viime kuukausina onkin jäänyt.. Alotetta seksiin en ole kyllä tehnyt,johtuen juuri siitä,että olen tehnyt selväksi puheillani kuinka halukas olisin mutta kun siitäkään toinen ei innostu niin em sen enempää halua itseäni tyrkyttää ja se alotteen tekeminen miehen puolelta tapahtui aina ennen hyvinkin helposti.. Eli kertokaahan missä vika voi olla?minussa?toinen nainen?vai mikä helvetti.. En kauaa jaksa itse elää suhteessa missä tunnen olevani enää pelkkä äiti ja kämppäkaveri!!!
Kommentit (138)
[quote author="Vierailija" time="05.07.2014 klo 09:28"]
[quote author="Vierailija" time="05.07.2014 klo 09:26"]7 jatkaa. Niin ja seksiä meillä silti noin kerran viikossa tai kahdessa. Itse haluaisin vaikka joka päivä. En tajua miten ennen niin innokkaasta ja päällekäyvästäkin miehestä on kuoriutunut noin haluton. Kaipaan niin sitä tunnetta kun oma mies himoitsee ja katsoo ja kehuu. Parisuhteessa ei mitään muuta ongelmaa mutta tämä rassaa paljon ja pyörii mielessä liikaakin. Kokoajana etsin itsestäni vikaa ja kelaan huonoja puoliani päässäni ja sekin saa minut niin surulliseksi.
[/quote] SAMA TÄÄLLÄ! Olen sanonut miehelle, että kerta viikossa on saatava. Mietin myös asiaa koko ajan, eli että mitä kamalaa vikaa mussa nyt miehen mielestä on ;'(
[/quote]
Et kai sä nyt ihan tosissasi väitä että sä vaadit seksiä!?! Mitä sille jokaisen oikeudelle kieltäytyä seksistä tapahtu?
Miehen haluttomuuteen voi olla vaikka mitä syitä, mutta asiaa tuskin parantaa jos vaadit ja pusket päälle koko ajan. Keskustelemalla varovasti ja neutraalisti asia voisi edetä. "Syy" voi olla vaikka vauvassa. Miehen huomio on nyt siinä eikä sinussa, arvot on muuttuneet ja seksi ei enää kiinnostakaan.
Jos oisit mies, saisit todennäköisesti kommentteja tyyliin käytä käsiäs, elämmässä on muutakin kuin seksi..
Katsopa juutuubilta pätkä nimeltä great porn experiment....ihan asiaa puhuu ja todennäköinen selitys miehesi haluttomuuteen löytyy juuri siitä. Voin sen omakohtaisesta kokemuksesta myös allekirjoittaa...olen ollut pornon suur/väärinkäyttäjä pitkään ja nyt kun olen päässyt siitä irti niin taas halut ja kyvyt on palanneet....ota asia ystävälliseen henkeen esille...useimmat ei tahdo ottaa kuuleviin korviinsa että porno olis jotain negatiivista
[quote author="Vierailija" time="05.07.2014 klo 13:33"]
Ap täällä!
kiva nähdä etten ole yksin kyseisen ongelman kanssa vaikka ei tietenkään ole kivaa että monella muullakin menee yhtä huonosti mutta kohtalotovereita on silti aina kiva saada...
nii en tiedä mikä olisi oikea tapa toimia,olen antanut pitkän aikaa siis jokusen viikon asian ihan olla raskaana ollessani kun en halunnu painostaa,ei sillä ainakaa tilanne muuttunut mihinkää päin,suoraan olen sanonut että panettaa ihan törkeesti siihen vastaukseksi sain vain hymyillen että aha..
ja tosiaan viime yönä ennemmin mies katseli yksin tvtä kuin tuli kanssani tekemään jotain muuta makuuhuoneeseen. En todellakaan tiedä missä vika on,seksi on usein samanlaista mutta olen kokeilunhaluinen enemmän kuin mieheni ja hän tietää että mitä ikinä pyytääkin olisin melkeinpä valmis mihin vaan joten en suostu uskomaan että kysymys voi olla puhtaasta kyllästymisestä ei ainakaan pelkkään seksiin.. Haluaisin vain tietää että onko vika minussa vai kyseessä toinen nainen koska käy kieltämättä melko kovin itsetunnon päälle kun oma kumppani ei halua seksiä eikä läheisyyttä ja vastaus kysymykseen missä vika on aina sama,ei muka missään.. Sitä vastausta en enää osta kun kerran muutosta ei ole..
ja olen myös kysynyt että miksi hän sanoo ja käyttäytyy aivan päinvastaisesti,silloin mies vastasi että luulin ettei me voida vielä harrastaa seksiä kun synnytyksestä on sen verran vähän aikaa.. Tein selväksi että kyllä voidaan ja sitten harrastettiinkin.. YHDEN KERRAN ja siihen se taas jäi.. En tiedä,tämä asia turhauttaa ja vaivaa niin paljon että tuntuu kuin oma pää leviäisi :-/
[/quote]
AP, kärsin samasta ongelmasta. Ennen lapsia meillä meni mielestäni hyvin seksin saralla. Ehkä hieman vaniljaa, mutta hyvää seksiä ja riittävän usein. Lasten tulon jälkeen vaimon halut väheni radikaalisti. Seksiä on joskus jopa pari kertaa kuussa, mutta 3 kk tauotkaan ei ole mitään uutta. Silloin harvoin kun seksiä on, nautimme molemmat.
Milloin väsyttää, päätä särkee jne. Joskus kokeilin ilmoittaa suoraan, että panettaa. Reaktiosta päätellen seksi kanssani on inhottavaa, likaista tai vähintäänkin epämiellyttävä aviovelvollisuus. Nämä jatkuvat torjunnat ovat syöneet itsetuntoni ihan nolliin. Mikä minussa on vikana? Asia pyörii päässäni ihan liikaa ja minusta on tullut vainoharhaisen hellyyden kipeä. Ärsytyskynnys on nykyään todella pieni ja siitä saa osansa niin lapset, vaimo kuin työkaveritkin.
Olen yrittänyt useasti keskustella aiheesta, mutta se loppuu aina ärtyneeseen "kaikki on hyvin" tyyliseen kommenttiin. Mielestäni olen ollut aika pitkämielinen kun esikoinen aloitti kuitenkin jo neljännen luokan. Viime aikoina olen yhä useammin miettinyt eroa, kun minusta on jo pitkään tuntunut että olemme yhdessä vain taloudellisista syistä ja tavan vuoksi. En enää edes muista milloin olisin tuntenut itseni halutuksi ja rakastetuksi. Oikeastaan vain lasten osoittama rakkaus ja hellyys on pitänyt minut järjissäni, mutta aikuinen kaipaa vähän muutakin.
Nyt esikoinen meni jo nel
[quote author="Vierailija" time="20.07.2014 klo 12:14"]
Jos nainen lakkaa jostain syystä yhtäkkiä haluamasta seksiä miehensä kanssa,siihen on aina selitys/syy olemassa.. Joko huono seksi,mies ei huomioi oikealla tavalla tai tarpeeksi,väsymys kun hoitaa työt ja kodin,stressi,hormonit,kuukautiset tms.. Ja usein nainen osaa sen myös sanoa kun suoraan kysytään... Toisin kuin miehet..
[/quote]
Tää on kyllä niin totta. Oma mies ei juuri kommentoi muuta kuin, että seksin vähyys "ei johdu susta". No mistä hitosta sitten..?
[quote author="Vierailija" time="06.07.2014 klo 01:05"]
Jos kyse tosiaan oon siitä että mies viihtyy ja kiihottuu enemmän pornosta ja omasta kädestään kuin omasta kumppanistaan niin eihän suhteessa mitään järkeä ole ja lähden kyllä kävelemään,valitettavasti. Seksi ei toki ole pääasia mutta iso osa kahden aikuisen suhdetta ja läheisyyttä ja jos se ei lainkaan kiinnosta niin mitä sellaista sitten jatkamaan. Itse olen alle kolmekymppinen nainen enkä todellakaa aio elää suhteessa missä seksiä ei ole.
ymmärrän että miehet välillä purkavat paineitaan ja hyväkin niin,nainen kun ei aina ole käytettävissä,mutta jos se nainen ei kiinnosta sillonkaan kun siihen on mahdollisuus niin parempi antaa olla.
[/quote]
Myönnät ettei naiset ole aina käytettävissä, mutta oletat miehen olevan aina valmiina. Huomaatko itse tässä mitään ristiriitaa?!? Pura sinäkin omin käsin paineitasi ja odota, että miehesi on taas käytettävissä.
[quote author="Vierailija" time="20.07.2014 klo 12:14"]
Jos nainen lakkaa jostain syystä yhtäkkiä haluamasta seksiä miehensä kanssa,siihen on aina selitys/syy olemassa.. Joko huono seksi,mies ei huomioi oikealla tavalla tai tarpeeksi,väsymys kun hoitaa työt ja kodin,stressi,hormonit,kuukautiset tms.. Ja usein nainen osaa sen myös sanoa kun suoraan kysytään... Toisin kuin miehet..
[/quote]
En ole eläessäni tavannut sellaista naista, joka kertoisi suoraan mistä kiikastaa.
Ja noista listaamistasi syistä vain kuukautiset ei kosketa miehiä. Mutta miehen esittämänä ne tällä palstalle leimataan heti tekosyiksi. Vai kuvitteletko että naiset ovat aina hyviä seksissä ja huomioivat miehiään ja että miehet on jotain panokoneita joita haluttaa aina.
[quote author="Vierailija" time="21.07.2014 klo 03:18"]
Kyllä vaikuttaa siltä,että porno on vienyt miehet mennessään ja ns.normaali nainen ei enää kelpaa. Jos tällaiselle nettitumputtajalle haluaa olla mieliksi,niin pitäis varmaan leikellä ittensä pornotähden kaltaiseksi.Sekään ei pidemmän päälle riitä,kun ikää alkaa tulla.Ja se peppuseksi...blaah,sitäkö naiset oikeasti haluaa ja siitäkö sitä nautitaan? Ei,vaan olette juurikin sen nettipornotähden korvikkeita,tavallaan kakkosnaisia,jos sekin tapahtuu vaan kerran kuukaudessa ja silloinkin mies haaveilee siitä pornotähdestä.Missä on kunnon henkevät keskustelut,pitkä esileikki,suukottelu,RAKKAUS? Lastenne isät ovat hävittäneet realiteetit ja siirtyneet elämään fantasiamaailmassa.Miehet ovat lapsellisen heikkoja mieleltään.Mediassa näytetään jatkuvasti "täydelliseksi" leikeltyjä bimboja niin ei ole ihme jos oma,juuri kroppansa uhrannut nainen ei kiinnosta.Todennäkösesti olisi alunperinkin kannattanut tutustua paremmin siihen,ihaileeko mies sinussa lähinnä ulkonäköä vai muita seikkoja ja kuinka paljon hän katselee muita naisia esim.mediassa.
[/quote]Totta puhut! Ja minä olen mies joka uskaltaa tunnustaa että näin se menee monilla. Niin minullakin kunnes lopetin pornon katsomisen, liian tumputuksen ja hieronnoissa käynnit. Olen nyt saanut elämäni takaisin ja ollaan taas onnellisia kotona kun vaimo saa kaiken seksuaalisen huomioni!
[quote author="Vierailija" time="20.07.2014 klo 12:14"]
Jos nainen lakkaa jostain syystä yhtäkkiä haluamasta seksiä miehensä kanssa,siihen on aina selitys/syy olemassa.. Joko huono seksi,mies ei huomioi oikealla tavalla tai tarpeeksi,väsymys kun hoitaa työt ja kodin,stressi,hormonit,kuukautiset tms.. Ja usein nainen osaa sen myös sanoa kun suoraan kysytään... Toisin kuin miehet..
[/quote]
Ei ainakaan meillä! Minä olen yrittänyt kysellä ja aloittaa keskustelua, mutta ei. Vaimo ei halua puhua aiheesta ollenkaan.
"Kun mies ei halua seksiä??!!!"
Kiteytettynä:
Mies ei syystä -tai toisesta kykene harrastamaan seksiä.
Miksi mies ei sitten kykene seksin harrastamiseen. Syita on VAIN 2. Henkinen tai ruumiillinen tai nämä yhdessä, jolloin ongelma on kaksinkertainen ja vaikeahko.
Ratkaisuksi löytyy rehellisyys, puhuminen ja HALU ONGELMAN RATKAISEMISEEN!
Jos seksittömyys on hierottu pahaksi ongelmaksi, pitää asian kanssa tehdä töitä.
Loukkaantuminen täytyy jättää kokonaan pois, jos ongelman aikoo ratkaista.
Sitten tulee neuvo, joka auttoin minua mieheni kanssa. Tämä on suomalais-kansallinen neuvo: Vetäkää yhdessä känni! Vaikka miehen kalu ei toimisikaan, voi mies tehdä monenlaista muuta kivaa naiselleen.
Meillä saatin tätä kautta pää auki seksiin. Kun mieheni oli sopivassa nousukännissä, kiipesin hänen syliinsä hajareisin ja pyysin suutelemaan ja hyväilemaan rintoja. Sitten pyysin sormettamaan minulle orkun.
Sen seurauksena mieheni päässä ilmeisesti tapahtui jotain, sillä seuraavan kännin yhteydessä hän halusi minun riisuutuvan kokonaan ja hän antoi jo suuseksiä niin, että laukesin hänen huulilleen.
Hän ei itse riisuutunut kummallakaan kerralla. Se oli meidän tapauksessamme ilmeisesti tärkeää, ettei hänelle tullut sitä epäonnistumisen tunnetta, joka oli aikaisemmin estänyt erektion. Joka aiheutti niin pahan kierteen, että mies oli mielummin ilman seksiä, kuin koki nöyryytystä lerppakullin vuoksi.
Työpaikkalääkärin määrämä potenssipilleri toi takaisin erektion ja nyt homma toimii jo ilman lääkkeitäkin!
Mieheni oli 45 vuotias, kun erektiovaikeudet alkoivat. Ja kyllä, hän oli nettipornon ahkera käyttäjä.....
Mulla loppuraskaus menossa ja ihan sama tilanne. Mies ei halua, ei ole kuulemma minussa vikaa, vaan hänessä, ei kerro mikä on vikana. Ongelmaa ei ole jos runkkaan häntä tai otan suihin, mutta kun yhdyntää pitäisi kokeilla, niin ei onnistu. Koko ajan lupaa muutosta, mutta mitään ei tapahdu. En ole saanu kiinni pornosta, enkä usko toiseen naiseen, kun ei käy kuin töissä. Olen uhannut erolla, ja kysynyt haluaisiko olla vaan kaveri mutta ei, väittää rakastavansa ja haluavansa mua. Olen sanonut että mut saa vaikka herättää keskellä yötä jos tekee mieli, mut ei mitään tapahdu. En jaksa tätä itkemistä ja huonoa itsetuntoa.
Ikinä en ole mitään negatiivista sanonut miehen sänkytaidoista, päinvastoin, kehunut täydelliseksi, ja pitäisi sen jo äänestäkin tajuta, että tykkään kovasti. Olen lisäksi kertonut monesti erikseen, että haluan seksiä hänen kanssaan koska se tuntuu niin hyvälle.
Ja ei, mä en kuulu niihin naisiin jotka paapoo miestä ja ymmärtää loputtomiin, ja mieheni kyllä pitäisi tietää tämä. Olen ihan suoraan kysynyt miksi haluaa olla mun kanssa kun minäkään en enää ymmärrä miksi...vastaus että rakastaa niin älyttömästi ja että hänellä on kivaa mun kanssa. En tajua. Sen verta kyllä ymmärrän, että jos ei vaan töiden jälkeen jaksa, mutta kun ei vapaillakaan, niin sitä en tajua...
Ja mä tunnen itseni niin huonoksi joka kerta kun olen yrittänyt saada häntä innostumaan, joko ensin sanomalla suoraan, ja sitten aloittamalla esileikin, ja kun tulee tyrmätyksi, ja itken... Ja mies vaan ei tajua...
Huvittaa myös, että käytiin leffassa katsomassa tuo Ei Kiitos leffa, ja mieheni vielä nauroi siinä miehelle, että vittu mikä idiootti. Ja nyt itse käyttäytyy samoin.
En ole lihonut, vaan vauvamaha tullut.
Pettäminen ei ole mulle vaihtoehto, vain eroaminen, mutta kyllä siihen tuon vauvan myötä on isompi kynnys, kuin mitä olisi ilman sitä.
[quote author="Vierailija" time="07.07.2014 klo 02:18"]
Hän on kyllästynyt hetkellisesti, menee ohi ajan kuluessa.
[/quote]
Ei mene :-( minun mies on ollut haluton jo 6 vuotta ja koko ajan huonommaksi menee.
En oleta että miestä aina haluttaa,ymmärrän että joskus on aikoja jolloin ei haluja seksiin tai minkäänlaiseen seksuaaliseen toimintaan ole.. Niitä aikoja on varmasti miehillä siinä missä naisillakin.. Pointti olikin se,että halujahan on kun jaksaa pornoa tuijottaa ja tumputtaa ja sen vuoksi ei sitten enää seksi maistu illalla oman kumppanin kanssa.. Mutta einse ole mielestäni oikein.. Eikö parisuhteessa yleensä ne halut ja himot pureta ensisijaisesti siihen omaan kumppaniin ja sitten vasta omaan käteen eikä toisinpäin
Synnytyksestäsi on vasta pari kuukautta. On ihan täysin tavallista että miestä ei vielä haluta. Monien on synnytyksen jälkeen melko pitkäänkin vaikea haluta naista, joka siinä vaiheessa on niin ensisijaisesti äiti ja symbioosissa lapsensa kanssa. Varsinkin ensikertalaiselta isältä voi kestää hetki tottua asiaan. Jos puolen vuoden päästä ei yhtään halua vielä, sitten voi alkaa huolestua...
Mutta se ainakin on varma että painostamalla et saa muuta aikaan kuin miehen vetäytymään sinusta yhä kauemmas. Jos häntä ei kerran tällä hetkellä haluta, niin hyväksy se, anna aikaa.
En haluaisikaan painostaa,en vain ymmärrä missä vika kuolleeseen seksielämään on jos se ei kerran johdu minusta koska aiemmin seksiä todellakin oli ja mies oli erittäin halukas siihen. Ja jos jostain muusta syystä seksiä itsessään ei hänen nyt tekisi mieli niin luulisi jonkinlaisen läheisyyden silti kanssani maistuvan mutta kun ei.. Tuntuu etten kiinnosta miestä enää tipan vertaa vaikka hän sanoo aivan muuta,käytös ja sanat ovat vaan pahasti ristiriidassa yhtäkkiä keskenään ja se tuntuu minusta todella pahalta koska kaipaan kuitenkin itse todella paljon mieheni kosketusta ja meidän kahden välistä läheisyyttä.
tälläkin hetkellä lapset nukkuvat mutta mies jää ennemmin yksin katselemaan tvtä kuin tulee kanssani samaan aikaan sänkyyn,ei se ihan normaalia ole kyllä minun mielestäni.
ja tämä lapsi on miehelleni jo kolmas joten lapsen myötä ei mitään uutta shokeeraavaa hänen elämäänsä ole tullut.. Paitsi ehkä se,että minä naisena näytän edelleen erilaiselta kuin vuosi sitten
Ota vähän rauhallisemmin, jos tuputat ittees yhtä paljon kun tota tekstiä, mitä en jaksanu kokonaan lukea, niin mieskin on saanut vissiin yli äyräitten.
Näitä mies ei halua seksiä -aloituksia on täällä joka päivä. Et ole yksin, ap.
Ala tehdä suoria aloituksia. Aina, kun mielestäsi on sopiva hetki. Sitten vasta näet, onko mies oikeasti haluton.
Teksti kuulostaa melkein suoraan minun kirjoittamalta. Meillä vain kyseessä ensimmäinen lapsi, joka nyt 9kk. Tekosyitä tuntuu riittävän, mutta aina kun kysyn että eikö enää halua minua tai eikö seksi enää kiinnosta vastaus on että haluaa tietenkin ja olen mitä ihanin ja seksikkäin.
Alussa jälkivuodon loputtua olin itse sinun laillasi myös hyvin innoissaan tulevasta vilkkaasta seksielämästä, mikä raskauden viimeisillä viikoilla oli vähän hiipunut. Ensiksi ongelmana oli ehkäisyn puuttuminen. Sitten aloitin minipillerit, jotka eivät sitten sopineet, ja vuosin 3 kk jatkuvasti välillä päivän taukoja. Pillerit lopetin, hetki mentiin kondomilla, mikä ei taas miestä innosta yhtään. Sitten löysin sopivan ehkäisyn, joka vei kokonaan kuukautisen pois ja olin innoissani ja ajattelin että tästä se taas lähtee käyntiin, meidän ennen niin vilkas seksielämästä, jota niin kovasti kaipasin.
Siitä lähtien syinä on ollut mm. Väsymys. Mies on aika huono nukahtamaan, ja ei halua tulla liian aikaisin sänkyyn eikä halua valvoa siinä ja tuskastua kun ei uni tulekaan. Eli ei ikinä tule sänkyyn samaan aikaan. Kerkeän jo nukahtaa kun hän vasta kömpii sänkyyn. Vauva herää aamulla aikaisin, joten aamulla seksille ei oikein tule mahdollisuutta. Olen useasti vihjannut että voisi tulla kanssani sänkyyn vaikka ei nukuttaisikaan, ei siellä aina tarvitsisikaan vain nukkua.. Mies myös torjuu ehdotukseni tosi usein. Itsetunto alkaa olla nollassa ja en enää viitsi kovin usein ehdottaakkaan, kun aina torjutaan. En tiedä mistä tämä voi johtua. Olen tismalleen samoissa mitoissa kuin ennen raskautta.
Mies on kyllästynyt. Koittakaa vedota aviovelvollisuuteen!
[quote author="Vierailija" time="29.07.2014 klo 07:32"]
En ymmärrä miksi naiselle on niin vaikea tajuta että on miehelläkin voi olla aikoja jolloin ei vain huvita sekstailla stressin tai uupumuksen takia. Oletteko naiset koskaan pohtineet kuinka usein mies tulee torjutuksi?? siihen pitää vain sopeutua ?
[/quote]
Kirjoittelinkin jo samasta aiheesta tuohon "voiko kiltti vaimo pettää"-ketjuun. Meillä "näitä aikoja" (max kerran kolmessa viikossa) on kestänyt miehen osalta jo useita vuosia. Mietin voisiko parisuhdeterapiasta olla jotain hyötyä. Onko jollain kokemuksia? Onko vauva-foorumilla keskusteltu aiemmin parisuhdeterapian vaikutuksesta seksiin? En löytänyt ainakaan ihan heti haulla.