Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Käyttäjä38032

Seurattavat (0) Seuraajat (0)

Seuratut keskustelut

Seuratut keskustelut tulevat tähän näkyviin.

Kommentit

97/101 |
15.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Suomessa taksin saaminen kestää ikuisuuden.

Mitä se ap:ta haittaa, jos mies ei halua juoda? Kyllä ap voi silti itse ottaa sen saunakaljan.

Toki, se ettei mihinkään voi mennä, ärsyttää. Yritä neuvotella, että käytte vaikka ravintolassa syömässä jossain melko lähellä, kyllähän sieltäkin pääsee teinin pelastamaan.

Ravintolassa, melko lähellä jne...

Kuinka arkikeskeistä tää jengi palstalla oikein on? Itsellä 2 jo aikuista lasta mutten ikipäivänä olisi alkanut tuohon kuvioon mihin ap on joutunut. Ei ole edes lasten vanhempi mutta joutuu tuollaiseen passiin. Kyllä äiti ja isäihmiset kulkee ja matkustaa, jopa omistaa mökit, eikä elämä ole tuollaista passissa oloa. En ikipäivänä olisi lapsiani opettanut tuohon että mami/pappa päivystää vkl kotona kun lähes aikuinen teini jubileeraa. Oikeasti, mua naurattaa kun kuvittelen tuon asetelman.

Että pystyisi ravintolassa lähellä joskus käymään : ) ja joku kirjoitti että voi mennä leffaan josta voi lähteä kyllä kesken pois hakemaan isoa herranterttua kartsalta..

Oi aikoja, oi lastenkasvatusmetodeja!?'

En minäkään todellakaan opettanut lapsilleni, että istun kotona odottamassa heidän puheluaan, vaikka käytännössä näin teinkin. Ensisijaisesti tottakai opetin lapset huolehtimaan itsestään ja käyttämään fiksusti alkoholia, mutta kun ne nuoret eivät nyt ihan oikeasti osaa miettiä asioita aina ihan niin loppuun asti, varsinkaan silloin, kun alkoholin käyttöä HARJOITELLAAN. Niinpä olen myös opettanut, että hädän hetkellä voi aina soittaa, ja minä olen myös valmiina auttamaan.

Itse en käyttänyt alkoholia ollenkaan ennen täysi-ikäisyyttä, ja sitten ekaa kertaa baarissa kaverit yllyttivät imaisemaan 5 shottia putkeen ja siinä kohtaa oli jo juotu mietoja pitkin iltaa. Enhän minä ymmärtänyt, mitä se 50 kiloiselle tekee, onneksi isä oli valmiudessa kun kaverit soittivat, etteivät tätä kyllä uskalla bussiin päästää.

Se olikin sitten ainoa kerta, mutta samalla tavalla minä huomioin lasten teini-iässä heidän menonsa ja sen, että saattavat tätä aikuisten elämää vielä harjoitellessaan tehdä isojakin virheitä, ja silloin on äärimmäisen tärkeää, että se apu on myös saatavilla. Joten todellakin pysyin selvin päin ja kaupungissa, silloin kun teinit oli ulkona. Minusta se on vähän turhan raju kasvatusmetodi, että ongelmiin joutunut teini on rahatta ja yöpaikatta keskellä yötä kovassa pakkasessa kymmenien kilometrien päässä kotoa ja äiti toteaa puhelimessa että voi voi, olen kännissä mökillä, pärjäile!

Jeps näin juuri ja eikä tätä ikuisesti kestä. Ja voi kuinka muuta mukulaa kuskasin erinäisistä mökki/kotibileistä omiin koteihinsa... taksirahaa oli mukamas annettu mutta käsitys taksoista oli josta 25 vuoden takaa tai ei oltu ajateltu lainkaan miten oma muksu kotiin kömpii.

6/15 |
12.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos teillä on huone jota voidaan käyttää varastona (näin aloituksesta käsitin) niin anna olla. Määrittele että miehesi aarteet on vain ja ainoastaan siellä, muualle ne ei saa levitä. Hamstraus/säilytysvimma ei poistu millään seksilakolla tai vastaavalla, vain terapialla ja henkilön omalla halulla muuttaa tilanne. Ja jos sitä ei ole niin taistelet tuulimyllyjä vastaan mutta voit asettaa rajoja.

11/16 |
08.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Avioesteiden tutkinta pitää suorittaa ensin eli ns . Kuulutukset.

1067/1171 |
06.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö Tanska ole luokitellut Suomen punaiseksi maaksi koronan suhteen?!? Pääseekö muka sinne?

1/18 |
05.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jospa varaisit ajan ihan itse?

Aktiivisuus

Ei tapahtumia.