Olen varakas, enkä tee rahoillani mitään
Lojuvat pankissa. En käytä mihinkään, en tee niillä mitään. En anna kenellekään, kukaan ei peri. Elän itse aivan tavallista elämää.
Ja kun joku kuitenkin kysyy, niin sanotaan näin, että useammasta miljoonasta kyse.
Kommentit (22)
Olen köyhä ja tarvisin remonttirahat kotini peruskorjaukseen. Tasan ei käy onnen lahjat. Tai elämä on epistä. :(
[quote author="Vierailija" time="04.06.2015 klo 22:05"]Anna mulle
[/quote]
Tai mulle
Älä huoli, pankki kyllä tekee. Toivottavasti olet edes omistajajäsen tms.
Ymmärrän. Koko suku ympäriltä kuollut, olen perinyt kaiken. Lisäksi tienaan hyvin ja kulutan vähän. Ei ole mitään intressejä hassata mihinkään, maailman ympäri olen jo matkannut. Kunhan eleskelen.
No jopas :) Itase nauttisin edes pikkuisen leveämmästä elämästä. Esim. Perus pussipaahtoleivät vaihtuisi vastaleivottuihin leipomon herkkuihin jne. Haaveilen..
Samoin. En kylläkään mikään superrikas. Mutta eniten harmittaa se, että ei ole intohimoja, joihin käyttäisi rahoja :(
Ulosotossa on oman typeryyden takia useampi tonni. Olisipa minulla asiat noin hyvin :( Olen kateellinen.
Olet itsekäs paska kun et käytä rahojasi johonkin hyödylliseen että Suomi saataisiin nousukiitoon.
ei kai niillä välttämättä tarvitsekaan tehdä mitään, ennen kuin niitä tarvitsee. silloin ne on hyvä olla olemassa.
Lahjoita hyväntekeväisyyteen kuten löytöeläin talolle, hurstin toimintaan tms.
No rahathan menevät sitten valtiolle myöhemmin jos et testamenttaa niitä jollekin järjestölle, jonka nilkit juovat shampanjaa sauna illoissaan ja kokoontuvat michelin ravintoloissa. Kyllä ne rahat joku käyttää.
Miksi säästää kun ei niitä rahoja mukaansa saa kun kuolee? Tiedän sikarikkaita vanhuksia siis jo yli 90vuotiaita, jotka kituuttaa kotonaan kotihoidon turvin vaikka rahaa ois perustaa oma yksityinen hoitokoti.
Itse ainakin kuluttaisin ja nauttisin elämästä. Anna mulle ne rahat jos et itse käytä :)
[quote author="Vierailija" time="04.06.2015 klo 22:14"]
Lahjoita hyväntekeväisyyteen kuten löytöeläin talolle, hurstin toimintaan tms.
[/quote]
Haha mikä vitsi, kuka varakas muka Suomessa lahjoittaisi yhteiseen hyvään yhtään mitään? Ei kukaan.
Kävisit edes huorissa niin raha kiertäisi vähän.
Hmm! Muuta ulkomaille tai osta huvila ulkomailta, jos sulla ei jo ole :) kelpais!
Harmi jos et itse käytä, vaikka ihan vain itseesi tai lahjoita tarvitseville, vaan annat valtiolle perinnöksi.
Mulle kyllä kelpais vaikka se 3999€ minkä lahjana saa antaa jos päätät alkaa lahjoittelee av-palstalaisten innoittamana.
Onnea! Myönnän olen kateudesta vihreä. :)