Muilla itsepäisiä vauvoja?
Menee välillä hermot 1-vuotiaaseen (täytti 2 viikkoa sitten, niin puhun vielä vauvasta), kun on niin kovatahtoinen! Tänäaamunakaan ei antanut mun syödä aamupalaa, siis kiljuu niin kovaa kuin keuhkoista pääsee kunnes oon lopettanut syömisen. Vaikka olisi juuri saanut ruokaa tai vaikka syöttäisin sitä samalla tsi antaisin sen itse syödä. Sama raivo jos kiellän sitä tekemästä jotain tai otan siltä jotain kiellettyä tai tehdään jotain epämieluisaa, kuten puetaan päälle. Tämän lisäksi on vielä koko ajan kiinni äidissä ja jos hetkeäkään yritän tehdä mitään kotitöitä yms., sama raivo alkaa. Menee vaan ajoittain hermot raivoipanan kanssa, kiitos kun sain avautua. Nyt voitte rauhassa haukkua mut.
Kommentit (11)
[quote author="Vierailija" time="11.06.2015 klo 08:55"]
Tuota se on tästä eteenpäin ja pahenee vaan kun 1,5-2 -vuotiaana tulee varsinainen uhmaikä. Koko ajan saa taistella joka asiasta, pukemisesta, syömisestä, autoon menosta, sisälle tulosta, peseytymisestä, vaipan vaihdosta, ulkona karkailusta. Saisko jostain lapsia jotka pysyy vauvoina muutaman vuoden ja kasvaa sitten vaikka 4-vuotiaaksi?
[/quote]
Meillä kyllä taistellaan vielä 4v:kin kanssa noista samoista asioista (vaipan vaihdon sijasta vessaan menosta kun aina ei malttaisi mennä)...
[quote author="Vierailija" time="11.06.2015 klo 08:58"][quote author="Vierailija" time="11.06.2015 klo 08:55"]Tuota se on tästä eteenpäin ja pahenee vaan kun 1,5-2 -vuotiaana tulee varsinainen uhmaikä. Koko ajan saa taistella joka asiasta, pukemisesta, syömisestä, autoon menosta, sisälle tulosta, peseytymisestä, vaipan vaihdosta, ulkona karkailusta. Saisko jostain lapsia jotka pysyy vauvoina muutaman vuoden ja kasvaa sitten vaikka 4-vuotiaaksi?
[/quote]
Miten oot toiminu tollaisen alle 2-vuotiaan kanssa, joka ei ymmärrä mistään mitään ja kokeilee koko ajan rajoja? Meillä vauva kyllä ymmärtää kun sanoo ei, mutta kokeilee kyllä heti uudestaan.
[/quote]
Kiellän pari kertaa ja jos ei tehoa niin ohjaan tekemään jotain muuta. Eipä näin pienelle vielä sen kummempaa kuria voi pitää. Yli 2-vuotiasta voi sitten laittaa jo parin minuutin jäähylle.
Kuulostaa tutulta. Tyttöni on 1v 1kk ja todella tempperamenttinen tapaus. Suuttuu ihan tuon tuosta. Eiköhän se viimeistään 20 vuoden päästä helpota :D
Hankalinta on että meillä on vauvan kanssa ihan samanlainen temperamentti, mä olen samanlainen tuittupää ja on hankala olla yhtymättä vauvan kiljumiseen. Yritän vaan hengittää syvään ja pitää itseni rauhallisena. :D
Ap
Meillä oli juuri tuota. Edelleenkin on, vaikka lapsi täyttää kohta viisi, yrittää komentaa mua:D. Ja todellakin on siis ollut rajoja, olisko sit liikaakin, todennäköisesti on vaan yhtä itsepäinen kun isänsä ja äitinsä.
Muuten, "itsepäinen vauva" kuulosti kyllä aika hupaisalta:)
[quote author="Vierailija" time="11.06.2015 klo 09:08"]Hankalinta on että meillä on vauvan kanssa ihan samanlainen temperamentti, mä olen samanlainen tuittupää ja on hankala olla yhtymättä vauvan kiljumiseen. Yritän vaan hengittää syvään ja pitää itseni rauhallisena. :D
Ap
[/quote]
Meilläkään ei todella ole epäselvää mistä on luonteensa perinyt. Kyllä meinaa välillä kiehua korvien välissä kun kaksi tuittupäätä ottaa yhteen vaikka toinen on vasta 1,5-vuotias :D Mitähän on luvassa teini-iässä?
Tähänkö asti on antanut syödä rauhassa vai onko niin, että vuoden elitte vauvan päätösten mukaan? Siitä vallasta on hankala luopua.
Nyt pari viikkoa on ollut tuota kiukuttelua ruokaillessa. Ja syön kyllä rauhassa loppuun ja sanon vauvalle että "äiti syö nyt" yms.
Ap
Tuota se on tästä eteenpäin ja pahenee vaan kun 1,5-2 -vuotiaana tulee varsinainen uhmaikä. Koko ajan saa taistella joka asiasta, pukemisesta, syömisestä, autoon menosta, sisälle tulosta, peseytymisestä, vaipan vaihdosta, ulkona karkailusta. Saisko jostain lapsia jotka pysyy vauvoina muutaman vuoden ja kasvaa sitten vaikka 4-vuotiaaksi?
[quote author="Vierailija" time="11.06.2015 klo 08:55"]Tuota se on tästä eteenpäin ja pahenee vaan kun 1,5-2 -vuotiaana tulee varsinainen uhmaikä. Koko ajan saa taistella joka asiasta, pukemisesta, syömisestä, autoon menosta, sisälle tulosta, peseytymisestä, vaipan vaihdosta, ulkona karkailusta. Saisko jostain lapsia jotka pysyy vauvoina muutaman vuoden ja kasvaa sitten vaikka 4-vuotiaaksi?
[/quote]
Miten oot toiminu tollaisen alle 2-vuotiaan kanssa, joka ei ymmärrä mistään mitään ja kokeilee koko ajan rajoja? Meillä vauva kyllä ymmärtää kun sanoo ei, mutta kokeilee kyllä heti uudestaan.