Pikapika laihtuminen työhaastatteluun?
Elikkäs tota noin ajattelin nyt kysyä itseäni fiksuimmalta (toivottavasti), että onko mahdollista pudottaa painoa jollain pikaihmedieetillä neljässä päivässä sen verran, että vaatekoko pienesi n. yhdellä tai kahdella numerolla?
Mulla olisi työhaastattelu maanantaina ja työttömänä perseellä maatessa on se perse päässyt pikkusen leviämään (hups). Ainuat fiksut vaatteet jotka kaapista löytyy puristaa kumminkin aikas tukalasti, eli oisko jollakin mammalla joku ihmekonsti millä saisi pari senttiä vyötäröltä pois väliaikaisesti? Ei hirveesti huvittais mennä uusia vaatteita muutenkin niukalla rahalla ostamaan, mutta en nyt haluaisi työhaastatteluun missään lumpuissakaan mennä.
Neuvoja, ehdotuksia, vinkkejä?
Kommentit (10)
No voithan elää neljä päivää vedellä ja omenilla, mutta en suosittele. Rankka laihdutus kun ei auta pitämään aivoja kovin hyvässä tikissä - itselläni alhainen verensokeri näkyy huonona keskittymiskykynä, reaktioajan pitenemisenä sekä yleisenä ärtyvyytenä. Mieluummin ottanevat töihin asiallisesti vastailevan pullukan kuin ihan muissa maailmoissa olevan marginaalisesti vähemmän pullukan ;)
Googlaa lentoemodieetti, sillä saat nesteitä ainakin pois! :)
Jätä kaikki hiilihydraatit tiukasti pois. Ja suola. Kiloklubiin jos kirjaudut ( ilmainen) nin syöt tarkasti niin ettei yli 1000 kaloria ylity ja hiilarit pysyy alle 20g/pvä. Ehdit saamaan pari kiloa pois ja turvotuksen. Syö parsakaalia, salaattia, munia, raejuustoa, tonnikalaa, tomaattia, kurkkua, persiljaa, kukkakaalia, broileria vaan yrttmausteella, ei hedelmiä paitsi ehkä omena päivässä tai purkki ananasta. Kahvia mustana. Kilot palaa takaisin sitten kun palaat hiilareille ja niiden varastot taas täyttyy. Jos ei ole rahaa, tee neljän päivän lämminkuppi dieetti. Osta eri makuja, hörppäät sellaisen mukillisen parin-kolmen tunnin välein. Max 8 pussia päivässä. Ei muuta lisäksi kuin teetä, kahvia ja vettä.
Molempia olen käyttänyt max 5 päivää kun on pitänyt saada pari kiloa väliaikaisesti pois. Toimii ainakin mulla.
Tässä kohtaa pelaisin ennemmin omaa kroppaa korostavilla vaatteilla, vaikka sanoit ettei huvitakkaan uusia ostella. Mutta kyllä yhdelle uudelle asulle käyttöä löytyy, ja veikkaan että olo on paljon freshimpi uusissa kuteissa kuin neljän päivän rääkkidieetin näännyttämänä.
Urheilla ei noilla dieeteillä jaksa mutta se ei nyt ole pääasia tässä. Ja haastatteluaamuna syöt normaalisti että aivot saa polttoainetta.
Tosiaankin lentoemännän dieetti on paras. Itselläni on lähtenyt sen aikana joku 4,5 kiloa aina, kun säntillisesti noudattaa. Sen ehdit vielä vetääkin melkein kun nyt aloitat. Googleta, muistaakseni esim. netin Kauneus ja Terveys -lehden dieetissä on hyvät ohjeet.
Joo hiilarit jätät nyt vaan pois, niin ei ainakaan turvota. Ja voithan sä käydä myös ostamassa vaikka h&m:ltä jonkun sopivamman paidan, varmasti löytyy joku ihan siisti jollain kympillä. Voit vaikka ihan pyytää apua sieltä, sanoa että tarvitsisit työhaastatteluun jonkun siistin paidan. Ja ei ne vähät kilot haittaa, jos muuten oot asiallinen ja siistin/huolitellun näköinen.
Laita semmoset laihdutuspöksyt jotka puristaa läskit kasaan :D
Nyrkkeilijäthän kuivattaa itsensä punnitukseen. Tiedä sitten onko työhaastattelussa pyörtyminen sen parempi idea, joten ehkä kuitenkin juot riittävästi.
Käy pitkillä lenkeillä (vaikka kävellen) ja siinä vaiheessa kun jalat on hyydyksissä niin uimassa. Liioitella ei kannata tässäkään koska semmoinen maitohapoilla oleva zombi-kävelijä ei ehkä anna positiivisinta mielikuvaa :)