Miten saadaan sisältöä väljähtyneeseen liittoon?
Kommentit (5)
Pitää hankkia sitä ns. "omaa elämää" eikä kuvitella, että toinen täyttää kaikki tarpeet vuosikymmeniä. Tai että itse pysyisi niin mielenkiintoisena, että pelkkä läsnäolo kiehtoisi toista kuolemaan saakka. Kannattaa harrastaa asioita kodin ulkopuolella yhdessä ja erikseen, kannattaa pitää ajatukset virkeinä ja uteliaina ja ruokkia toistakin kaikilla niillä uusilla tuulilla mitä maailmalta oppii.
Kannattaa joskus olla erossa vähän aikaa. Vaikka pari vuorokautta mökillä tai viikon siskonsa luona. Toinen saa olla yksin omissa puuhissaan ja yhteen on taas kiva palata. Ei voi kaivata, jos ei ole koskaan ollut ikävä.
Kannttaa muistaa, että ei ole olemassa vakaata onnellisuuden tilaa. Parisuhteessakin rakastumisen ja kyllästymisen puuskat ailahtelevat, mutta aina voi luottaa ettää tylsempien aikojen jälkeen se uusi puuska kuitenkin tulee jostain. Rakastaminen on tahtomista, tahtotila. Pitää tahtoa selvitä yli hankalien vaiheiden.
Kannattaa muistaa toisen palvominen ja palveleminen. Hyvällä tavalla se kunnioittaminen ja arvostaminen, joka laittaa toisen hyvän oman edelle tarvittaessa. Toiselle voi kantaa viltin jalkojen päälle sohvalle ja hänet voi päästää ensin poikain kanssa iltaa viettämään, vaikka olisikin oltu yhdessä 20 vuotta. Pieleen menee, jos aletaan laskea pisteitä: kumpi sai eniten, kumman vuoro on ensin, kumpi kärsi pitempään. Se kärsii, tekee, jaksaa ja antaa, jolla on kunakin hetkenä siihen eniten voimia. Sitä ei mitata.
4, sulla on hyvä kirjoitus! Erossa oleminen ja oma elämä tuo uskoisin juurikin sitä puhtia mitä tarvitaan suhteeseen. Kun on ollut erossa jaksaa taas yhdessä. Ongelmaksi voi tulla jos oinen haluaa onaa elämää enemmän ja toinen näkee sen uhkana parisuhteelle.
Ehkä auttaa kun pääsee yli 7-vuoden kriisin? Tällä hetkellä mies tuntuu todellä ärsyttävältä, eikä kumpikaan halua edes seksiä moniin kuukausiin.
Sori, ei mikään. Kun toinen ei vaan enää kiinnosta, siinä ei mitkään temput auta :-(