1v 8kk ja päikkärit
Esikoinen siis kyseessä ja tiedän, että lapset ovat yksilöitä. Tähän asti on siis laitettu nukkumaan klo 20 ja on herännyt 7-8. Päikkärit on olleet 1,5-3h.
Nyt on muutaman viikon ajan päikkäreille meno ollut yhtä taistelua, ja jos nukahtaa viimein, ilta venyy yli yhdeksään. Jos ei nuku päiväunia, nukahtaa helposti klo 20. Aiemmin siis ei ole ollut mitään ongelmia nukahtamisen ja nukkumisen kanssa.
Voiko tuosta päätellä, että alkaa olla aika luopua päiväunista? Tuntuu vain niin pieneltä olemaan koko päivän hereillä :D
Kommentit (8)
Ei voi päätellä. Tuo ysi on ok. Ehkä ei ole ihan vielä tarpeeksi väsynyt aiempana päikkäriajankohtana. Laita vaikka puoli tuntia tai tunti myöhemmin nukkumaan.
Kyllä mä antaisin olla ilman päikkäreitä, jos on siten hyväntuulinen päivällä ja nukahtaa illalla helposti. Pakottamalla tuskin kellekään tulee hyvä mieli, joten jos ilman onnistuu niin miksikäs ei!
Aika paljolta unelta kuulostaa,mutta yksilöitähän lapset ovat. Meillä 2v nukkuu 21:30-8, päikkärit 13-14:30 mutta samaa pyörimistä alkaa olla. Mä kolmen kans olen todennut, että en ala väkisin nukuttamaan tuntikausia vaan sitte saa olla ilman päikkäreitä ja illalla aikasemmin nukkuun. Tässä 2-3v on se ikävä väliVAIHE kun ei aivan väldeen jaksa valvoa koko päivää kiukutta mutta joka päivälle ei riitä päiväunta. Rattaiden käyttö minimiin ja paljon ulkoilua :)
Kiitos vastauksista :)
Lapsi on hyväntuulinen lähes aina, eikä juurikaan edes väsyneenä kiukuttele. Ne päivät kun ei ole päiväunia nukkunut, ei eroa mitenkään päiväunet nukutuista päivistä, muuten kuin yöunille menon helppoutena.
Jos lapsi vaikuttaa huomenna pirteältä, en laita päiväunille. Katsotaan nyt sitten :)
Mulla esikoinen lopetti 2v3kk päikkärit ja sitä ennen meni muutama kuukausi juuri niin, että nukkui aina välillä päikkäreitä, mutta ei joka päivä enää. Jos sitten oli illalla nukahtamassa liian aikaisin, laitoin pitkään kylpyyn, jossa tykkäsi leikkiä ja pysyi sopivasti vielä hetken hereillä. Tuossa välivaiheessa ei vaan saa enää autoilla tai vaunuilla liian myöhään.
Herättele lapsi päikkäreiltä jo tunnin päästä.
Jos lapsi jaksaa noin hyvin olla ilman päikkäreitä, niin antaisin ehdottomasti olla ilman. Kuulostaa siltä, ettei hän enää niitä juurikaan tarvitse.
Meillä taas ongelmana on se, että lapsi (2 v 4 kk) aivan selvästi tarvitsee päikkärit, mutta illalla ei meinaa uni tulla sitten millään. Lapsi herää viimeistään klo 8, nukkuu päikkärit klo 13–14 ja nukahtaa yöunille vasta klo 22 tai 22.30. Se, että lapsen herättäisi aamulla aiemmin, ei auttaisi asiaa (kokeiltu on), koska päikkärit joka tapauksessa "nollaavat" tilanteen (ja mitä aiemmin lapsi aamulla herää, sitä varmemmin hän ne päikkärit tarvitsee).
Up