Mikä auttaa migreeniin?
Eilen otettu lääke ja tunnin parin päästä oksennus, kun päätä särkee.
Aamulla päänsärky jatkuu eikä migreenilääke auta taaskaan.
Kommentit (15)
Mulla toimii parhaiten Imigran 20 mg nenäsumute.
Vaatiiko lääkärillä käynnin, että saa tuon sumutteen?
Ap
Jätin alkoholin käytön kokonaan, sen vähäisenkin. Lääkityksenä Miranax ja Paracetamol 500mg 1+1 lääke heti kohtauksen alkupäässä ja sama annos mahdollisesti toisenkin kerran muutaman tunnin kuluttua. Reseptilääkkeitä molemmat, tehonneet tosi hyvin monien kokeilujen jälkeen. Kaksi eri lääkettä siksi, että tehoavat kuulemma vähän eri aikaa ja eri osiin päässä. Mulla onkin sellainen "liikkuva" migreeni että kohtauksen aikana särkee välillä pintaa ja välillä tosi syvällä.
[quote author="Vierailija" time="08.04.2015 klo 09:06"]
Vaatiiko lääkärillä käynnin, että saa tuon sumutteen? Ap
[/quote]
Se on reseptilääke. Soita omaan terkkaan ja kysy hoitajalta tarviiko käynnin vai kirjottaako lääkäri suosiolla suoraan reseptin.
Lääkäriin ja lääkkeet vaihtoon, jos eivät kerran auta mitään. Ei samat lääkkeet kaikille sovi, sinun on vain kokeiltava minkälainen lääkitys on sinulle paras, ei se sumutekaan välttämättä tuo sinulle mitään apua.
[quote author="Vierailija" time="08.04.2015 klo 08:59"]Eilen otettu lääke ja tunnin parin päästä oksennus, kun päätä särkee.
Aamulla päänsärky jatkuu eikä migreenilääke auta taaskaan.
[/quote]
Mikä migreenilääke sinulla on? Itsellä auttaa useimmiten täsmä
Ap, eikö sinulla siis ole mitään reseptilääkettä tuohon migreeniisi? Jos ei, ei sitten ihme, etteivät lääkkeet auta. Eivät käsikauppalääkkeet todellakaan migreeniin purekaan.
Reseptillä saa monia erinomaisia täsmälääkkeitä (kuten tuo Imigran sumutteena, minulla auttavat kyllä tablettimuodossakin), joilla pääset migreenistä eroon.
Mulla auttoi koviin mikreenikohtauksiin: Mustaseljatuoremehu.
Onko sinulla milloin diagnosoitu tuo migi?
Kyse on mun tyttärestä ja hänellä on lääkärin määräämä migreenilääke. Eilen otti oman lääkkeen ja tänään mun, eri valmistaja.
Ei käytä alkoholia. Yleensä lääke vaikuttaa kuulemma vartissa.
Soitan sinne terkkariin ja kyselen mitä tehdä.
Ap
Maxalt (triptaani) tabletit toimii itsellä ainakin nopeasti. Sulaa kielelle, nenäsumutteesta en tykkää.
Alkoholia käytän harvoin.
Lakkaa teeskentelemästä, sulje kone ja mene töihin, akka!
[quote author="Vierailija" time="08.04.2015 klo 09:36"]Lakkaa teeskentelemästä, sulje kone ja mene töihin, akka!
[/quote]
Onko sulla luetun ymmärtämisen vaikeutta useinkin?
[quote author="Vierailija" time="08.04.2015 klo 09:38"]
[quote author="Vierailija" time="08.04.2015 klo 09:36"]Lakkaa teeskentelemästä, sulje kone ja mene töihin, akka! [/quote] Onko sulla luetun ymmärtämisen vaikeutta useinkin?
[/quote]
Aivan vitun sama. Migreeni on akkojen keksimä mielikuvitus tauti, jolla kerjätään huomiota.
Kokeile toista lääkettä. Itsellä pahaan migreenin on pelastus Imigran sumute.