Pimentävä rullaverho 150cm
Saako mistään pimentävää rullaverhoa, jonka leveys olisi noin 150cm? Netistä löytyy 140 ja 160cm mutta ei siltä väliltä. Haluaisin laittaa nykyisen tavallisen rullaverhon kannakkeisiin pimentävän lastenhuoneeseen, jotta lapset nukkuisivat aamulla pidempään. Tai onko kenties olemassa jotain silitettävää kalvoa tms. jolla tavallisesta saisi pimentävän...
Kommentit (14)
Jyskistä saa. Nätti kukkakuviokin on!
Ja sehän on just hyvä jos verhon reuna tulee vähän ikkunan reunojen yli, pimentää paremmin.
Ei ainakaan Jysk nettisivuilla ole, ja tarkotus olis että sen sais laitettua jo seinässä oleviin kannakkeisiin, joiden väli on noin 150cm. Nykyinen verhokin tulee noin 10cm ikkunan reunojen yli, mutta kangas ei pimennä kunnolla. ap
Sahaat rautasahalla sen putken ja leikkaat mattoveitsellä tai saksilla itse verhon. Ohjeet taitaa tulla sen rullaverhon mukana.
Ikean 160cm leveän kun ostat, niin sen saa lyhennettyä. Juuri vaihdettiin verhot ja osa piti lyhentää. Rautasaha ja sakset tarvit.
Onhan niitä pimentäviä sivuverhojakin olemassa. Pääsisi ap vähemmällä vaivalla.
Jyskin verholle ääni täältäkin; edullinen ja voi kaventaa.
Se ohuen ohut alumiiniputki katkeaa rautasahalla (tai sahanteräveitsellä, jos ei muuta ole).
Itse verhokangas leikataan kapeammaksi saksilla. Vie kangas vaikka jollekin ompelijalle, jos ei itsellä ole tarpeeksi vakaa käsi.
[quote author="Vierailija" time="23.04.2015 klo 18:15"]
Sahaat rautasahalla sen putken ja leikkaat mattoveitsellä tai saksilla itse verhon. Ohjeet taitaa tulla sen rullaverhon mukana.
[/quote]Miksi se putki pitäs lyhentää? Pelkkä verho saksilla
Kiinnikkeet on porattu kiviseinään eikä viitsis rei´ittää enempää, joten pitäis sopia vanhojen kiinnikkeiden väliin se rulla... ap
Ostin jyskistä rullaverhot tovi sitten, niin siellä oli ohje miten niitä lyhennetään.
Niitä pystyy lyhentämään.