Mitä tarkoittaa "En ole Kumpulassa kasvanut"?
Kommentit (13)
Kai se viittaa, ettei ole helsinkiläinen/kaupunkilainen, vaikka Kumpula nyt ei tietysti se kaikkein urbaanein paikka Helsingissä olekaan.
Samaa jäin miettimään.. Voisiko tarkoittaa Huvikumpua? Mutta silti en keksi, mitä se törppö sillä tarkoitti.
No sitä, ettei ole järjen hiventä suotu ja että luonne ajaa kännäämään kaikki veronmaksajien rahat joita nostaa palkkioksi 'työstään'? Tässä on vain mielikuvitus rajana ;)
En arvosta sivistystä tai koulutusta vaan päästelen suustani mitä sattuu. Toiset saavat sitten hävetä puolestani, itse en sitä älyä tehdä.
Kumpula on Käpylään verrattava, punavihreiden uushippien pääasiassa asuttama pienpuutaloista koostuva vehreä pieni, hipstereiden mielestä trendikäs kaupunginosa Helsingissä. Päätili alueella tulee apurahoista tai papan perinnöstä. Yhtään rehellistä duunaria tuolla ei ole näkynyt sitten vuoden 1973
Mä asuinKumpulassa 1980- luvulla, ja kylläiellä asuienmpi köyhempää väkeä silloin. Silloin alkoi 1990- luvun luasa muuttua luovemman alan nuorehkojn ihmistn kupunginosksi. Mutta todellakin oli hyvin työläisvoittoiben tai työttömyysvoittoinen iihen asti.
Punavuoren punaviininlipittäjissä viitataan ilmeisesti Punavuoren railakkaisiin merimiesaikoihin. Koska Hakkarainenkaan ei lasiin sylje, on hän vienyt Alkoon rutkasti enemmän valuuttaa kuin välillä jopa selvinpäin olleet Rööperin gubet.
Kumpulan kaupunginosa on vanha helsinkiläinen työläiskaupunginosa, jonne stadilaiset duunarit rakensi ittelleen taloja 1900-luvun alussa. Se tarkottaa siis sitä, ettei Hakkarainen ole joutunut itte päiväkään oikeita töitä tekemään.
Jos se onkin "en ole pumpulissa kasvanut"..?
[quote author="Vierailija" time="20.04.2015 klo 23:45"]Jos se onkin "en ole pumpulissa kasvanut"..?
[/quote]
No tuostahan se on väännetty.
Vai tarkoittaisiko ettei ole Kumpulan kasvatti, Kumpulan yliopistokampuksen?
että et ole vihervasuri?