Mitä kaikkea lantuista voi kokata?
Neuvoja kaipaisin erilaisiin lanttu ruokaohjeisiin :)
Kommentit (17)
lanttulaatikko
lantturaaste
lanttusosekeitto
http://www.bearwoodpantry.com/swede-and-cardamon-soup/
Paras lantturesepti mitä olen löytänyt.
Tulee mahtava pyttipannu. Paljon parempi kuin perunasta. Lanttu kuutioidaan ja paistetaan raakana. Aikaa vie mutta kannattaa. Itse käytän paljon myös keittoihin.
sipsejä kuivaamalla. Karamellisoituja lanttuja. Lanttujäätelöä paskoille yllätysvieraille..tarjoile oikein ylpeänä ja pakota ottamaan lisää, jos ei kelpaa lattujäätelö niin sano että maksamakkara puolukka salmiakki sorbetti varmaan kelpaa.
Lanttuhaudikkaita - laita loivaan uuniin joko merisuolapedille tai folioon käärittynä runsaaksi tunniksi tai kunnes lantut ovat kypsiä. Iso lanttu kannattaa puolittaa tai leikata lohkoiksi. Kuoria ei tarvitse. Kaavi pehmeää lanttua rieskojen, karjalanpiirakoiden tai ruisleivän päälle
Valamon lantut: kuori ja kuutioi lanttu n. sokeripalan kokoisiksi kuutioiksi. Paista hitaasti voin ja öljyn seoksessa, mausta hunajalla, puristetulla valkosipulilla, mustapippurilla ja (loivasti) suolalla. Tarjoa (possun-) lihan lisukkeena. On myös hyvä lanttulaatikon vaihtoehto joulupöydässä
Paista lantturaastetta, sipulia, raastettua porkkanaa, ehkä silputtua varsiselleriä, mausta mieleiseksi. Täytä seoksella pienet voitaikinapiiraat, paista. Nauti teen tai oluen kanssa iltapalana
Kaikkiin makkara- ja lihakeittoihin
Valkosipulilanttuja uunissa. Sama valmustustapa kuin valkosipuliperunoissa eli kermaa ja valkosipulia. Ihanaa!
Lanttulihakukko, parasta evästä :)
Mä syön lanttua aina pelkilteen :D
Keitä liki kypsiksi kuutoituna. Kaada vesi pois, lisää suola+pippuri+muskotti+pizzamauste sekä kermaa ja kypsennä loppuun saakka
Lanttu sopii perunamuusiin, lisäksi voi laittaa porkkanaa ja palsternakkaa.
[quote author="Vierailija" time="03.04.2015 klo 15:26"]Lanttu sopii perunamuusiin, lisäksi voi laittaa porkkanaa ja palsternakkaa.
[/quote]
Vieä kun jättää sen perunam kokonaan pois ja tekee muusin pelkästä lantusta, tulee vieläkin parempaa. Mukaan paljon voita.
Lanttukukko
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/339398/Perinteinen%20lanttukukko/
Lanttusupikkaat
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/303815/Lanttusupikkaat/
korvaa valkopippuri mustapippurilla
http://www.paulilahtinen.net/0097.htm
http://www.savonsanomat.fi/erikoissivut/ruokajajuoma/liharuuat/lanttu-possupata/1036208
eikö kukaan tiedä lanttu ohjeita? :(