Teetkö fyysisesti raskasta työtä?
Jos teet, niin miten kroppasi on kestänyt sitä? Itse olen tehnyt raskasta työtä 20 vuotta, huolehdin kunnostani vapaalla ollessani. Miten te muut jaksatte?
Kommentit (5)
Yritän venytellä paljon ja usein, tehdä vastaliikkeitä työssä usein toistuville liikkeille työsuorituksen jälkeen. Itse olen kokenut myös hyväksi, etten ihan aina tee välttämättä ergonomisesti puhdasoppisia liikkeitä, vaan välillä hieman vaihdan. En siis tietenkään nosta selällä tms., mutta saatan tehdä jonkun jutun erikoisessa asennossa ihan vaan vaihtelun vuoksi kun samat asennot ja liikkeet alkaa tuntua pahalta ennen pitkää vaikka ne tekisi kuinka ergonomisesti.
Teen siivoustyötä nyt kolmattatoista vuotta. Hyvin on onneksi kestänyt ainakin toistaiseksi. Todella hyvää kuntoilua myös. Olen 8 tuntia jatkuvassa liikkeessä.
En pysyisi hereillä esim toimistotöissä joissa istutaan koko päivä.
Kyl vain tehty on. Nivelrikko polvissa reilu kolmikymppisenä, muutoin suht ok.
[quote author="Vierailija" time="02.04.2015 klo 22:33"]
Jos teet, niin miten kroppasi on kestänyt sitä? Itse olen tehnyt raskasta työtä 20 vuotta, huolehdin kunnostani vapaalla ollessani. Miten te muut jaksatte?
[/quote]
Hyvin, mutta välillä kostautuu ääliömäinen ruokavalio. Yritys terveellisten elintapojen suhteen on kova, mutta välillä syön kuin mikäkin idiootti.
pekoni on liian hyvää
-m35
Kroppa on kestänyt hyvin, mutta työpäivän jälkeen olen tosi loppu. En kuntoile vapaalla.