19v mies, 55kg
Hei!
Eli olen nuori mies ja painan vain 55kg (pituus 167cm). Ei meinaa paino tarttua vaikka miten söis tai kävis salilla.. Ja kalorit on ihan laskettu että ovat selvästi plussalla. Muutenkin ruumiinrakenne ja olemus aika "naisellinen". Mitä olette mieltä pitäiskö olla yhteydessä lääkäriin? Alkaa nimittäin vähän häiritsemään tilannevv. Murrosikä tuli pari vuotta myöhässä, yleinen fiilis ehkä vähän masentunut ja niin pois päin. Voisiko olla testotasojen vajetta? Kanki kyllä seisoo normaalisti ja halut kohdillaan. Kuntosalista vielä sen verran että ei meinaa tulokset nousta millään, vaikka alussahan progression pitäisi olla kovimmillaan.. Mikä neuvoksi?
- Mies 19v
Kommentit (4)
Kysytkö neuvoa meiltä äitisi ikäisiltä mammoilta? Ihailtavaa luottamusta, reipas poika. Käänny PT:si puoleen, joka laskee proteiinitarpeesi ja laatii sinulle saliohjelman.
Syöthän hyviä rasvoja jne, niin etteivät kalorit tule vain pitsoista ja sipseistä tms?
Ruuminrakenne joillakin vain on sellainen ettei sitä rasvaa tuu vaikka kuinka söis eikä lihasmassakaan. Varo kuitenkin rasvan kanssa, sillä joillakin ihmisillä rasva kertyy sisäelimiin eikä ulkoisesti lainkaan ja se on vaarallisempaa kuin lihominen
No, ei siitä lääkärikäynnistä haittakaan ole. Saatpahan ainakin varmistuksen. Toisaalta kyse voi todellakin olla ihan luonnollisista taipumuksista. Minulla taas naisena taitaa olla tiettyjen vihjeiden perusteella liikaakin tuota testoa, mutta minua se ei ole haitannut niin pitkälle että haluasin korjata asiaa. Ihan vaan yhtenä kokemuksena.