Hengittäminen pistelee keuhkoissa, pientä flunssaa...
...ei kuumetta, maksimissaan lämpöä 37,5 astetta. Lima sitkeää eikä tahdo tulla niistämälläkään pois. Yskää ei juurikaan ole. Diagnoosi?
Kommentit (7)
[quote author="Vierailija" time="25.02.2015 klo 08:58"]
Virustauti
[/quote]
Todennäköisesti näin. Tää keuhkojen pistely on vaan mulle uutta. Ehkä nyt vielä kuitenkin lepäilen vaan kotona ja menen lääkäriin jos nousee kuume tai voinnissa tapahtuu selkeä muutos huonompaan suuntaan. -ap
Mulla sama, ollut jo viikon tommonen flunssa ja keuhkopistosta ja tuntuu ettei tuu miksikään vaikka lepäilee tai on lepäilemättä. Eilen olin ekaa päivää liikkeellä kaupungilla kun pää hajoaa kotona makaamisesta. Rasittavaa :/
Ei se lääkäri voi mitään tehdä. Nyt on liikkeellä vaikka minkälaisia yskä- ja kuumetauteja, mahatauteja.
[quote author="Vierailija" time="25.02.2015 klo 09:09"]
Ei se lääkäri voi mitään tehdä. Nyt on liikkeellä vaikka minkälaisia yskä- ja kuumetauteja, mahatauteja.
[/quote]
Ei voikaan, jos/kun kysessä on virusinfektio. Nyt on myös liikkeellä bakteerin aiheuttamia infektioita, kuten keuhkokuumetta. Sairaslomaa varten voi tosin tarvita lääkäriä vaikka olisikin joku perusflunssa joka ei vaadi antibioottihoitoa.
Viruskeuhkokuume oli mulla. Paranee itsekseen. Jos joudut käymään lääkärissä, vaadi että varmistaa onko virus, ettei vaan antibiootteja lykkää. Ne pahentaa asiaa.
[quote author="Vierailija" time="25.02.2015 klo 09:12"]Viruskeuhkokuume oli mulla. Paranee itsekseen. Jos joudut käymään lääkärissä, vaadi että varmistaa onko virus, ettei vaan antibiootteja lykkää. Ne pahentaa asiaa.
[/quote]
Otettiinko sinusta keuhkokuva?
Virustauti