Helppja ja nopeita ruokia
Suosin sellaisten ruokien valmistamista, jotka ovat helppoja, edullisia ja nopeita.
- Helpoin on mielestäni makaronipaistos, joka muistuttaa makaronilaatikkoa, mutta siinä ei esimerkiksi ole kananmunia.
- Lihaperunasoselaatikko on helppo valmistaa: vain perunoiden kuoriminen tuottaa vaivaa, ellei omista perunoiden kuorimiskonetta.
- Moni varmaan inhosi lapsena koulun kaalilaatikkoa, mutta on yksi resepti, joka saattaa muuttaa monen mielen kyseistä ruokalajia kohtaan: Ministerin kaalilaatikko, joka on poliitikko/(näytelmä)kirjailija/näyttelijä/yritysjohtaja/lasten- ja nuorten syrjäytymisen ehkäisijä/viininpanija/dosentti/laulaja/mestarikokki Paavo Väyrysen taidonnäyte, todellinen herkkuruoka, resepti löytyy osoitteesta:
http://www.hymy.fi/julkkis-kokkaa/paavo-vayryselle-valtiovierailut-ovat-koettelemus
Mun mielestä makkarakeitto on helppo ja nopea ruoka. Ei tarvitse kuin kuoria makkarat/nakit ja paloitella ne perunakattilaan. Sitten vain kaadetaan vihannespussin sisältö ja maustetaan suolalla ja pippurilla.