koska exään vertailu loppuu?
Olen eron jälkeen alkanut deittailla ja löydän itseni vertaamasta deittiä exään. Ja huomaan etsiväni samoja ulkoisia piirteitä. Koska tälläne loppuu? Loppuuko ikinä :)
Kommentit (8)
Sitten kun olet yli exästä. Kauan teillään erosta? Ainakin vuosi menee helposti, että ex monesti mielessä. Ei kannata hätiköidä, vaan opetella nauttimaan omastakin seurasta.
Tuo ei ole helppoa. Itse erosin vuosi sitten miehestä jonka kanssa olin 3 vuotta yhdessä. Nyt on uusi mies kuvioissa mutta sorrun usein vertaamaan ja jopa kerron yhteisistä seikkailuista exäni kanssa nykyiselle. Häntä ei näytä vaivaavan kauheasti mutta itseäni vaivaa ettei minulla ole muuta kerrottavaa noilta kolmelta vuodelta kuin tarinoita joihin exäni kuuluu. Toisaalta voisin olla vain kertomatta asioista mutta 3 vuotta elämästä on pitkä aika minulle (olen vasta 26-vuotias) ja monet elämäni "kohokohdat" ovat tapahtuneet näiden vuosien aikana. Toivon että nykyiseni ei pahoita mieltänsä ja ymmärtää että en todellakaan haikaile exäni perään mutta en voi kieltääkään etteikö hänellä ole ollut suuri vaikutus elämääni.
Et ole vielä päässyt eroon exästäsi. Lopeta deittailu ja keskity hetkeksi muihin asioihin.
Mies ei tee ketään autuaaksi.
Mulla ei ole yhtään seikkailua exän kanssa. Nykyisen kanssa on touhuttu kaikkea yhdessä.
Omalla kohdalla tuskin ei missään vaiheessa, sillä exäni oli täysi ihanne mieheksi ja täten en tuskin koskaan tule löytämään miestä, joka ei olisi kuin varjo entiseen verrattuna. Silloin jos on kerran löytänyt sielunkumppanin on kova paikka myöntää, että toista ei kenties vastaan tule kävelemään.
Reilu puoli vuotta erosta aikaa. En mä verenmaku suussa uutta ole etsimässä, osaan olla myös yksin. Silti tässä iässä (32) joutuu jo vähän deittailemaan jos joku päivä mielii aloilleen asettua. Ehkäpä se vertailu sitten loppuu kun kohdalle sattuu se parempi kun mitä ex oli. Sitä odotellessa :)
-ap
[quote author="Vierailija" time="04.01.2015 klo 11:33"]
Omalla kohdalla tuskin ei missään vaiheessa, sillä exäni oli täysi ihanne mieheksi ja täten en tuskin koskaan tule löytämään miestä, joka ei olisi kuin varjo entiseen verrattuna. Silloin jos on kerran löytänyt sielunkumppanin on kova paikka myöntää, että toista ei kenties vastaan tule kävelemään.
[/quote]
Ei se mikään sielunkumppani ole ollut jos ero on tullut.
Sitten kun rakastut.