"Laatumateriaalit" vastaan uudet materiaalit kodissa?
Minä olen 70- luvun lapsi ja kasvanut muovimattojen ja lastulevyjen kultakaudella. Siksi olen jokseenkin aina inhonnut niitä.
Huonoimmat kokemukseni ovat kuitenkin hulppeasta vuokratalosta jossa asuimme lasten ollessa taaperoiässä. Kylppärin aito marmori ei kestänyt puhdistusaineita. Luonnonkivilaatta keittiön lattiassa oli helvettiä imuroida kuskus- aterian jälkeen, kaikki suorastaan imeytyi saumoihin. Umpipuiset tammiovet olivat niin raskaat, että sai tosissaan pelätä niiden paukahtamista vedossa kiinni- siinä olisi käynyt paha vahinko sormille.
Kivi- ja keraamilaattalattiat olivat myös haasteelliset kävelemään oppivalle asioita pudottelevalle lapselle. Kauniit, mutta kovat.
Edelleen arvostan esim. umpipuun kauneutta, mutta nykymateriaalien käytännöllisyys on kyllä ehdotonta.
Nykykodin materiaalit ovat kompromissejä, osa esim. kalusteista umpipuuta, osa IKEAn lastulevyä käytännöllisen muotoilun vuoksi. Lattiat laminaattia, joka on aika hyvä valinta ainakin meille. (Ei kiitos antiikkiparketille enää)