Kauppojen aukiolojat
Mikä tätä maata oikein riivaa? Ihmisiä juoksutetaan paikasta toiseen näin poikkeustapauksissa. Eikä näitä poikkeusaukioloja edes muista ulkoa. Mikä tässä on oikein takana?
Kommentit (15)
Tämä on sovietsuomi, jossa sekä asiakas että kauppias ovat niin typeriä että niitä pitää holhota.
Kauppiaitten puolesta voisi sanoa, että rajoitetut aukioloajat eivät palvele juuri ketään.
Osta kahden päivän tavarat edellisenä päivänä, niin ei tarvitse itsenäisyypäivänä ihmetellä.
Ajattele ap aikaa kun kaupat meni kiinni klo 18 tai aikaisemmin. Ja ei ollut auki viikonloppuisin.
Kumma ettei silloin kuoltu nälkään ja kaipailtu romuja.
Toisaalta täällä rajalla ei ole ongelmaa. Ruotsissa on ollut tänään ihan normi lauantai ja meilläkin melkein kaikki kaupat auki. Eipä ole silti ollut tarvetta käydä.
Noh täytyy sitten muuttaa todellisen sivistyksen pariin. Mielestäni täysi palvelu 24/7 on nykyaikaa.
Ihmisillä hirveä paniikki kun kaupat on yhden päivän kiinni. Tässä pikku vinkki, kaupat on myös 25.12 kiinni. Joten varaudu niin ei tarvitse taas sitten itkeä.
Ihme taantuneita otuksia ootte.
Hyvää Itsenäisyyspäivän loppuiltaa ja parempia aukioloaikoja sinnekkin!
[quote author="Vierailija" time="06.12.2014 klo 22:55"]Ihmisillä hirveä paniikki kun kaupat on yhden päivän kiinni. Tässä pikku vinkki, kaupat on myös 25.12 kiinni. Joten varaudu niin ei tarvitse taas sitten itkeä.
[/quote]
Eikös oo 26.12 vaan osa auki ja hyvin rajoitetusti?
[quote author="Vierailija" time="06.12.2014 klo 22:47"]
Kekkosslovakin jäänteitä?
[/quote]
Kuinka monta kauppojen aukioloaikaketjua meinaat vielä avata? lähde käymään ABC:lla ja lopeta tuo lapsellinen vikinä.
Alkoholin myynti pitäisi sallia myös 24/7
[quote author="Vierailija" time="06.12.2014 klo 23:06"][quote author="Vierailija" time="06.12.2014 klo 22:55"]Ihmisillä hirveä paniikki kun kaupat on yhden päivän kiinni. Tässä pikku vinkki, kaupat on myös 25.12 kiinni. Joten varaudu niin ei tarvitse taas sitten itkeä.
[/quote]
Eikös oo 26.12 vaan osa auki ja hyvin rajoitetusti?
[/quote]
Eikö se oo joulupäivä kun ne on kiinni?
[quote author="Vierailija" time="06.12.2014 klo 23:07"][quote author="Vierailija" time="06.12.2014 klo 22:47"]
Kekkosslovakin jäänteitä?
[/quote]
Kuinka monta kauppojen aukioloaikaketjua meinaat vielä avata? lähde käymään ABC:lla ja lopeta tuo lapsellinen vikinä.
[/quote]
Niin ja eikö ne pienet kaupat saa myös olla auki tänään?
Meidän lähi siwa oli tänään auki.
[quote author="Vierailija" time="06.12.2014 klo 23:30"]
Meidän lähi siwa oli tänään auki.
[/quote]
Älä puhu paskaa.