Vihreä ja Kd kalastavat ääniä tasa-arvoisella avioliittolailla
Älkää menkö halpaan, asia on selvä ja turha teidän on heitä äänestää tämän takia. Näin ovat sanoneet joka ainoa asiantuntija ja politiikan toimittaja, tasa-arvoinen avioliittolaki on selvä ja piste.
Miettikää joku parempi syy miksi äänestätte jotain, nyt olisi varsinkin tärkeää ruveta saamaan Suomea nousuun pikkuhiljaa. Paukkuja on tässä tilanteessa turha tuhlata marginaaliasioihin, niiden aika on taas kun Suomella menee paremmin.
Kommentit (4)
Tasa-arvolla ei ollut mitään tekemistä tämän lain kanssa. Nyt vaan entinen hetero vanhempi voi sulkea lapsensa biologisen vanhemman pois lapsensa elämästä saattamalla tämän homopuolisonsa adoptoitavaksi.
Eikä homojen tarvitse nyt maksaa nimenmuutoksesta.
Melko typerä laki.
Onneksi puolueet, joita äänestän muutenkin, ovat yksimielisesti uuden avioliittolain kannalla.
t. seksuaalivähemmistöön kuuluva
- Jaaha. Se oli sitten siinä.
James Hirvisaari
Tämä menee läpi aivan varmasti. Ärsyttää kuinka jotkut näin vaalien alla valheellisesti esittävät jotain uhkakuvia tai väittävät voivansa estää läpimenon. Vihreät ja Kd haluaisivat tehdä tästä kovankin vaaliteeman, mutta älkää menkö halpaan, he kalastelevat tietämättömien ääniä.