Vauvan vaippa ei pidä yöllä, mikä avuksi?
Poikavauvan vaipoista on ruvennut menemään lähes joka yö pissat läpi. Poika on nukkunut tosi levottomasti viime aikoina, siinä varmaan syy, mutta mitä tuolle voisi tehdä? Kyllästyttää kun levottomien öiden lisäksi joutuu vielä aamuyöstä pyjaman vaihtoon... Vaippa ei ole mitenkään erityisen täysi yleensä, se vaan falskaa toiselta kyljeltä. Isompi vaippakoko ei auttanut.Ollaan kokeiltu housuvaippaa ja tavallista. Mahtaisikohan pikkuhousut pitää vaipan paikallaan pojan pyöriessä? Kellään muulla tätä ongelmaa ja mikä ratkaisuksi?
Kommentit (9)
Kokeilkaa vielä eri vaippamerkkejä, sillä pyllyjä on erilaisia ja niihin sopii eri malliset vaipatkin siten.
Kokeile jotain toista merkkiä. Meillä esim pampersit eivät vaan istuneet/ asettuneet hyvin.
Koita yks koko isompaa teippivaippaa. Pamperssin imukyjy on mun kokemuksen mukaan paras. Villavaippahousut päälle voi imeä jos tulee vähän kosteutta läpi.
Kokeile eri vaippamerkkiä joka istuisi lapsellesi paremmin.
Omilla käytin Liberoa koska se istui hyvin, Pampersit vuoti.
Älä juota paljoa yötä vasten ja kokeile muita merkkejä. Meille taasen ei pampers eikä libero ole sopinut, mutta lidlin toujours on ollut ihan paras. Kokeilemalla löydät varmasti sopivan.
Ookoo, onpas tyhmä olo, kun en ajatellut eri vaippamerkkiä. Tätä ne unettomat yöt kai tekee. Nyt meillä on Lidlin Toujoursit käytössä, jotka ainakin päivisin toimii hienosti.
Kihomadot voi olla myös syy jos nukkuessa joku vaivaa.
Älä vähennä juomista. Jos on selvästi illalla jano niin seuraa juoko päivällä tasaisesti. Selvä janoon juominen viittaa jo kuivumiseen.
Vaippamerkkiä voi vaihtaa. Ehkä poika on kasvanut pituutta ja vyötärö jo muuttunut? Pysyykö vaippa hyvin poimuissa?
Univaatteetkin voi auttaa. Tai jos lapselle saa unipussin, en huomannut lapsesi ikää mutta jos näkee unia ja päällä on leikki-ikä ja päivän leikit seuraa uneen niin unipussi pitää peitteen päällä, luo turvaa ja hiukan estää liikkumista pitkin sänkyä.