näkyykö psykiatrian erikoissairaanhoidon potilastekstit kaikille?
Eikö niissä ole joku, ettei ne näy? Tietääkö joku näkyykö ja kenelle?
Kommentit (17)
Näkyvät kaikille, joilla on tunnukset järjestelmiin, mutta ainakaan minä en lue psyk-lehtiä ellei niillä ole olennaista merkitystä potilaan hoitamisessa. Ja kuka tahansa ei tietenkään saa sinun tietojasi lueskella muutenkaan ellei ole hoitosuhdetta. Jos huolestuttaa, että joku on vilkuillut ilman syytä sinun telstejäsi
Helvetin mobiilit... Edelliseen siis vielä, että voit pyytää tiedot kaikista, jotka on sun tekstejä käyneet lukemassa.
t. Lekuri
Psyk puolen teksit ei näy kaikille. Ainakaan Eskossa ( kirjausohjelma). Esim jos menet kirurgiselle os hoitoon, psyk puoli ei näy. Se näkyy vain siellä psyk puolella. Ja toiseksi vaikka näkyisi, niitä ei saa lukea jos eivät ole olennaista sinun hoidon kannalta. Eli tuskin umpparia hoidettaessa sinun psyk kirjauksilla on mitään tekemistä keskenään :)
Somaattisella osastolla ei pysty lukemaan psyk lehtiä, näkyy ainoastaan että niitä on. Näin ainakin täällä alueella.. sh-opiskelija
Niin käsittääkseni henkilön virka-asema vaikuttaa. Laajimmat oikeudet on lääkärillä ja hoitajilla varmaankin suppeammat. Ja paikkakuntakohtaisia erojakin varmasti on.
t. 3&4
No ainakin mun poikani psyk polilla annetut diagnoosit näkyi myös ortopedian poliklinikalla ja kirjattiin siellä epikriisin ekalle riville. Aspergerdiagnoosilla ei TAATUSTI ollut mitään tekemistä kipeän nilkan kanssa. Joo, potilas käyttäytyi vastaanotolla hieman oudosti, vaikka oikeastaan se oli kyllä vain reaktio lääkärin vielä oudompaan käytökseen.
Ainahan lääkäri voi perustella haluaan kääntää se psyk lehti esiin sillä, että potilas käyttäytyy jotenkin kummallisesti tai että oireet eivät tunnu selittyvän millään selvällä fyysisellä taudilla, joten kannattaa tarkistaa, voisiko ne sittenkin olla vain korvien välissä. Tätä tuo ortopedikin ajoi takaa mun lapseni kohdalla - röntgenkuvissa näkynyt irtonainen luunpalanen kun ei hänen mukaansa selittänyt kipuja. Ei se luunpala mitään selittänytkään, mutta kun sanoin että kivut on silti olemassa ja ne pitää selvittää, määrättiin magneetti ja siellä näkyi sitten lopulta lisää aika vakaviakin asioita. Ne olisivat jääneet selvittämättä, jos sen ensimmäisen ortopedin mielipiteen mukaan olisi menty, se olisi dissannut oireet vain pakkomielteisen potilaan kuvitelmaksi.
Eikö ne psyk.lehdet olekaan suljettuja? Olen aina kuullut niin.
Eivät kyllä näh kaikille ja joka paikassa.
Mäkin luulin et ne ei näy kaikille???? Tietääkö joku niin kun oikeesti?
Kävin selän ja jalan takia fysiatrilla. Tyttö oli kirjoittanut ettei psyykkistä historiaa.
Ei näy. Itse olin vuosi sitten sairaalassa töissä somaattisella puolella. Jos joskus asiakkaaksi tuli ihminen jolla oli ollut käyntejä psykiatrian puolella oli koneella merkintä että on psyk. puolella ollut asiakkaana mutta niitä tietoja jos avasi niin tietokoneruududulle hyppäs esiin varoitusikkuna että meinaat avata erityisen arkaluontoista tekstiä ja kysymys haluanko jatkaa. En alkuun uskaltanut edes avata näitä tietoja vaan kävin ensin tarkistamassa pomolta onko mulla siihen lupaa. No olihan minulla silloin kun potilas on mun asiakkaana.
saman sairaalan piirissä tiedot siis näkyy mutta niitä tietoja ei välttämättä pääse katsomaan avopuolella varsinkin jos on kieltänyt niiden katsomisen.
Ne näkyy kaikille sairaanhoitopiirin sisällä ja jos olet antanut luvan niin mös muissa sairaaloissa jotka on saman käyttöjärjestelmän piirissä. Muuta ilman sinun suostumusta ei tietoja lähetetä.
Mutta kannattaa ne antaa näkyä kaikilla lääkäreillä. Sillä se tieto on kuitenkin sellaista tietoa joka koskee sinun terveyden tilaa. Jos sinua hoidetaan toisen sairauden takia muualla niin saamillasi lääkkeillä voi olla vaikutusta aiemmin hoidettuun sairauteen. Tai jopa mahdollisiin sinulla jo oleviin sairauksiin.
Se että ihminen sairastuu mieleltään ei ole sen kummempaa kuin jos jalka murtuu. Eli ei mitään syytä hävetä sitä.
Vaikka varsinaista sairaushistoriaa ja psyk. käyntejä sekä lähetteistä ei pääsisikään somaattinen puoli tai avopuoli näkemään mua häiritsee se että diagnoosimerkinnät näköjään avautuu joka paikassa. Eniten mulla huoli että ne tiedot näkyisi työterveydenhuollossa. Hoitajana kun olen niin en pitäsisi siitä että kaikille olisi näkyvissä mun diagnoosit kaksisuuntainen mielialahäiriö, narsistinen ja tunne-elämältään epävakaa personallisuushäiriö.
Käytännössä kyseiset diagnosit ei vaikuta mitenkään minun työelämään mutta voi olla että työterveydenhuollolla olisi eri mielipide asiaan.
Ei kai sitä mielen sairastumista hävetäkään. Ihmiset ovat huolissaan siksi, että on tehty tutkimuksia, joiden tuloksena on ihan yksiselitteisesti se, että kerran psykiatrisen diagnoosin saatuaan on vaikeampi saada oikeaa hoitoa fyysisiin vaivoihin, kun lääkärit dissaavat kaiken vain psykkisenä/psykosomaattisena oireiluna. Niinpä mt-diagnoosin saaneet ihmiset yksinkertaisesti elävät lyhyempiä elämiä. Eivät siksi, että mt-sairaus useinkaan lyentäisi elämää, vaikka toki niinkin voi käydä, vaan siksi, että heidän syöpiään, reumojaan, ja sydäntautejaan ei hoideta ajoissa.
Entä, jos on saanut lievimmän diagnoosin mt-puolelta siksi, kun siellä "ei voi pitkään käydä ilman, että on diagnoosia". Saako ko diagnoosin pois mitenkään? Alle vuoden käyntikerrat kriittisimpänä aikana.
Jos siis on joutunut raivopäisen puolison pakottamana (käskemänä) hakeutumaan terapeutille (vaikka se hoidon tarpeessa oleva olisikin todellisuudessa ollut se raivolla toista alistava puoliso!) ja kokenutkin sen hyväksi, että on joku paikka, mihin voi purkaa sitä taakkaa, mitä kantaa pitkän parisuhteen muuttuessa siten, että vahvempi pitää oikeutenaan raivota ja siten alistaa toista, eikä toinen halua eroa, vaan tilanteen tasoittumista, koska liian paljon asioita olisi hajonnut samalla, mitä koko elämänsä on yhdessä rakentanut.
Raivo on vallan väline, jonka kortin voi ottaa esiin, kun ei halua tai ei jaksa keskustella tai kokee vain tarvetta olla ilkeä toiselle (jota syytä toinen saatta ihmetellä, kunnes paljastuu esim, ettei hlöä ollut otettu mukaan kavereiden pippaloihin!!!) tai vaan haluaa oman mielipiteensä olevan se "meidän mielipide", eikä toisella ole oikeutta esittää omaansa. Samalla raivo-välineellä voi itselleen mahdollistaa teot ja omat menemiset ja omien lupaustensa pettämiset toisesta mitään välittämättä.
Onko mt-diagnoosi tuollaisessa tapauksessa oikea? Vaikka onkin "valittu" lievin, että voi sillä syyllä käydä terapiassa, niin se on kuitenkin mt-diagnoosi, ja sitä voi tuo raivoisa osapuoli käyttää hyväkseen toista alistaessaan, ja jopa toisen maineeseen vaikuttaakseen peittääkseen oman väärän käytöksensä. Se kuitenkin näkyy mt-diagnoosina potilastiedoissa, ja kuinkahan kauan? Diagnoosi tuli tässä tilanteessa väärälle henkilölle. Raivoavalla ei ole mt-diagnoosia, vaikka eräässä tilanteessa lääkäri kysyi, laittaako hän ko hlön pakkohoitoon, mutta se olisi vain pahentanut tilannetta.
Oliko siis todella ymmärtämätöntä hakeutua terapeutille ja hankkia siten itselleen mt-diagnoosi, vaikka itse vältti toiselle vastaavia (rankempiakin) asioita, koska niistä olisi seurannut vain enemmän ja pahempia ongelmia?
Suurin osa yhteisestä elämästä on kuitenkin hyvää, välillä erittäin hyvää, joten ne hyvät asiat painavat vaa'assa kuitenkin eniten! Pitkässä parisuhteessa yhteen hitsautuminen voi olla jo niin luja, ettei se edes tuollaisiin kriisiaikoihin kaadu. Viisas välttelee tilanteita, joista näkee toisen saavan syyn huonoon käytökseen, ja yrittää vahvistaa hyvää. Silti tuollainen "oma moka" joutua mt-diagnosoiduksi ja potilastietoihinsa ko merkinnän askarruttaa ja harmittaa. Onko tällainen jotain uhriutumista toisen hyväksi?
Kyllä näkyy kaikki psykiatrian diagnoosit ja niitä saa hävetä, mullaoli avioero menossa 2003 ja kävin siitä puhumassa ja itkemässä psykiatrian polilla ,,,sain diagnoosin sekamuotoinen persoonallisuushäiriö ja se kumottiin sitten ,,,mutta en pääse siitä irti sivulla. Tein siitä tutkinta pyynnön ja tuli kieltävä vastaus. Kun nyt taistelen syöpää vastaan se näkyy joka lausunnossa ensimmäisenä, että potilaalla on sekamuotoinen persoonallisuushäiriö. jee tosi kivaa mies harrasti lapsipornoa ym ja siitä itkin ja samalla monta läheistä kuoli siinä samaan aikaa ja olin aika traumatisoitunut,,,niin tässä on tää yhteiskunnan apu. Saan itse diagnoosin koska en herkkänä vain kaikkea kestänyt . No nyt suljin koko kanta.fi että ei aina mua heti katota lääkärissä , ai toi on sellanen sitä en kannata edes noteerata...todella loukkaavaa ...ja koskaan sitä en saa pois,,,onneksi syöpä kohta korjaa pois
Näkyy, jos et ole kieltänyt tietojen luovuttamista. Ensi kerralla asioidessasi esh:ssa pyydä allekirjoitettavaksi tietojenluovutuslomake jos et ole sellaista jo allekirjoittanut ja asettanut kieltoa.