Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

koulukiusatun loputon taistelu...

Vierailija
06.11.2014 |

On kamalaa elää koulukiusattuna, vaikka omalta osaltani koulu onkin jo ohitse ollut vuosia sitten, kiusaaminen seuraa minua joka päivä edelleen. Aivan tuskaisen huonona itsetuntona nimittäin. Vie vuosia saada itsetuntoa kasaan ja kuntoon uudestaan ja vain muutaman lauseen sen uudestaan murskaamiseen.
Elämä tuntuu välillä niin raskaalta, samoin työ elämä, sillä suomessa positiivinen palaute on niin harvinaista, tai sitä ei jaella. Epäonnistumisista taas saa kuulla iäti. (Niin työssä kuin muussakin elämässä) ja negatiivinen palaute ei aita itsegunnon korkaamisessa tippaakaan.
On kamalaa kun kiusaaminen on edelleen niin vaikeaa hallita kouluissa. Kun se kuitenkin vaikuttaa lopun elämää. :(
Jos haluat kysyä jotain, kysy. Vastaan mielelläni.
Ja toivon että kiusatuille ja maahan poljetuille löytyisi maastamme joskus helpommin apua.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
08.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksiköhän ääliöiden sanoille pannaan niin paljon painoa? Ne paketit pitää palauttaa avaamattomina lähettäjilleen.

Vierailija
2/8 |
08.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moni julkisuuden henkilö on kertonut olleensa koulukiusattu, miten ne on selvinneet?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
08.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset
Vierailija
4/8 |
08.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä vastaan sinä siis konkreettisesti taistelet?

Jos taistelet pahaa mieltä vastaan niin tämä palsta on ihan väärä paikka sinulle. Täällä tulee niskaan paljon pahempaa törkyä kuin oikeassa maailmassa. Huonolla itsetunnolla tänne ei oikeasti kannata tulla.

Vierailija
5/8 |
08.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen käyny terapiassa jo 10 vuotta.
Ei siitä apua kaikkeen saa...

Vierailija
6/8 |
08.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole kysyttävää mutta toivon sinun kohtaavan sen ihmisen joka muuraa itsetuntosi perustan ensimmäisen kiven. Sen kiven joka kestää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
08.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minun siskoni oli kouluikänsä pahasti kiusattu. Kärsi niin valtavasti että ei kykene tällä hetkellä normaaliin elämään. Toivottavasti tukitoimien avulla tilanne edes joskus paranee ja siskoni pystyisi edes saamaan lähes normaalin elämän. Olen pahoillani että toiset saavat kärsiä kiusaamisesta. Itse koitan lapsilleni kertoa miten vakavia seurauksia kiusaamisella voi olla. Kaikkea hyvää Sinulle ap!

Vierailija
8/8 |
07.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mene terapiaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi kahdeksan