Mitä tekisit jos poikasi alkaisi käyttää tyttöjen vaatteita julkisesti?
Kommentit (15)
No neuvoisin lopettamaan, tai ainakin välttelemään iltaisin liikkumista, pelkäisin niin hemmetisti.
En antaisi tokaluokkalaiseni mennä kouluun missään ihmeen balettitutussa. Olisi yhden päivän takia koko elämä pilalle ainakin siihen saakka kunnes muuttaisi toiselle paikkakunnalle.
Minkä ikäisestä pojasta puhutaan? Jos allekouluikäisestä niin siinäpä pukee (on oma poikanikin pukenut tyttöjen vaatteita päiväkotiin). Jos vanhemmasta niin ehkä keskustelisin aiheesta hänen kanssaan. Mutta päätös vaatteista on silti hänen.
Koska tätä pitää erikseen kysyä, niin SETA on laatinut AP:n tapaisia vanhempia varten ihan oppaan asiasta:
Soittaisin Jonne Aaronille, josko niiden bändissä olis vapaa tilaa...
En mitään, jos ei käytä mun vaatteita.Oma valinta.
[quote author="Vierailija" time="29.10.2014 klo 23:11"]
No neuvoisin lopettamaan, tai ainakin välttelemään iltaisin liikkumista, pelkäisin niin hemmetisti.
[/quote]
Kylläpä näyttää tulevan alapeukkua, mutta en minä vain halua lapseni olevan etujoukoissa taistelemassa hameisiin pukeutumisen puolesta, vaikka niin pitäisi tietysti saada rauhassa tehdä.
Kyllähän se on niin, että joskus tuossa 16 + iässä ei voi enää kieltää.
Onneksi Suomessa viimein näkee kunnon trans-jumalattaria! ;)
Auttaisin vaateostoksilla ja voisin ommellakin jotain
12 on siis koulutukseltaan vaatesuunnittelija
Av-mammoja harmittaa, kun nuoret tyttöilijät pesee heidät kuumuudessa. T: Mies
No eipä se mun persettä kutita mihin pukeutuu, kunhan ei palellu.
Poika pukeutuu aivan kuten itse haluaa, kunhan vain on sään mukaiset vaatteet. Sama pätee niin nyt 3-vuotiaana kuin vanhempanakin. Kyllähän poikani leikkii nukeillakin, eikä siitä mitään haloota synny, miksi hameestakaan?
Miksi tekisin asialle mitään?
-17-vuotiaan pojan äiti