Mitä ostaa Saksasta? Suosikkituotteesi?
Olen lähdössä Saksaan ja tarkoitus olisi haalia sieltä sellaista, mikä selvästi halvempaa (ja parempaa) kuin Suomessa. Kertoisitteko vinkkejä! Esim. lelut, kosmetiikka, lääkkeet, vaatteet. Mitä kauppoja kannattaa koluta?
Kommentit (16)
Vaikea sanoa, mitä kannattaisi ostaa, kun en tunne yhtään makuasi, tyyliäsi, mitä tuotteita käytät. Kannattaa kierrellä kaupoissa ja katsella! Muuta ohjetta en osaa antaa.
Jo värjäät hiukset kotona, niin hiusvärit. Noin kympin halvempia kappale kuin Suomessa. Vichyn kasvonhoitotuotteet ja meikit apteekeissa huomattavasti halvempia, lähes 50%. Essenceltä varsinkin luomivärit ja eyelinerit hyviä :) Jos satut esim kipugeelejä käyttämään, niin n. 10€ halvempia isot tuubit kuin Suomessa. Paras meikinpoistogeeli on merkiltään Bebe. Sillä poistaa silmämeikitkin sekunnissa, ja maksaa n. 4€ markeiteissa ja halpiskaupoissa. Sitä on täällä Suomessa todella ikävä. Kannattaa tsekata mm. Rossmann ja Ihr Platz, jos kosmetiikkaa etsii. Niissä on myös kivoja kasvonaamioita, jotka on pienissä paketeissa, joista saa naamion kahdeksi kerraksi. Yksi pussi maksaa n. 65cent ja niitä on eri tarkoituksiin (kosteutus, finnien ehkåisy yms.) Toimii hyvin!
Kiitos vastauksista, 2 ja 5! Tulikin hyviä vinkkejä. Ihan yleisellä tasolla etsin, mm. peruskosmetiikkaa. Kotona teini ja prinsessaikäinen, joten heille vaatteita myös ja leluja. Tamponit kuulemma myös edullisia. Tietääkö joku homeopatiatuotteista?
Apteekkiin ainakin suunnistan nyt. -ap
Ruoka tuli ensimmäisenä mieleen, noin 40% halvepaa kuin Suomessa.
DM ja Rossmann halpiskemppareista, pullollaan kaikkea ihanaa pilkkahintaan.
Nahkakengät, sairaan edullisia verrattuna Suomen hintoihin, esim. Deichmann (osa kengistä siellä tosi huonolaatuisia keinomateriaalisia, mutta nahkaiset usein hyviä), myös Tamariksen liikkeet jos niistä kengistä tykkää.
Luomukaupoista saa herkkuja edullisesti.
Niin ja kampaamotuotteet on Keski-Euroopassa myös selvästi edullisempia kuin Suomessa.
t. #10
Bodyshopin tuotteet 30-50 % halvelmpia kuin Suomessa. Kosmetiikassa DM on todella edullinen, ja niiden omat merktitkin hyvä (mm. shampoo ja hoito-aineet 65-75 senttiä pullo, kosteusvoitteet alle 2 €)
Leikki-ikäiselle vaatetta C&A:lta, DM:ltä kaikkea kivaa kylpyyn (kylpyvärejä, värillistä saippuaa, glitterprinsessashampoota).
Espriin ja Benettonin vaatteet edullisempia kuin Suomessa.
Douglas kemikalio on hyvä ts. laaja valikoima. C&A ihan ok, ei nyt mitään laatukamaa, mutta ok. Apteekissa myytävä DOC Schmertz Gel on sata kertaa parempi kuin täältä saatavat Voltarenit ja Mobilatit... Ja ruokakaupoissa kannattaa kierrellä, ruoka ja alkoholi on halvempaa!
Saksassa kannattaa satsata paikallisten panimoiden tuotteisiin, mutta ei niitä sieltä sentään kannata kotiin tuoda.
Ainakin Berliinissä on Nivean oma kauppa, jossa oli mielestäni vähän edullisempaa kuin Suomessa ja joitain tuotteita, mitä ei Suomessa ole ollut myynnissä.
ruokakaupoissa leivontatarvikkeet paljon edullisempia: koristeet, strösselit, kakun "kiillekuorrutus" (gelatin).
Essencen meikkejä. Jos berliiniin menet niin käy primarkissa, erittäin halpoja vaatteita kaikille, laatu hm luokkaa.