Joutuuko venäläiset kohta jonotella ruokaa, kuten muinoin?
Venäläiset ovat tottuneet jo pitkään että siellä on kaikkea saatavilla, vaikka vielä 90-luvulla jonotettiin tuntitolkulla leipä- ja juustopaloja (näin Suomeen tulleet venäläiset kertoivat itse).
Nyt kun ruuan tuonnit muualta pysäytetty sinnepäin, niin palaavatko mahdolliseti tuohon samaan jonotussysteemiin??
Kommentit (10)
No, parasta on venäjän tottua kapeampaan elämään. Leipää, ei voita
valion duunarit joutuu leipäjonoon joten puolet meni oikein
Siellä jyrää ortodoksikirkko ja niillä on useita paastoja, joista varmaan tulee taas pakollisia kuten oli tsaariaikoihin.
[quote author="Vierailija" time="15.08.2014 klo 12:54"]
Eli herra johtaja ei niele ylpeyttään vaan uhoaa senkin kaupalla, että oma kansa kuolee nälkään!??! :-/
[/quote]
Stalin tapatti tolkuttoman määrän ukrainalaisia nälänhätään.
Pietarissa porukka kuulemma hamstrannut ruokaa niin paljon kuin pystyivät roudaamaan!
Kun miljardien eurojen edestä ruokaa yhtäkkiä puuttuu, niin tokihan se tavallisen Tatjanan elämässä jotenkin näkyy ja tuntuu. Kaalisopppaa, limppua ja vodkaa, kun tsaari Vladimir valtaansa pönkittää.
Ainakin hyllyt ovat kuin neuvostoaikana:
Eli herra johtaja ei niele ylpeyttään vaan uhoaa senkin kaupalla, että oma kansa kuolee nälkään!??! :-/
[quote author="Vierailija" time="15.08.2014 klo 12:36"]
Ainakin hyllyt ovat kuin neuvostoaikana:
http://englishrussia.com/2014/08/11/some-empty-shelves/
[/quote]
No siltä näyttää! :o