Syyhy! Kellään ollut?
Kommentit (5)
On ollut, ihan helvetilliset siivousralkoot oli kotona. Kaikki tekstiili mikä oli ollut ihokontaktissa oli pestävä/pakastettava/saunotettava. Tietenkin tehtiin myös ne koko kropan rasvaukset ohjeen mukaan. Toivottavasti ei tule ikinä enää.
Kymmenisen vuotta sitten oli. Tuli virolaisen hotellin lakanoista ilmeisesti, kolme kuukautta kärvistelin kun äiti (olin siis alaikäinen vielä) oli sitä mieltä että kyseessä on ruoka-aineallergia, ei paikalliset lääkärit osaa auttaa. Hoidon jälkeen olinkin sitten vissiin kolme vuotta läikikäs raapimisarvista, enkä enää tuon jälkeen ole pystynyt sheivaamaankaan ilman kutinaa (ennen syyhyä oli ihan sama, vaikka olisi suurinpiirtein kirveellä ajellut sääret).
Onneksi yksi Nix-hoitokerta auttoi, oli sekä voide että shampoo käytössä.
Ai niin, ja kun ekalle lääkärille menin, niin se väitti vain atooppista ihoa, eikä uskonut kun sanoin että poikakaverillekin on tämä kutina tarttunut. "Ei atooppinen iho tartu". Joo, ehkä se ei sitten ole se... Toinen lääkäri onneksi keksi heti, mistä on kyse.
t.4
Töissäni vuodeosastolla oli joskus. Veljeni sai myös tuon vaivan armeijassa. Nix-hoito auttoi kerralla ja tuo vaatteiden ja perivaatteiden pakastus/ saunotus
Ei ole ollut, mutta nähnyt olen. Vaikea päästä eroon.